Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Střelecký ostrov

Střelecký ostrovStřelecký ostrov najdete v Praze na Vltavě a patří konkrétně ke Starému Městu. S pevninou ho spojuje most Legií, celkem zabírá plochu asi dvou a půl hektarů a měří přibližně sedm set padesát metrů.

V historických pramenech byste objevili první zmínky ve dvanáctém století, ovšem nesměli byste čekat dnešní označení Střelecký ostrov. Tehdy se totiž ještě jmenoval Trávník.

Nejprve jej vlastnili johanité, pak přešel do soukromých rukou a za tři století se přesunul do majetku Starého Města. V dějinách sloužil během své existence především střelcům, ostatně má výhodnou polohu, díky které se vojenské využití celkem nabízelo.

 

 

 

Původně měl ráz ryze přírodní, během období baroka si prošel urbanizací, o úpravách se mluvilo i v roce 2008. Tehdy se ale nesetkaly příliš s pochopením, záměr totiž citelně zasahoval do dosavadního pojetí a spíše přibližoval celý ostrov využití komerčnímu, za oběť mu třeba měla padnout řada stromů. Proti chystaným změnám ostře vystoupil i Národní památkový ústav.

Rozsáhlou rekonstrukci má za sebou z roku 2013, kdy se nakonec zeleň dočkala obnovy a prostor se přizpůsobil osobám se sníženou pohyblivostí. Za novou dostupnou oázu klidu však návštěvníci „zaplatili” zpřísněnými pravidly pro pobyt v těchto místech, nesmí se tu požívat alkohol, ani není povoleno venčit psy.

 

Střelecký ostrov

Výhled z mostu na Střelecký ostrov


Pohled na Restaurant Střelecký ostrov

 

Střelecký ostrov je pro Pražany tradičním centrem setkávání. Už v 18. století se tu začaly pořádat kulturní akce, o sto let později přivítal vůbec první všesokolský slet nebo oslavy prvního máje. A stal se tak definitivně díky svojí romantické atmosféře vyhledávanou lokalitou vhodnou nejen k odpočinku, ale i k zábavě. A to mu vydrželo až dosud.

 

 

Na své si přijdou všechny věkové skupiny, ti starší si mohou momentálně naplánovat výlet za hudbou nebo za jídlem. Bude se tu totiž konat druhý ročník Latino Food Festivalu, který se zaměřuje na dobroty Latinské Ameriky. Ochutnáte ale i něco z typické kultury těchto krajů, doprovodný program tvoří několikahodinové pásmo vystoupení plejády hudebníků.

 

Střelecký ostrov

Festival

 

Kde ho najdete? - mapa

Mapa ostrova - openstreetmap.org  

 

Klenba mostu Legií

 

 


 

Přehled ubytování v Praze na booking.com

Praha

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Staré Město pražské - Antiqua civitas Pragensis

Mapa městské části Staré Město

Hrady a zámky v Praze

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 19.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.