Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Tančící dům

Tančící důmPůvodně se jmenoval vlastně Nationale Nederlanden Building či jinak Ginger and Fred, podle slavné taneční dvojice Freda Astaira a Ginger Rogersové, jichž je ostatně metaforou. Že nevíte o co jde? Většina nejen Pražanů mu neřekne jinak než Tančící dům. Najdete ho přímo na rohu Jiráskova náměstí, na hranici s Rašínovým nábřežím.

Ne zrovna konvenční stavba, kterou zrealizoval česky architekt chorvatského původu Vlado Milunić za přispění svého kanadského kolegy Franka O. Gehryho, byla od svého dokončení v roce 1996 terčem mnoha kritických ohlasů, které poukazovaly na to, že se její tvůrci snažili prakticky zkombinovat nezkombinovatelné a včlenit prudce moderní architekturu do historického jádra Prahy.

 

 

Mnohým na druhou stranu současné pojetí v hlavním městě chybělo a Tančícího domu se zastávali. Časopis Time ho třeba v roce 1996 ocenil dokonce v kategorii design roku prestižní cenou.

 

Tančící dům, www.radicestujeme.eu

Tančící dům, www.radicestujeme.eu

 

Vznikl na místě původního domu, který byl za druhé světové války vybombardován.

Na jeho zrodu se v devadesátých letech významně podílel také tehdejší český prezident Václav Havel.

Investorem byla Nationale Nederlanden Real estate, v. o. s. a především celý projekt posloužil jako prostory kancelářské. Což se mělo podepsat i na redesignu a přestavbě v roce 2008, které ovšem autor striktně odmítal jakožto nepochopení původního záměru, jež byl dynamický a dal si za cíl do určité míry vykročit z okolní strnulosti.

Tohle pojetí se měnilo už v roce 2013. To objekt koupila za tři sta šedesát milionů Pražská správa nemovitostí, která ho chtěla mnohem víc zpřístupnit veřejnosti. Proto tu v roce 2014 otevřela dveře galerii a pronajala část Art Salon S.

 

 

 
 Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Poloha domu, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Dnes si tu díky tomu zájemci mohou prohlédnout současné umění a o novinku je mezi návštěvníky opravdu zájem, původní provoz „na zkoušku” se osvědčil.

Aktuálně se můžete těšit na výstavu, která vás vrátí do éry sedmdesátých a osmdesátých let. Celá expozice bude rozdělena na dvě části, ta první ukáže reálné bydlení té doby se spotřebiči a veškerým vybavením, druhá se zaměří na módu nebo volný čas.

 

Tančící dům

 

   Ubytování poblíž

 

The Palace Suites and Apartments

Cena na noc pro dva - 2 620 Kč
 

Boat Hotel Matylda

Cena na noc pro dva - 2 120 Kč

Přehled ubytování v Praze přes portál booking.com

Praha

 
       Mohlo by vás zajímat: Pražské stavby spjaté se slavnými osobnostmi
 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!