Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Naše cestovní horečka pokračuje na ostrově Aruba

Naposledy jsem vyprávěla o ostrově Aruba a jelikož jsem nezmínila zdaleka všechna hezká místa, která jsme zde navštívili a zážitky, které jsme prožili, chvíli se na tomto ostrově ještě zdržím.

 

Aruba, stejně tak jako většina karibských ostrovů, je jako zrozená k plážování. Už jsem vzpomenula krásnou Eagle Beach, ale to je pouze jedna z mnoha. Pláž, pláž, pláž, pláž. Jedna vedle druhé, každá oplývající magicky modrou vodou a světlým pískem. Skoro to až člověka přestává bavit. Místní karibčané na pláže téměř nechodí. Nijak je to neláká, často nevidí žádný požitek v plavání ve slané vodě a válení se na rozpáleném písku. Taky by nás to přestávalo bavit, kdybychom s plážemi a mořem neměli vždy spojené nějaké zážitky. 

Na každé pláži jsme si našli něco, co jsme si oblíbili. Druif Beach byla skvělá kvůli palmovým slunečníkům, pod které se člověk mohl schovat a fajn výhledu na okolí. Pláž Malmok je malá, tak trochu soukromá pláž, o které neví moc turistů. Mé oblíbené místo. Ještěrky jsou zde tak přátelské, že když máte burákové máslo, vlezou vám skoro až na ruku. 

 

Ještěrka


Za větší zmínku stojí Baby Beach. Pravděpodobně si budete muset na tento výlet půjčit auto, ale určitě to stojí za to. Jelikož je voda na arubských plážích mělká a teplá, uvidíte v brýlích pod vodou jen zakalenou modř. Na Baby Beach jsou však snadno dostupná i hlubší místa, kde je voda naprosto čirá a je tu ryb víc než v chovném rybníku. Opět mi při potápění tekla voda do brýlí, jak sem se šťastně při pohledu na ty živočichy usmívala. Ryby jsou tu na potápěče zvyklé a vůbec nejsou plaché. Pecka. Kromě vody je tu super i pláž. Je udržovaná, opět se slunečníky z palmových listů a pro náročnější je tu i nějaký ten bar. 

Když popojedete autem trochu dál na kraj ostrova, minete psí hřbitov u moře a kaktusovou krajinu, narazíte na úchvatné místo. Obrovské vlny se tříští o skály a vystřikují do více než 20ti metrů. Ten zvuk a síla přírody je oslňující. Navíc okolí je jakoby z jiné planety. Tu a tam sedí kulatý kaktus, zbytek dotváří načervenalé a šedavé horniny. Výhled z vrcholků skal je nepopsatelný.

 

Kaktus na vyhlídce

 

Po cestě zpět se nezapomeňte stavit v restauraci Zeerover. Je to vyhlášené místo, kam se sjíždí lidé z širokého okolí, aby si vychutnali místní mořské pochoutky. Restaurace je přímo u vody, odkud člověk pozoruje rybáře vracející se z lovu a idylický západ slunce.

Kromě mořských potvor doporučuji ochutnat arubské pivo Balashi. Je vyráběné z místní vody a možná i proto má lahodnější chuť. V porovnání s ostatními karibskými pivy, které jsme měli tu čest ochutnat, je toto asi nejbližší našemu evropskému standardu. Ostatní je odvar z čehosi ale podle chuti hádám, že určitě ne z chmelu. 

 

Pivo Balashi

 

Protože nám zachutnaly karibské placičky Johnny Cake, vyzkoušeli jsme i vlastní výrobu. Úplně nechutnaly jako originál, ale připomínaly nám chuť preclíků, což také nebylo špatné. Stoprocentně je musíme brzy ukuchtit i tady v ČR, aby nám připomněly tu atmosféru a sluníčko.

Na co ale ráda zapomenu jsou otravní komáři. Jeden aby se v kuse sprejoval a v noci se balil do sítě. Ani jedno však nemá moc velký účinek. Repelent pomůže jen v případě, že někdo z ostatních narepelentovaný není a většina komárů se zaměří na něj. Síť proti komárům také není spásná. Stačí, když se do ní dostane jeden komár za noc a probudíte se jak dalmatin. Garantuji vám však, že se jich tam za noc dostane určitě víc než jeden... Ale nebojte, odpočinete si od nich přes den, kdy jsou zřejmě kvůli žáru slunce raději zalezlí.

 

Hlavní město Aruby - Oranjestad

 

Nenechte se vystresovat komáry a raději se na Arubě vydejte do obřího vodního parku Morgans Island, který je největší v celé Latinské Americe. Také doporučuji výlet k 30 m vysokému majáku California, kousek od Arashi Beach. Po prašné cestě se dostanete k okouzlujícímu kostelíčku, vyhlížejícímu si na moře. Z tohoto místa je vidět nejen nekonečné moře, ale doslova celý ostrov táhnoucí se k jihu. Za kostelíkem je labyrint z písku a kamení s posvátnou historií. Příjemnou atmosféru dotváří stromy Divi Divy, všechny zvláštně ohnuté na jednu stranu kvůli dlouhodobému náporu větru a samozřejmě všudypřítomné kaktusy. Super výhled na Arubu je i z blízké vodní věže, jež je nejvyšším bodem ostrova.

Zajímavou turistickou atrakcí je holandský větrný mlýn Aruba's Old Dutch Windmill. Nápaditý mlýn, který není ničím jiným, než malou restaurací s originální architekturou a pěknou zahradou. Kousek dál pak můžete navštívit motýlí farmu.  

 

Posvátný labyrint

 

Musí se přiznat, že spoustu věcí tady na Arubě je uměle vytvořené pro uspokojení turistů a vyždímání z nich co nejvíce peněz. Mohu zmínit například Palm Beach. Pláž a voda je nádhera sama, ale kolem je vystavěno neuvěřitelné množství hotelů s bazény, restauracemi, kurty a vším, co by si i ten nejnáročnější turista mohl přát. Když jsme tak pozorovali hosty místních hotelů, jak jsou opečováváni a obskakováni hotelovým a jiným personálem, říkali jsme si, že o takové zážitky z Karibiku bychom ani zájem neměli. V hlavním městě Oranjestad jsou na turisty připraveni také dokonale. Na každém rohu luxusní klenotnictví, kasina, obchodní domy, restaurace atd.

My vyhledáváme spíše přírodní krásy, a proto volíme před během v hotelovém fitku běh po prašných cestách kolem kaktusů a polí s aloe vera.

 

Aloe vera na poli

 

Na Arubě jsme zažili i zemětřesení. Upřímně jsme to ani nezaregistrovali, ale lidem tu a tam popraskali zdi nebo se objevily jiné menší nepříjemnosti. Prý je to tu celkem běžná věc, takže není třeba panikařit.

Necelý měsíc nám na Arubě bohatě stačil, i když jsme určitě neviděli všechno, co bychom vidět měli. Je to krásný a zajímavý ostrov, avšak byl čas popojet zas dál, někam, kam lidská ruka ještě neměla takovou možnost zasáhnout. Tím místem je karibský ostrov Grenada. O něm se dozvíte více příště.

Autor: Lucie Dvořáková

 Dříve napsáno:

Cestopis z ostrova Aruba

Letenky na ostrov Aruba v Karibském moři za 9 514 Kč

Letenky na ostrov Aruba z Londýna za 7 520 Kč

Exotická Aruba z Londýna Gatwick již za 5 750 Kč

Letenky na karibský ostrov Aruba za 5 850 Kč

Stručný průvodce Arubou

Průvodce Karibikem

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.11.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!