Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Kodaň - Benátky severu za pár korun

Kodaň, někdy také přezdívána Benátky severu. Město protkané kanály rozhodně stojí za navštívení, obzvlášť, když zpáteční letenky či jízdenky z České republiky pořídíme pohodlně do dvou tisíc. 

Problém může nastat na místě, protože  Dánsko obecně je pro středoevropana velmi drahá země. Na ubytování se dá ušetřit jenom velmi těžko, pokud nejste ochotní zaplatit více než 1000 korun za noc, budete muset hodně slevit ze svých nároků na pohodlí (například využít hostely, kde spíte s několika dalšími lidmi v jednom pokoji).

Na čem se ovšem ušetřit dá, jsou atrakce a lákadla pro turisty. V Kodani můžete ta nejkrásnější místa navštívit zadarmo.

 

 

Pár tipů na úvod

• V hlavním městě Dánska je, řekněme, vše pohromadě. Dva dny vám stačí na prohlédnutí většiny zajímavostí a ani nemusíte utrácet za MHD a učit se v místních autobusech jezdit. Pokud se chcete alespoň pro pocit projet typickým místním dopravním prostředkem, půjčte si kolo. Ne, že byste oproti MHD nějak zvlášť ušetřili (možná právě naopak), ale rozhodně zapadnete a najít půjčovnu s koly bude určitě jednodušší než hledat zastávku hromadné dopravy.

• Vzhledem k tomu, že Dánsko je podstatně severněji než Česká republika, není dobrý nápad navštívit Kodaň v průběhu zimních měsíců, ale moc vhodné nejsou ani ty jarní a podzimní, pokud nechcete strávit většinu času ohříváním se v kavárnách. Během léta je zde ovšem zase mnoho turistů, takže nejlepší čas pro návštěvu jsou měsíce květen, červen, září a říjen.

• Pokud se za něco vyplatí v Kodani utrácet, jsou to potraviny. Jídlo je v Dánsku vysoce kvalitní, spoustu věcí u nás ani neseženete a co se týče například biopotravin, ty zde dokážete nakoupit dokonce levněji než v České republice! Pro Dány jsou totiž kvalitní potraviny standart, takže zatímco u nás si za lepší jídlo připlatíme, v Dánsku takhle jedí všichni.

 

 

 

 

Jaké památky rozhodně nevynechat?

• Typickým znakem Kodaně je známá socha Malé mořské víly odkazující na spisovatele Hanse Christiana Andersena. Nachází se trochu mimo centrum, z Nyhavnu k ní pěšky půjdete cca 20-30 minut. Pro pořizování fotky s populární sochou je důležité, jestli je příliv nebo odliv. Zatímco během přílivu je docela těžké se k soše dostat blíže a nevykoupat se při tom, za odlivu to není žadný problém.

• Co je možná ještě více spojeno s Kodaní, než Malá mořská víla, je Nyhavn. Historický přístav, kde dnes můžeme najít především mnoho nejrůznějších kaváren a restaurací, je typický barevnými domy obklopující kanál. Zajímavé je, že některé kavárny jsou na Nyhavnu dokonce levnější než v jiných částech Kodaně, přestože se tento bývalý přístav dá považovat za centrum města.

• Prohlídky paláce Christiansborgu jsou sice placené, ale tento zámek nabízí jednu zajímavou možnost, a to je věž. Na ni můžete po bezpečnostní prohlídce zcela zadarmo. Úžasný výhled na celou Kodaň za to určitě stojí.

• V Kodani můžeme najít také několik velmi krásných kostelů, kde se vyplatí strávit alespoň pár minut. Velmi blízko centru naproti královskému paláci Amalienborgu se nachází Frederiks Kirke, údajně nejkrásnější kostel v Kodani. Za zmínku také stojí Vor Frelsers Kirke, jeden z nejvyšších kostelů, na jehož věž se dá za několik dánských korun podívat.

• Nejkrásnějšími zámky jsou královský Amalienborg, dále Christiansborg a Rosenborg. Za vstup si samozřejmě zaplatíte, ale i zvenku stojí za zhlédnutí.

• Kromě typických památek se také vyplatí navštívit kodaňské parky, místní botanická zahrada je zadarmo a potěší nejen milovníky květin. Krásný park je Orstedsparken, ale v Kodani můžeme najít i další.

 

 

Jaké události rozhodně nepropásnout?

V létě je možné nechat se Kodaní provést zadarmo. Prohlídky začínají v 10, 11 a 14 hodin od radnice. Na konci buď můžete zaplatit (v tom případě je na vás, kolik dáte) anebo nemusíte, zaleží jenom na vás. Prohlídky probíhají v angličtině a ve španělštině.

• Každé poledne se odehrává před královským palácem Amalienborg střídání stráží. Je to krásná podívaná, během níž vojáci pochodují všude okolo a hrají na flétny. Policie, která na celou událost dohlíží, vás navíc bude neustále pobízet, abyste se přesouvali z místa na místo, takže nudit se rozhodně nebudete!

 

 

A co si naopak radši nechat ujít?

• Christiania je čast Kodaně, která by se ráda od zbytku Dánska osamostatnila. Lidé zde žijí trochu jinak než všude jinde. Nenechte se zmást obrázky na internetu a moc hezky pomalovaných domečků tu nečekejte, spíše hodně podezdřelých lidí, nepořádku a marihuany.

• Tivoli je velmi známá ikona Kodaně, legendární zábavní park. Pokud nemáte hluboko do kapsy, určitě si Tivoli užijete, ale za 120 dánských korun na osobu (cca 400-450 CZK) zde nic zas tak zvláštního nečekejte.

 

Kodaň není snadné si nezamilovat. Kol je zde více než aut, voda v kanálech má neuvěřitelně modrou barvu a obyvatelé jsou vážně milí. V Dánsku se lidé velmi respektují a hlavním krédem Dánů je: nevěř, že jsi lepší než kdokoliv jiný. Atmosféra Kodaně do tohoto motta dokonale zapadá: natváří se, že je úžasná, ale když ji poznáte, nebudete ji chtít opustit.

Autor: Simona Petrů

 

Zdroj videa: YouTube CC, Le Monde en Vidéo, Kodaň

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Kodaň známá nebo neznámá?

Letiště v Kodani (Copenhagen Airport - CPH)

Kodaň netradičně: Christianie

Kam vycestovat na podzim? Zkuste Kodaň nebo Lyon

Tip na levný eurovíkend: Kodaň

Kodaň, královské město plné zajímavých muzeí

Pěšky historickým centrem Kodaně za jediný den

Autobusem Regiojet do celé Evropy za 299 Kč

Mapa metra v Kodani

Letenky: Praha – Copenhagen od 462 Kč

Letenky do Lublaně a Kodaně

ČSA: Z Prahy do Stockholmu, Kodaně, Říma od 1 687 Kč

Městská doprava (MHD) v Kodani

Vlakové nádraží v Kodani

Doba letu do Kodaně

Placení v Dánsku

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.