Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Pražský hrad

Pražský hradPražský hrad býval v minulosti sídlem českých knížat a králů (dvakrát za svou éru též panovníků římských) a hlava státu v něm přebývá dosud, neboť počínaje rokem 1918 se tu začali střídat také čeští prezidenti.

Honosit se může hned dvěma rekordy: Je bezesporu jednou z nejvýznamnějších českých památek a dočkal se proto i zapsání na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Chlubí se ještě druhým unikátem. Rovněž se jedná o nejrozsáhlejší hradní komplex na světě, tvoří ho hned čtveřice nádvoří. I když Guinessova kniha rekordů si poradila šikovně a Pražský hrad otitulovala jako největší historický. Největší obývaný je dle ní britský Windsor.

 

 

Pražský hrad

 

 

Předchůdce dnešního hradu byl v devátém století založen přičiněním knížete Bořivoje. I když historikové ve dvacátém století zjistili, že k osídlení tohoto místa došlo poprvé již daleko dříve.

Charakteristickou tvář areálu vtiskli především ve čtrnáctém století Lucemburkové rozsáhlou gotickou přestavbou, ač si stavba prošla ještě mnoha změnami.

Zmiňme ještě nákladnou úpravu za éry Jagellonců, kdy sem král Vladislav povolal slavného architekta Benedikta Rejta. Ten je třeba autorem Vladislavského sálu, který dostal jméno po zmíněném panovníkovi. Nebo třeba tu ve dvacátém století od Jože Plečnika. Významný slovinský představitel moderní architektury, známý spíš jako Josip, tu navrhl třeba Dámský salonek nebo jižní zahrady.

 

Pražský hrad

 

K hradu přiléhá Katedrála sv. Víta, největší v Praze. Dal ji postavit v gotickém duchu Otec vlasti Karel IV., jehož sedmisté výročí narození si letos mimochodem připomínáme, už roku 1344. V minulosti sloužila především ke korunovaci českých panovníků a také tu jsou uloženy korunovační klenoty, konkrétně v Korunní komoře, odkud se dostanete z Kaple sv. Václava, jež tvoří srdce celého chrámu. Ty byste až do sedmnáctého století našli ovšem na Karlštejně, kam je dal převést syn Karla IV. Václav IV.

Dnes hrad láká návštěvníky nejen na svou barvitou minulost. Stal se i centrem kulturního dění, pořádají se tu pravidelně koncerty, výstavy atd.

 

Pražský hrad, www.radicestujeme.eu

Pražský hrad

Korunovační klenoty jízdárna mapa hradu

 


 


Přehled ubytování v Praze

Praha

 

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Praha a deset málo známých zajímavostí

   

Všechny pražské památky na jednom místě

     


Vložil/a: Daniel Česák 06.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Plánujete se potápět v zahraničí? Nezapomeňte si sjednat pojištění potápění. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.