Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Na Rašínově nábřeží to žije

Rašínovo nábřežíRašínovo nábřeží se nachází na pravém vltavském břehu. Měří přibližně 950 metrů. Začíná ve směru od Vyšehradského tunelu, pokračuje přes Výtoň, kde přes něj přesahuje Železniční most, dále přes Palackého náměstí, kde odbočuje Palackého most, až na Jiráskovo náměstí, na kterém z něho zase ústí Jiráskův most.

 

 

 

 

 

Nábřeží dnes a v minulosti

Slouží coby přístaviště pro řadu lodí mnoha plavebních společností. Vede podél něj komunikace a táhne se podle něj také známá náplavka, což je prostor sloužící nejen místním obyvatelům pro trávení volného času. Náplavka je ideální pro procházky a pořádají se zde rovněž četné kulturní a sportovní akce, farmářské trhy atd.

 

Mapa

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 Hotely na booking.com v této lokalitě

 

Terra Bohemia Apartment

Cena na noc pro dva - 1 720 Kč
 

Trojicka Residence

Cena na noc pro dva - 2 210 Kč

 

Stavební úpravy kobky na Rašínově nábřeží

 

Ve své současné podobě s již zmiňovanou náplavkou vzniklo ve dvou fázích. První část vedoucí od Palackého náměstí k Jiráskovu náměstí se dočkala výstavby již v letech 1870-1878, a to současně s mostem Palackého.

 

 

Druhá část od Palackého náměstí k Vyšehradské skále potom mohla být dokončena v roce 1905 společně s Vyšehradským tunelem. O úpravy nábřeží včetně náplavky se zasloužil architekt František Sander, který je realizoval na počátku 20. století.

 

 

     Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, které byste měli navštívit

Rašínovo nábřeží

Rašínovo nábřeží

Rašínovo nábřeží

Rašínovo nábřeží

 

Nejen zmizelé Podskalí

Výstavba nábřeží s sebou bohužel vzala Podskalí, což byla osada pražských vorařů a plavců. Na jejich svérázný život, neodmyslitelně spjatý s řekou, tak v současné době upomíná již pouze jediná stavba – bývalá celnice na Výtoni. Pokud se sem vydáte na výlet lodí, podél Rašínova nábřeží můžete spatřit nejen celnici, ale i další významné pražské stavby, jako je kupříkladu slavný Tančící dům nacházející se na nároží Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí.

Během svojí existence se nábřeží členilo na různé úseky a neslo také celou řadu jmen, v minulosti se mu říkalo rovněž Podskalské či Karla Lažnovského. Dvě části, Palackého a Vyšehradské nábřeží, byly nakonec sloučeny pod společný název Rašínovo nábřeží v roce 1990. Název dostalo na počest politika a finančníka Aloise Rašína.

 

Autor: H. D.

 

 

            Přehled všech pražských památek
       

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.