Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Istanbul, Cařihrad nebo Konstantinopol?

Hagia Sofia, cs.wikipedia.orgPřinesli jsme vám novinky o cestování do Turecka a levné letenky do mnoho tureckých destinací a ještě v Turecku zůstaneme. Dnes se podíváme do Istanbulu a nabídneme pár tipů na výlet v tomto zajímavém a historicky bohatém městě.

Istanbul, nazýván v historii Byzancí, Cařihradem nebo Konstantinopolí, je největší turecké město, které se rozprostírá na dvou kontinentech. Městem prochází úžina Bospor, která rozděluje Asii a Evropu. Samotné město má nevyčerpatelné kulturní bohatství. Vždyť zbudování jeho historického centra sahá až do doby římské!

 

Doprava

Do Istanbulu se nejlépe dostanete letecky a nejpravděpodobněji přistanete na jednom z istanbulských letišť – Sabiha a Atatürk. Z letiště Atatürk jezdí metro M1. Letiště Sabiha se nachází na asijské straně Istanbulu a je též s centrem spojeno metrem (M4) i autobusovou dopravou. Město se pyšní druhou nejstarší podzemní dráhou na světě. V roce 1875 zde byla vybudována krátká podzemní lanová linka Tünel. Dnes je ve městě 5 linek metra (M1 – M5) a hustá tramvajová a autobusová síť. Mapu metra najdete pod tímto odkazem.

 

 


Kam se vypravit?

Nejstaršími památkami ve městě jsou ty z doby Byzantské říše. Je zde spousta církevních staveb, mešit, paláců a zajímavých uliček.

Hagia Sofia

Chrám Boží Moudrosti byl postaven za panování Justiniána I. jako křesťanský svatostánek. Poté, co Osmané v roce 1453 dobyli Konstantinopol, byl chrám přestavěn na mešitu. Okolo byly přistavěny 4 minarety. V dnešní době slouží Hagia Sofia jako muzeum, kde při návštěvě můžete obdivovat výzdobu z období raného křesťanství, která se mísí s muslimskými prvky.

Sulejmanova mešita

Nádherná stavba vystavěná na jednom z istanbulských kopců je dobře viditelná již z dálky. Mešita byla vystavěna ve stylu osmanské klasiky v období největšího rozkvětu Osmanské říše. Sultán Sulejman nádherný se rozhodl zbudovat pro svou potřebu ještě palác Topkapi, který také zaslouží vaši pozornost.

Sulejmanova mešita, en.wikipedia.org

Velký bazar

Viděli jste bondovku Skyfall? Začíná v Turecku a James Bond se při honičce na motorkách prohání po střechách Velkého bazaru. Velký bazar je jedno z největších zastřešených tržišť ve městě. Jsou zde tisíce stánků a stánkaři nabízejí všechny možné dobroty a krásné výrobky. Určitě zde ucítíte ducha města.

Další známé trhy jsou Knižní bazar a Egyptský bazar, kde se prodává především koření.

Velký bazar, en.wikipedia.org

Co ochutnat?

Určitě nikoho nepřekvapíme, když doporučíme ochutnání místního kebabu. Dále zkuste ochutnat místní zmrzlinu Dundurma, kterou prodávají v pouličních stáncích nebo jogurtový nápoj Ayran.

Kde se levně ubytovat?

Do Istanbulu poleťte s Turkish Airlines nyní za akční ceny. Více v našem článku zde.

Istanbul, en.wikipedia.org

Autor: Martina Zemanová 


 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Přehled měst - Turecko

Seznam letišť v Turecku

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 26.01.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.