Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Jeskynní chrámy

Foto, en.wikipedia.orgKdyž jsme lokálním autobusem nacpaným k prasknutí přijeli do rušného a zaprášeného města Dambulla na Srí Lance, nebyla jsem si úplně jistá, jestli se mi tam bude líbit.

Dambullu najdete v centrální části země a díky své dobré poloze se město stalo rušnou křižovatkou Srí Lanky.

Foto, en.wikipedia.orgVšudepřítomný prach pokrývá střechy domků a vytváří šedý oblak nad celým městem. Výpary z aut, autobusů a všemožných vozíků a vozidel zamořují vzduch a hustý nepřetržitý provoz vás málokdy nechá přejít vozovku.

 

A přeci v Dambulle najdete něco, kvůli čemu ji turisté z celého světa hojně navštěvují.

I my tam kvůli tomu přijeli!

 

V dávných dobách zdejší lidé vytesali do skály úžasný komplex, vlastně vůbec největší skalní chrámový komplex v zemi, který se skládá z pěti malých chrámů. Pradávné nástěnné malby pokrývají zdi a stropy a buddhistické sochy vás pozorují ze všech stran a koutů.

 

Foto, en.wikipedia.org

 

Nejvíce se nám líbila druhá jeskyně, ta největší. Tento chrám náleží králům a můžete uvnitř obdivovat 56 soch znázorňujících Buddhu. 16 Buddhů stojí a zbytek si sedí. Nejspíše budete sochami v jeskyních přesyceni, protože dohromady můžete napočítat 153 Buddhů, 3 srílanské krále a 5 bohů a bohyň.

 

 

Foto, en.wikipedia.orgNahoru do chrámů se dostanete po docela prudkých schodech, které ve velkém horku dají pořádně zabrat. A nebojte, vstup najdete snadno. Ohromný, zlatý a řekla bych dost kýčovitý Buddha shlíží na návštěvníky z velké výšky. Tuto sochu jen tak nepřehlédnete.

Poplatek za vstup po vás nečekaně nebudou chtít, tak se jen můžete vyfotit před zářícím zlatým Buddhou a hned se vydat po schodech nahoru.

A po schodišti, kromě jiných turistů, nepůjdete sami. Samozřejmě, že vás budou provázet toulaví psi jako ostatně všude na Srí Lance, ale tady se připravte na opičí procesí.

Opičky drze zírají na všechno, co jíte nebo jen držíte v ruce. Myslím, že tito lidoopi nekradou, ale s takovým banánem bych si jistá nebyla.

 

Užijte si výstup, opičky a pouliční prodavače a hlavně se nahoře nevztekejte jako my. Do chrámů si musíte sundat boty, to se samo sebou rozumí, ale nemůžete si je dát jen tak do batohu. MUSÍTE si je odložit u dvou chlapíků za peníze. Přijměte to jako skutečnost, že nějak se živit musí.

Autor: Diana Schirlová

 

Booking.com

 

 

 

Čtěte také:

Letenky na Srí Lanku za 10 890 Kč

Výlet jednoho kufru aneb cesta na Srí Lanku

Tajná pláž v Mirisse

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 30.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.