Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

NP Krka - vítejte v ráji

NK Krka  Chorvatsko je zemí s překrásnou přírodou a tak zde naleznete řadu národních parků. Jedním z nich je i NP Krka, který je přírodním útvarem, plným peřejí, vodopádů a vodních kaskád. Přístup je z několika míst, nejznámější jsou Lazovac a Skradin.

Tento NP rozhodně stojí za to navštívit, i když trošku zaostává co do návštěvnosti za proslulými Plitvickými jezery. Nicméně se zde nachází řada působivých míst s jedinečnou atmosférou.Krka je národním parkem od roku 1985 a pojmenování získal dle řeky Krka, která zde protéká.

Návštěvu parku si můžete naplánovat dle času a možností. Jednou z variant je krátká procházka k nejznámějším vodopádům Skradinski buk, kde se můžete i osvěžit a vykoupat. Máte-li však více času a chcete zde strávit třeba celý den, doporučuji podniknout výlet lodí kaňonem řeky Krka se zastávkou na ostrůvku Visovac.

 

NP Krka NP Krka
   

Zde je možné navštívit původní františkánský klášter, který stále obývají františkáni. Tento klášter má za sebou smutnou vzpomínku na 2. světovou válku, kdy byli prakticky všichni mniši postříleni. Nachází se zde také muzeum se vzpomínkou nejen na zmasakrované mnichy, ale k vidění jsou i další dokumenty. Součástí je též působivá knihovna. Mimo jiné zde lze mezi kuriózními exponáty obdivovat i první ilustrované vydání Ezopových bajek, jeden ze tří exemplářů na světě.  A pochopitelně určitě neminete nejmenší knihu na světě, která obsahuje modlitbu Otčenáš v sedmi jazycích.

 

NP Krka NP Krka
   

Po prohlídce ostrůvku s nádhernou zahradou, knihovny a muzea s řadou cenných obrazů se pak lodí můžete vydat na další plavbu, která vede kolem majestátních skal až ke známému Rošskému vodopádu (Roški slap).

 

NK Krka NK Krka
   

Zde si můžete udělat přestávku a posedět v přístavišti u sklenky vína nebo šálku kávy, ale můžete se také projít po okolí. Zajít lze například nad Rošské vodopády, anebo se jen tak procházet nádhernou krajinou plnou zajímavé flóry.

 

Pak už vás loď odveze do Skradinu, a tady už vás čeká pěší výlet s řadou stezek a lávek, ale hlavně překrásnou přírodou. Cestou potkáte několik malých vodopádků, ale vše vyvrcholí v momentě, kdy se před vámi objeví tolik očekávané vodopády Skradinski buk. Poblíž naleznete restaurace a možnosti občerstvení. Mnozí návštěvníci si zde užívají příjemné koupání přímo pod kaskádami vodopádů.

 

NK Krka

   

Říkám-li, že pohled na vodopády je působivý, tak to zcela nevyjadřuje realitu. Cestou kolem těchto vodopádů se totiž naskýtá úchvatný pohled na kaskády padajících vod z mnoha úhlů a pokaždé je tento pohled něčím jiný a nový, není divu, vždyť padají přes 17 teras, a to už je co říct. Skradinské vodopády jsou současně nejmohutnějšími vodopády v Chorvatsku.

 

NK Krka NK Krka
   

Poté, co vyjdete až nahoru nad vodopády, můžete se jednak pokochat ještě výhledem na ně z výšky, ale také můžete navštívit proslulé místní vodní mlýny s malým muzeem.Tyto vodní mlýny byly v provozu až do doby, kdy zde byla zavedena elektřina. První moderní elektrárnu zde vybudoval místní rodák, Nikola Tesla, ovšem v provozu byla snad pouhých dvacet let. Do dnešní doby se zde zachoval jako exponát zbytek obrovské turbíny s pamětní tabulí připomínající právě Teslu.

 

NK Krka

NK Krka

 

Výlet zakončíte zpáteční cestou na parkoviště, kam můžete dorazit buď pěšky, nebo autobusem. Ovšem předtím můžete využít útočiště některé z místních restaurací.

 

NK Krka NK Krka
   

NP Krka je bezesporu minimálně stejně tak krásný jako Plitvická jezera, nemá však takovou proslulost a tak je pro návštěvníky příjemnější minimálně tím, že zde nepotkáváte takové davy turistů. A na své si zde přijdou jak milovníci přírody, tak i milovníci památek, historie i národopisu. Vřele doporučuji jeho návštěvu. A vyhraďte si nejlépe celý den, nebudete rozhodně litovat.

Autor: P.U.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC AllComputers, NP Krka - Chorvatsko

 

 

Čtěte také:

Oblíbené chorvatské letovisko Zadar a okolí

Plitvička jezera - zázrak přírody

Průvodce městem Omiš

 

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 12.12.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.