Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Nikaragua, Matagalpa: mimo civilizaci mezi kávovými plantážemi

Pokud holdujete dobré kávě, jistě vám není neznámé, že většina kvalitních zrn pochází z kávové plantáží Střední Ameriky. My jsme se vypravili do oblasti horského města Matagalpa v Nikaragui, která je právě pěstováním a vývozem kávových zrn proslulá.

Matagalpa je horské město, do kterého se dostanete z koloniálního Leónu nebo z hlavního města země Manguy. Zatímco v obou zmíněných místech se budete potýkat s nesnesitelným horkem, Matagalpa pro vás může být milým překvapením. Tady v horách se přes noc připravte na to, že využijete svetr a budete spát pod opravdovou teplou peřinou. A budete za ni velmi rádi.

 

 

Matagalpa: město kávy

Matagalpa je na první pohled město jako každé jiné. I tady najdete humbuk na trhu a upravené náměstí. Pokud o tomto místě nic nevíte, možná vás překvapí množství kaváren klasického i moderního stylu. Je to právě tady v horách, kde se pěstuje místní káva a mnozí její kvality umí ocenit.

 

Pohled na hory v okolí MatagalpyNaše cesta vedla do hluboké lesa, na místní malou farmu, kam se jinak než s offroadem nedostanete. Také sem nejezdí žádný autobus a bez vlastního vozidla jste od města Matagalpa a ostatní civilizace zkrátka odříznutí. Co však tady najdete, je úžasný klid a skvělé místo na pozorování ptactva a ostatní přírody. Jste v lese a kam až vaše oko dohlédne, jsou jen zelené stromy a samozřejmě kávové plantáže. Někde daleko před vámi můžete možná zahlédnout světla Matagalpy a obrovský kříž, který se tyčí na jednom z okolních kopců.

 

Farma

 

Kávovníky v horách


Procházky mezi kávovníky


Místní dům, kde jsme strávili 4 noci, si pronajal pár z Anglie a Nového Zélandu, postupně ho rekonstruují a starají se o poměrně velkou plantáž, kde roste káva a pár ovocných stromů. Vše se učí za pochodu s pomocí místních farmářů. Na pěstování kávy jsou zde ideální podmínky, protože káva nesnese horké a suché klima. Když jsme tu byli my, procházeli jsme se po plantáži plné kávovníků se zelenými plody. Ty časem získají červenou barvu a v tomto stavu se sbírají a suší. Následuje pražení, čímž vznikají zrna, která si potom můžeme koupit v obchodě.

 

Výhled z farmy

 

Na život v přírodě si lehce zvyknete

V domě, kde bydlíme společně s majiteli, není zavedena elektrická síť, snad prý někdy v budoucnu. Světlo do zářivek dodává agregát. Není tu lednička a pivo, pokud si ho přivezete z města, se chladí v kýblu s vodou. Večer je tu božský klid, který může přerušit jen silná bouřka, která zde dokáže nabývat dramatických rozměrů. Žádná pohroma se však naštěstí nestala a po 4 dnech jsme se opět vrátili do víru měst a neustálého pohybu. Hned na tržišti, odkud jezdí autobusy zpět k pobřeží, jsme s radostí a trochu smutkem vzpomínali na krásný klid v horách, který se již v Nikarague nevrátil.

 

Náměstí v Matagalpě

Autor: Eva Bicanová

 

 

                     
                    Další cestopisy z této lokality
                   

Nikaragua – země plná zážitků

                   

Nikaragua: město León a zábava na sopkách

                     

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.