Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahradaKde najdete Valdštejnskou zahradu? Našli byste ji na pražské Malé Straně a přísluší k Valdštejnskému paláci, skvostu českého raného baroka, v současnosti využívanému coby sídlo Senátu Parlamentu  České republiky. Do komplexu patří ještě jízdárna.

 

 

 

Kdy vznikla?

Celý areál získal pojmenování po svém zakladateli. Tím byl slavný český vojevůdce Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. Zahrada potom vznikala zároveň se samotným palácem mezi lety 1623 a 1629. Dělí se na dvě části, které spojuje pískovcová kašna.

Dominantu většího celku tvoří mramorová kašna se sochou Venuše. Cílem bylo zahradu dobudovat ve stylu italského parku a přes některé úpravy v 18. století, kdy měla dostat ráz parku anglického, a pozdější zušlechťování ve 20. století, si tuto koncepci zachovala až do dnešních dnů.

 

Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada

 

Její součástí také byl rybníček, ovšem tehdy ještě patrně zdoben fontánou, a nikoli nynějšími sochami. Unikátní dílo realizovali Giovanni Pieroni a architekt Nicolo Sebregondi, také se o něj zasloužil Andrea Spezza z Aronga. Výzdoba pak pochází z dílny slavného nizozemského sochaře Adriana de Vries, dvorního sochaře císaře Rudolfa II. Ovšem dnes již na místě najdete pouze kopie originálních manýristických soch, jakými jsou například Adónis a Venuše či Apollón, které disponují charakteristickou dynamikou.

 

 

Sala terrena a další zajímavosti

Zahradu spojuje s palácem sala terrena neboli přízemní sál. Jedná se o mohutnou trojosou stavbu, která se může chlubit bohatou výzdobou. V interiéru našlo uplatnění štukování, ale také si můžete prohlédnout fresky od Canevalleho, Galliho a pravděpodobně tu svou stopu zanechal i Baccio di Bianco. Motivy se odkazují na antickou mytologii a celkem se jich tady nachází hned dvaatřicet.

 

Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada

 

Vstupem v její severní části se dostanete do tzv. grotty, tedy umělé krápníkové jeskyně. Původně sloužila jako místo odpočinku v horkých letních dnech.

Ovšem zahrada neměla a dosud nemá jen své lidské obyvatele. Její chloubou jsou ze zástupců fauny nyní hlavně pávi, kteří se tu chovají od roku 2000. Za pozornost stojí i zdejší flóra, zdobí ji také řada stromů, jako jsou javory nebo duby. Chcete-li si všechny zajímavosti vidět na vlastní oči, máte možnost, pro veřejnost je běžně přístupná.

 

 
        Mohlo by vás zajímat: Podniky spjaté se slavnými osobnostmi
 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.