Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Šibenik

Malebné město ležící v ústí krasové řeky Krky se může pyšnit opravdu dlouhou historií. První zmínky o něm jsou již z roku 1066, ale oblast byla osídlena již mnohem dříve, a to původními  chorvatskými obyvateli.

 

 

 

 

 

Bohatá historie dýchne na návštěvníky už jen při pohledu zdálky. Dominantou města je totiž nepřehlédnutelná pevnost svatého Michala, vůbec nejstarší stavba celého Šibeniku. Tato monumentální stavba s rozlohou úctyhodných 2600m2 vypadá sice nedobytně, ale v současnosti je jejím účelem spíš návštěvníky přitáhnout, než je odrazovat. Před několika lety byla totiž rekonstruována a její vnitřní prostory byly přeměněny na amfiteátr pro více než 1000 návštěvníků, který každoročně hostí mnoho kulturních akcí.

I druhá z šibenických pevností, Barone, má od roku 2016 nový háv. Krom virtuálního muzea, které za přispění nejmodernějších technologií nabízí pohled do bohaté historie města, se zde můžete i velmi dobře najíst a při jídle obdivovat překrásný výhled na samotné město, mořské pobřeží a nedaleké ostrovy.

 

   
   Tip na ubytování: Room Lily Cena na noc pro dva - 1 045 Kč
   

 

Největším lákadlem Šibeniku je ale katedrála sv. Jakuba, která od roku 2000 patří mezi památky zapsané na seznamu UNESCO. Katedrála je postavena v pozdně gotickém a raně renesančním slohu a je unikátem nejen v Chorvatsku, ale i v celé Evropě. Na její stavbu totiž nebyly použity žádné jiné spojovací materiály, než kámen (vápenec z nedalekých lomů a mramor z ostrova Brač). Nechybělo ale mnoho, a tato překrásná sakrální památka mohla být zničena. V devadesátých letech 20. století, v době největších bojů mezi Chorvaty a Srby, dostala katedrála přímý zásah z minometné lodě jugoslávského námořnictva, což poškodilo zejména unikátní kupoli. Díky rozsáhlé rekonstrukci byla naštěstí celá stavba zachráněna a tak ji turisté mohou opět obdivovat v celé její kráse.

 

Trasa jízdy  autem z Prahy, vzdálenost: 1 022 km. Čas: 9:24, zdroj mapy - openstreetmap.org

 


 

  Blízká letiště:  
 

Letiště Zadar (ZAD)

Letiště Split (SPU)

 

Katedrála sv. Jakuba stojí v samotném historickém středu města, kde krom nínaleznete také další památky z období renesance -  jako například radnici nebo šlechtické paláce.

Navštívit můžete i další kostely, kterých je v Šibeniku opravdu mnoho. A až vás unaví procházení úzkých křivolakých uliček s nerovnou dlažbou, můžete zamířit směrem dolů, na promenádu.

 

 

 

Tak jako u všech přímořských letovisek, i v Šibeniku je promenáda lemována mnoha obchůdky se suvenýry, hospůdkami s nabídkou čerstvých ryb a mořských plodů a stánky se zmrzlinou. A co může být lepší, než si parný den zpříjemnit ve stínu slunečníků, s pohledem na moře a s něčím chutným v ruce.

 

         
        Přehled restaurací v této lokalitě, čtěte zde
         

 

Nechcete-li se ale nechat umořit sluncem uprostřed kamenných zdí a pouhý pohled na moře vám nestačí, můžete navštívit teprve před pár lety otevřenou městskou pláž Banj, která je pouhých 5 minut od centra.

 

 

Krom toho, že je Šibenik oblíbenou destinací milovníků kultury a historie, je to i výchozí místo pro plavbu na nedalekého Kornatské ostrovy. Na ty se dostanete trajektem, který jezdí z přístavu dvakrát denně. Právě z lodě se vám naskytne pohled na Šibenik v  celé jeho kráse, s pevnostmi, katedrálou i běžnými obytnými čtvrtěmi.

průlivu sv. Antonína také uvidíte čtvrtou ze šibenických pevností, mořskou pevnost sv. Mikuláše.

 

Hotely v této lokalitě

 

Autor: Markéta Mrkvová

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Mario Fajt Šibenik

 

 

 

 

 

 

     
 

Čtěte také: Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

 
     

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Co vzít do Chorvatska, kuny nebo eura?

Dovolená v Chorvatsku

Hranice Chorvatska

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.