Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Průvodce Karibikem

cs.wikipedia.orgNa začátek něco z historie regionu. Karibik získal jméno podle Karibského moře. Největší část tohoto regionu tvoří Antily, dále sem patří Bahamské ostrovy a pobřeží Jižní a Střední Ameriky. Někdy bývá celá oblast rovněž známa pod označením Západní Indie. Její celková rozloha činí 2 754 000 km².


Pro Evropany většinu zdejších ostrovů objevil na čtveřici svých výprav Kryštof Kolumbus na přelomu 15. a 16. století, byť se historikové dosud přou o tom, zda si byl slavný mořeplavec převratného objevu vůbec vědom. Tehdy tak prakticky celou oblast ovládalo  Španělsko.

 

 

Zhruba v období let 1550 a 1750 tyto končiny prosluly nechvalně jakožto doslova líheň pirátů. Mezi korzáry se známou postavou stal hlavně Brit sir Francis Drake, který svými útoky na lodě a přístavy způsobil Španělsku četné finanční ztráty. Pozůstatky britského a španělského vlivu se ostatně až do současnosti zachovaly na téměř každém z ostrovů.

 

cs.wikipedia.org

  Seznam ostrovů v Karibském moři

  

Známá letoviska

Velké Antily

Malé Antily

Bahamy

Isla Margarita

Kajmanské ostrovy


Cestovní ruch i zemědělství
Dnes v Karibiku ovšem už naštěstí panují citelně bezpečnější poměry. Díky nádherné rozmanité přírodě, čistému moři lákajícímu k potápění, atraktivním písečným plážím, ale také rušnému společenskému životu se stal oblíbeným prázdninovým cílem mnoha turistů.

Patrně nejznámějším lokalitou zůstává Kuba, kde se také zachovalo v hlavním městě Havaně historické jádro města upomínající na dnes již zašlé časy koloniální slávy. Ovšem známá je i Jamajka nebo Dominikánská republika.

Odjet na dovolenou do Karibiku se tak stalo symbolem luxusu. Nejexponovanější období představuje zima, to znamená sezóna od poloviny prosince do poloviny května.

 

en.wikipedia.org

 

Významný zdroj příjmů mimo cestovního ruchu představuje také zemědělství. Díky zdejší úrodné půdě tu lze pěstovat množství plodin. Rozšířený je kávovník nebo tabák, také tyto státy náležejí k významným exportérům banánů.

Mezi pěstovanými tržními plodinami jednoznačně dominuje cukrová třtina. Kuba patří celosvětově k největším producentům cukru. Ovšem post patrně vůbec nejoblíbenějšího produktu drží tradiční bílý rum.

K hospodářsky významným odvětvím oblasti se rovněž řadí těžba a zpracování ropy, rud nebo textilní průmysl.

 

     
 

Čtěte také: Kde ve světě se mluví španělsky?

 
     

 Mezi nejlevnější a nejoblíbenější destinace v Karibiku patří Punta Cana: Přehled letenek do Punta Cana (Dominikánská republika) z Prahy, aktuálně od 11 540 Kč


*Autor úvodní fotky - By Radioflux (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

 
Levné letecké spoje do oblasti Karibiku najdete v sekci "akční letenky"
 


 

 

 

Čtěte také:

Cestopis z Karibiku - St.Martin

Karibik z Bruselu za 6 950 Kč

Letenky na Karibik z Londýna již za 7 450 Kč

Karibik u Lívingstonu aneb kde Guatemala zklamala

Cestujeme! Na pořadu dne je ostrov Aruba

Dovolená na Kapverdských ostrovech (last minute) - přehled

Karibské moře - informace

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.