Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Historické perly Dalmácie

DalmácieNávštěva  Chorvatska nemusí být zaměřena jen na plavání a opalování. K vidění je zde spousta zajímavých míst. Když pominu nádhernou přírodu, můžete vyrazit i na kulturnější místa :-)

Co třeba navštívit Šibeník? Je to nádherné město s dlouhou historií, které status města získalo již v roce 1167 od maďarského panovníka Štěpána III.

Je to také ryze chorvatské místo, protože ho založili právě Chorvati. Ovšem místo samo bylo osídleno ještě dávno před jejich příchodem. Svůj původní název, Krešimirov grad, získalo město podle chorvatského krále Petra Krešimira IV, jeho sídlem po určitou dobu bylo.

 

Dnes je to významné turistické místo, které láká zajímavým spojením starého města s působivými úzkými a tajuplnými uličkami s novou moderní architekturou.

 

Dalmácie Dalmácie
Dalmácie Dalmácie

 

Modernizace města začala již koncem devatenáctého století, kdy se v roce 1895 stal Šibeník prvním městě na světě, kde byl použit střídavý proud pro pouliční osvětlení.

Po první světové válce připadl Šibeník Itálii a teprve v roce 1921 se stal součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Po druhé světové válce se stal součástí SFR Jugoslávie.

Během chorvatské války za nezávislost v letech 1991-1995 byl Šibeník místem šestidenní bitvy, kdy došlo v průběhu bombardování k významnému poškození řady památek, mimo jiné i kupole katedrály svatého Jakuba. Tato katedrála je také na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a vřele doporučuji její návštěvu. Bohužel v době, kdy jsme zde byli my, zde právě probíhala rekonstrukce. Je to údajně jedna z nejoriginálnějších evropských budov pozdního středověku, a úzce souvisí se slavným místním mistrem Jurajem Matejevem Dalmatinacem.  Ale i tak je její interiér nádherný.

 

Dalmácie Dalmácie


Po roce 1995 došlo pak renovaci poškozených částí města, takže dnes již opět můžeme obdivovat jeho původní nádheru.

 

Dalmácie Dalmácie
   

Mezi místa, která si zaslouží pozornost návštěvníků, patří nepochybně místní pevnosti, které poskytují nádherný výhled na město, moře i okolní ostrovy.

 

 

V blízkosti katedrály pak najdete i biskupský dvůr, radnici či knížecí palác.

 

Dalmácie Dalmácie
   

Pokud nemáte dostatek času na návštěvu všech pamětihodností, určitě se alespoň projděte historickou částí města a v jeho úzkých uličkách nasávejte atmosféru, kterou toto místo vyzařuje.

 

Dalmácie Dalmácie
   

Šibeník se může také stát zastávkou na cestě do Národního parku Krka, nebo výchozím bodem lodního výletu na souostroví Kornati.

 

   

My jsme se tu zastavili cestou na jeden z největších a nejvýznamnějších dalmatských hradů, Knin. Stavba této tvrze začala již v 9. století a svého vrcholu dosáhla pevnost za vlády krále Demetria Zvonimíra kolem roku 1076, kdy sloužila jako politické centrum. Nicméně současnou podobu získala v 17. -18. století.

 

 

Hrad se nachází na vrcholu kopce Spas, pouze 100 m nad městem Knin. Pevnost je tvořena třemi částmi: severní, střední a jižní. Všechny jsou pak chráněny střílnami a padacími mosty. Návštěvníky zaujme především monumentální vstup, postavený stavitelem Ignacijem Macanovicem. Nad dveřmi je k vidění symbol benátské republiky.

Při procházce kolem hradeb se můžete kochat nádhernými výhledy do okolní krajiny.

 

Dalmácie Dalmácie
Dalmácie Dalmácie

 

Původní kasárna dnes slouží jako galerie muzea Knin, a můžete zde spatřit etnografické i archeologické výstavy. My jsme si zde mimo jiné mohli prohlédnout i výstavu věnovanou právě chorvatské válce za nezávislost z let teprve nedávno minulých.

Kromě toho je zde k vidění spousta dalších zajímavostí, jako například památník Fra Lujo Marun, mnicha, který inicioval archeologické výzkumy v této oblasti. Nebo kostel svaté Barbory, kde se nachází zvon, který věnoval darem sám papež Jan Pavel II.

 

Dalmácie Dalmácie
Dalmácie Dalmácie
   

Člověk si zde, mezi těmi mohutnými zdmi, připadá hrozně maličký, aspoň to byl můj dojem. A není divu, vždyť tvrz je dlouhá 470 m a na nejvyšší části 110 m široká. Obranné zdi, asi 2 km dlouhé, které obklopují pevnost kolem dokola, jsou v některých místech až 20 m vysoké.

 

Dalmácie Dalmácie
   

Tvrz fascinuje návštěvníky  sama o sobě, ale výhledy, které nabízí jsou prostě čarokrásné. A to dokonce i když toto místo navštívíte těsně před bouří :-)

 

Dalmácie Dalmácie
   

Autor: P.U.

 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.