Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Zelená hora

Foto, cs.wikipedia.orgVrch zvaný Zelená hora bychom našli na Vysočině nedaleko Žďáru nad Sázavou. Jeho stávající název odkazuje na vymýcení lesa, který musel ustoupit plánované výstavbě. Předtím se jmenoval Černý les. Později se lesní porost vzdor své nízké kvalitě dočkal obnovení. Jinak tento prostor sloužil rovněž coby místo kulturního vyžití obyvatel.

Unikátní poutní kostel zde vznikl v 18. století z popudu žďárského opata Václava Vejmluvy na oslavu světce Jana Nepomuckého. Byl postaven ve stylu barokní gotiky na půdorysu pěticípé hvězdy, autorem je Jan Blažej Santini-Aichel.

Slavný stavitel tehdy příliš nedbal na konvence v oblasti církevní architektury a jeho dílo se vyznačuje obrovskou dynamikou.

 

Půdorys areálu, Jan Santini Aichel / Public domain

Autor úvodní fotky: Tapirica / CC BY-SA creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

 

 

Roku 1994 získala stavba svoje místo na seznamu UNESCO. A v roce 2014 padlo rozhodnutí, že se po více než šedesáti letech skvost vrátí do rukou římskokatolické církve, čímž by se měl opět posílit význam lokality jakožto poutního místa.

 

 

   
  Čtěte také:
 

České hory - informace

 
   

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.