Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Zlatý Nový Svět na Hradčanech

Praha má nejenom spoustu významných paláců a architektonických i historických památek; má také svá různá, mnohdy až tajemná či tajuplná zákoutí. Jedním z nich je Nový Svět na Hradčanech, což je bývalé hradčanské předměstí. Tehdy tu žila jen chudina, většinou nějak pracovně spojená s hradem. Celý Nový Svět dvakrát vyhořel, a to v roce 1420 a 1541, zástavba však byla obnovena a ještě rozšířena až k Jelenímu příkopu.

 

Poloha lokality, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Nový Svět je vlastně taková maličká „čtvrť“, rozkládající se v podhradí kolem stejnojmenné ulice; pokračuje od uličky Na Náspu (ta vede přímo na hradby do Keplerovy ulice) ulicí Černínskou kolem Černínské zahrady, ohraničené vysokou zdí, kolem kláštera Kapucínů a kostela Panny Marie a svatých Andělů, jenž patří ke komplexu budov kapucínského kláštera. Kapucínský klášter je propojený nadzemní chodbou s Loretou – oba objekty spravují Kapucíni.

Téměř v centru Nového světa je Kapucínská ulička, která se na svém konci dělí na dvě ulice, ústící do ulice Nový Svět (celá ulička má tvar písmena Y). Dále Nový Svět pokračuje kolem Loretánského náměstí a Lorety, okolo Hradčanského domečku až k ulici U kasáren a Kanovnické. Na rohu ulic Nový Svět a Kanovnické stojí kostel svatého Jana Nepomuckého – tato církevní budova byla postavena v barokním stylu. Vedle kostela natrefíte ještě na klášterní budovu a bývalý špitál. Na severu a severozápadě je Nový Svět ohraničen ulicí U Brusnice a Jelením příkopem.

 

 

Nový Svět je poměrně klidné místo, stranou od hlavního turistického ruchu a je tu jakoby ukrytý pod mohutnými hradbami. Avšak to, co je tu k vidění, zaujme jistě svou malebností a potěší každého, kdo sem zavítá.

V této lokalitě bydlelo mnoho významných osobností -  současných i známých z historie.

 • Tak kupříkladu v domku č. 1 U Zlatého Noha nějaký čas žil hvězdopravec dánského původu Tycho de Brahe, jenž přijel do Čech na pozvání Rudolfa II.
 • Dům č. 10 U Raka patřil spisovatelům Arnoštu Lustigovi a Otovi Pavlovi – v této překrásné roubence, kterou byste čekali spíš v Podkrkonoší, než v blízkosti Pražského hradu, je nyní hotel U Raka.
 • V uličce Na Náspu je jen jeden dům a v něm bydlel režisér Karel Kachyňa.
 • V domě č. 5 v Černínské ulici má ateliér výtvarník a filmař Jan Švankmajer. Vedle domu najdete sochu svatého Jana Nepomuckého.
 • V domě č. 6 v ulici Nový Svět měl svůj první pražský ateliér český malíř Jan Zrzavý; pozdějším majitelem se stal filmový režisér Ivo Novák.

 

Na křižovatce ulic Černínské a Nový Svět je „mini náměstíčko“ a na něm se nalézá domeček pouze s jedním oknem a bez dveří; místo nich je v omítce jen jakýsi naznačený rám. Do domku se vchází z budovy č. 27.

Tento Nový Svět by se mohl vlastně jmenovat „Zlatý“, neboť skoro každý dům této lokality má ve svém jménu přídomek „zlatý“:

 • U Zlatého slunce
 • U Zlatého pluhu
 • U Zlaté hvězdy – nyní je tam kavárna
 • U Zlatého beránka – dům č. 19 zde měl ateliér Milan Knížák
 • U Zlaté hrušky – dům č. 3, za I. republiky tu byla údajně, cituji: „špeluňka pochybné pověsti“.
 • U Zlatého hroznu – barokní dům s nárožním arkýřem, žil tu hudební skladatel Rudolf Friml
 • U Zlatého stromu – v tomto domě s č. 13 a také v domě č. 11 bydlel režisér Jindřich Polák
 • U Zlatého žaludu – barokní vila, kterou nechal postavit architekt Jan Blažej Santini pro svou rodinu
 • U Zlatého bažanta, a další
    
  Fotky:

 

Autor: Jaroslava Linková

 

 

   
  Čtětě také:
 

Mapa městských čtvrtí v Praze

 

Všechny pražské památky na jednom místě

 

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

 

Informace o části Prahy zvané Hradčany

 

Mapa městské části Hradčany

 

Hotel U Raka - pražské Hradčany

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.04.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.