Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vznik a historie Valdštejnského paláce

Valdštejnský palácValdštejnský palác bychom mohli hledat v Praze, přesněji na Malé Straně. Jedná se o pozoruhodnou stavbu vytvořenou ve stylu raného baroka. Dnes se využívá především jakožto sídlo Senátu Parlamentu České republiky. Celý areál tvoří krom vlastního paláce také Valdštejnská jízdárna a Valdštejnská zahrada.

Palác vznikl mezi lety 1623 a 1630. Stalo se tak z podnětu významné osobnosti tehdejší politické scény, českého vojevůdce a šlechtice Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna. Na jeho popud se do Prahy sjela celá řada významných umělců, kteří se angažovali na výstavbě.

 

 

 

Vůdčí osobností, která návrh paláce vyprojektovala, byl italský architekt Andrea Spezza. Mimo něj tu působily i další výrazné osobnosti tehdejší umělecké sféry -  Nicolo Sebregondi či Giovanni Pieroni.

 

Valdštejnský palác

 

Ze své nádherné letní rezidence se ovšem Albrecht z Valdštejna příliš dlouho neradoval, nedlouho po jejím dokončení byl zavražděn.

Po Albrechtově smrti byl zkonfiskován veškerý jeho, poměrně značný, majetek a unikát připadl do rukou Habsburků. Také jim ovšem nakonec nezůstal. Zásluhou Maxmiliána z Valdštejna byl opět navrácen do vlastnictví tohoto šlechtického rodu, kde zůstal až do roku 1945, kdy připadl státu.

 

Valdštejnský palác

 

Dnešní Valdštejnský palác, pozoruhodná památka

Rozsáhlý komplex se rozkládá kolem čtyř nádvoří. Patrně nejdůležitější částí interiérů je tzv. Hlavní sál. Po Španělském sále na Pražském hradě jde o vůbec ten největší v metropoli.

Výzdoba především oslavuje samotného zakladatele a jeho váleční umění. Toho zde autoři zpodobnili dokonce jakožto samotného Marta, tedy boha války. Na nástropní fresce se podíleli Baccio del Bianco, který ji načrtl a vymaloval ji následně Domenico Pugliani.

O štukovou výzdobu se zasloužili italští umělci pod vedením  Domenica Canevalleho. Zdejší portály a výzdoba umělým mramorem jsou pak novodobou záležitostí, která pochází až z 19. století. Přeneseny sem byly z Černínského paláce.

 

Otevírací doba

 

V paláci najdeme řadu dalších reprezentačních prostor, mimo jiné Rytířskou síň, kde je umístěn portrét Albrechta Valdštejna, tentokrát jezdecký. Z dalších lze jmenovat Audienční síň, Předpokoj a Mytologickou chodbu. Ta umožňuje průchod do další části paláce, až k bývalé konírně, zvláště důležité části, neboť vévoda koně velmi miloval. Dnes slouží prostory coby Jednací sál ke schůzím.

 

 

                                           Průvodce Prahou, čtěte zde
       

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.