Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Tančící dům - informace a fotky

Tančící důmPůvodně se jmenoval vlastně Nationale Nederlanden Building či jinak Ginger and Fred, podle slavné taneční dvojice Freda Astaira a Ginger Rogersové, jichž je ostatně metaforou. Že nevíte o co jde? Většina nejen Pražanů mu neřekne jinak než Tančící dům. Najdete ho přímo na rohu Jiráskova náměstí, na hranici s Rašínovým nábřežím.

Ne zrovna konvenční stavba, kterou zrealizoval česky architekt chorvatského původu Vlado Milunić za přispění svého kanadského kolegy Franka O. Gehryho, byla od svého dokončení v roce 1996 terčem mnoha kritických ohlasů, které poukazovaly na to, že se její tvůrci snažili prakticky zkombinovat nezkombinovatelné a včlenit prudce moderní architekturu do historického jádra Prahy.

 

 

Mnohým na druhou stranu současné pojetí v hlavním městě chybělo a Tančícího domu se zastávali. Časopis Time ho třeba v roce 1996 ocenil dokonce v kategorii design roku prestižní cenou.

 

Tančící dům, www.radicestujeme.eu

Tančící dům, www.radicestujeme.eu

 

 

Vznikl na místě původního domu, který byl za druhé světové války vybombardován.

Na jeho zrodu se v devadesátých letech významně podílel také tehdejší český prezident Václav Havel.

Investorem byla Nationale Nederlanden Real estate, v. o. s. a především celý projekt posloužil jako prostory kancelářské. Což se mělo podepsat i na redesignu a přestavbě v roce 2008, které ovšem autor striktně odmítal jakožto nepochopení původního záměru, jež byl dynamický a dal si za cíl do určité míry vykročit z okolní strnulosti.

Tohle pojetí se měnilo už v roce 2013. To objekt koupila za tři sta šedesát milionů Pražská správa nemovitostí, která ho chtěla mnohem víc zpřístupnit veřejnosti. Proto tu v roce 2014 otevřela dveře galerii a pronajala část Art Salon S.

 

Model domu

 

 
 Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Poloha domu, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Dnes si tu díky tomu zájemci mohou prohlédnout současné umění a o novinku je mezi návštěvníky opravdu zájem, původní provoz „na zkoušku” se osvědčil.

Aktuálně se můžete těšit na výstavu, která vás vrátí do éry sedmdesátých a osmdesátých let. Celá expozice bude rozdělena na dvě části, ta první ukáže reálné bydlení té doby se spotřebiči a veškerým vybavením, druhá se zaměří na módu nebo volný čas.

 

Tančící dům

 

   Ubytování poblíž

 

The Palace Suites and Apartments

Cena na noc pro dva - 2 620 Kč
 

Boat Hotel Matylda

Cena na noc pro dva - 2 120 Kč

Přehled ubytování v Praze přes portál booking.com

Praha

 
       Mohlo by vás zajímat: Pražské stavby spjaté se slavnými osobnostmi
 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.