Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Durmitor – poklad na severu Černé Hory

Kvak kvak kuňk kuňk škroch škroch – vítejte v Žabljaku. Malé horské středisko leží uprostřed národního parku Durmitor, zapsaného na seznam přírodních památek UNESCO. Novodobá historie Žabljaku příliš nepřála. Poprvé byl téměř srovnán se zemí za Balkánských válek a podruhé kompletně vypálen za druhé světové války.

Mimo horských chatiček a penzionů se zde tyčí také památník připomínající tyto události. V současné době již však znovu slouží jako výchozí bod pro treky napříč Durmitorem a zároveň jako středisko zimních sportů. Ubytování je možné přímo v centru nebo v jednom z přilehlých stanových kempů.

 

Žabljacký památník připomíná oběti druhé světové války

 

Zasněné žabljacké pohledy

 

 


Vodní živel

Počasí v Durmitoru bývá obvykle příznivé, ale pro jistotu na dno batohu pláštěnku zabalte. V útrobách durmitorského pohoří se skrývá celkem sedmnáct čarokrásných ledovcových jezer, z nichž nejdostupnější Černé jezero leží jen několik minut chůze od střediska. Brzy po ránu se jezero díky světlu promění v bezchybnou zrcadlovou plochu, která odráží okolní vrcholky i zelené lesy. Pro dokonalou romantiku si zde můžete půjčit lodičku a vychutnat si probouzející se krajinu z prostředka jezera. Nedaleko břehu ční skalní převis, pod kterým se za druhé světové války ukrývali partyzáni v čele s Josipem Brozem Titem. Přímo u jezera je díky informačnímu centru také možné získat veškeré informace a sehnat mapy pro výšlapy do okolí. Méně známá, ale podobně báječná, jsou také ostatní jezera – Modré, Rybí, Valovité nebo Ďábelské - ukrytá v údolích a hlubokých lesích.

 

Černé jezero

 

Pohoří skrývá mnoho ledovcových jezer

 

Vodní živel je zastoupený také tyrkysově modrou řekou Tarou, která zde vytvořila nejhlubší kaňon v Evropě, a je nejdelším černohorským tokem. Jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku nabízí horská vyhlídka Čurovac, kam vede značená cesta přímo z Žabljaku. Malebný pohled na modrou stužku skýtá také Djurdjevičův obloukový most. Strategická spojnice měla být za druhé světové války zničena, aby se zabránilo postupu okupantů. Partyzánům se skutečně podařilo strhnout jeden oblouk. Celá akce se neobešla bez ztráty na životech, které připomíná zdejší památná deska. Právě pod tímto mostem se scházejí vyznavači vodních adrenalinových sportů a vydávají se na sjezd řeky na raftech, kajacích či vorech. Odkud jinud je možné vidět dechberoucí strmé vápencové stěny, zelené lesy a pod nohami nekonečnou modř?

 

Most přes řeku Taru

 

Tyrkysová modř

 

144 km dlouhí modrá stužka

 

Divoké lilie, krasové jeskyně, ledovce a ... stolové hory?

Jeden z treků vede vzhůru k vrcholu Crvene Gredy (2 164 m). Postupně se vytrácí civilizace a vy se noříte stále hlouběji do moře pestrobarevných lučních květin s ojedinělými ostrůvky salaší a přístřešků pro zvířata. Na stráních se pasou stáda krav a koní. Občas se k vám připojí také místní zvídavý pejsek. Zdánlivě nezdolatelný skalní masiv se blíží a opravdu připomíná tvarem tajemnou stolovou horu. Procházka po horské louce se pomalu promění ve strmé kamenité kozí stezky a přijde také pár pozůstalých sněhových polí, přes která je nutné pejska přenést. Značka ve tvaru červenobílého terče vás dovede až nahoru. Pohled z vrcholu je kouzelný a po něm už následuje jen náročný sestup. Zpět na břehu Černého jezera zve vyhladovělé trekaře k posezení místní restaurace. Obložený talíř s masem a brambory pro dva nemá chybu. Kam se s novou energií vydat následující ráno? 

 

Crvena Greda (2 164 m)

 

Krásný výhled na vrcholky a červencový sníh

 


Rozkvetlé louky

 

Pohled na Crvenou Gredu

 

Sníh, skluzavka, ledová jeskyně a bača

Některé roky v zimě napadne tolik sněhu, že i na začátku července ztěžuje výstupy na různá místa parku. Nejvyšším vrcholem Durmitoru je Bobotov Kuk (2 523 m), odkud uvidíte celou Černou Horu jako na dlani. Pokud je sníh odtátý, nezbývá než si ráno přivstat a vzhůru na vrchol! V opačném případě je třeba sednout nad mapu a zvolit jiný lákavý cíl. Cestou k vrcholu se nachází ledová jeskyně s krápníky a ledovými rampouchy. Také sem je cesta ukrytá pod sněhovým polem, ale pohled na kombinaci krasové a ledové nádhery stojí za to. Od jeskyně jsou vidět nejvyšší špičaté vrcholky, ale je na čase sejít dolů, slunce je na horách neúprosné. Pokud jste nepromokaví, můžete si část cesty zkrátit jízdou po sněhu. Cestu dolů lemují malá jezírka, podivuhodné krasové tvary a četné jeskyně. Dole váš rychlý sestup zpomalí bača s ochutnávkou domácího sýra, přehlídkou stáda a několika vlídnými slovy.

 

Kravičky u cesty

 

Napříč sněhem

 

Kraj před ledovou jeskyní

 

Krápníky a rampouchy u vstupu do jeskyně


V parku se nemusíte pohybovat pouze pěšky, na Savin Kuk (2 313), který se vedle Malého Medvěda tyčí nad Černým jezerem, lze vyjet také lanovkou a užít si výhledy na téměř celé pohoří bez větší námahy. Nenapravitelní dobrodruzi se k jeho vrcholu mohou vydat pěšky. Durmitorem vede ještě mnoho dalších stezek a otevírají se nové a nové pohledy, nicméně je na čase složit stan a vydat se na průzkum dalších kouzelných míst v Černé Hoře. Nejblíže k Durmitoru se nachází národní park Biogradská Gora s centrálním Biogradským jezerem a nedotčenou přírodou. Téměř na pobřeží se pak rozkládá Lovčen, přirovnávaný k řeckému Olympu. Výstup na nejvyšší vrchol Štírovník (v Lovčenu opravdu žijí malí štírci) je omezený z důvodu využívání armádou, nicméně druhý nejvyšší Jezerský vrch také nabízí krásná panoramata a dokonce také mauzoleum vlada Petra II. Njeguše. Láká vás jedno z nejkrásnějších jezer Skadar s vězením, lekníny a kapříky nebo už je čas vyrazit za poznáním na pobřeží a objevit historickou tvář Montenegra v Budvě, Kotoru a Cetinji?

 

Krasové útvary Dormitoru

 

Divoké lilie


Gastronomický zážitek nakonec

V Černé hoře se mísí vliv turecké, středomořské i kontinentální kuchyně. V horách nelze odolat čerstvému kozímu sýru, který zde nabízí místní bačové, anebo vyhlášené sušené šunce pršutu. Chuť se vzdáleně podobá italskému prosciuttu, ale zároveň je v ní pravá balkánská divokost a tajemnost. Řada klasických černohorských pokrmů se připravuje z mletého masa, mezi nejoblíbenější patří Plieskavica z hovězího masa, ochucená česnekovou omáčkou. Po večeři se doporučuje uhasit žízeň pivem Nikšičko nebo si pochutnat na některém z červených vín. K mořským rybám nebo vynikajícímu sladkovodnímu skadarskému kapříkovi se zase hodí bílé víno Krastač. Sladkou tečku na závěr zajistí baklava či tulumba se syrupem, a po tradiční silné kávě z džezvy pak můžete dlouho do noci pozorovat hvězdnou oblohu a poslouchat skřehotání žab. Nekonečné možnosti Montenegra.

 

Sušírna nasoleného pršutu

 

Domácí sýr od bači

 

Skadarský kapřík se zeleninou


Autor: Pickova Zdenka

 

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Buljarica – Dovolená v Černé Hoře

Jezerski vrch. Černá Hora

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.06.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.