Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Pomalované městečko La Palma dalo podobu celému Salvadoru

La PalmaHorské salvadorské městečko La Palma možná vypadá nenápadně na mapě, ve skutečnosti je však centrem uměleckého řemesla, které ovlivňuje vzhled a atmosféru celé země. Ať už kdekoliv v Salvadoru navštívíte obchod se suvenýry, všude najdete typické dekorace, které pochází právě z La Palmy.

 

A nemusíte navštívit ani obchod se suvenýry. Odkaz na umělecký styl, který se šířil z La Palmy je patrný na fasádách domů v každém městě.

 

Město Santa Ana

 

Barevná La Palma: centrum naivního umění

Možná budete zklamáni, ale nejedná se o nijak staré kulturní děditství, které by se přenášelo z generace na generaci. V roce 1972 se do městečka přestěhoval salvadorský malíř Ferdinando Llord, který s sebou přivezl styl zvaný naivní umění. Hovoří se o něm jako o muži, který stvořil celkovou podobu Salvadoru. Takové nadšení, které vyvolal u místních obyvatel, určitě neočekával, neboť téměř každý obyvatel města se s vervou pustil do učení a malování.

 

 Městečko La Palma

 

Od jeho příjezdu jakoby se téměř v každém obyvateli města najednou objevil talent a touha po krásných naivních malbách. Nejčastěji jsou na nich zobrazeny horské vesnice stávající se z barevných domečků. Často na nich můžete vidět Krista, ale barevné motivy, většinou dětské, nemají hranic. Těžko byste na celém světě hledali jiné město, které by mělo více nástěnných maleb ve veřejném prostoru jako právě La Palma.

 

  La Palma

 

Tento zábavný a ojedinělý styl maleb tvoří také interiéry místních hotelů. Pomalované stěny, držáky na ubrousky, orientační značky, vše, na co se dá malovat, také pomalované je. Přespat v hotelu, kde si připadáte jako malé dítě v pohádce je zážitek, který rozhodně stojí za to. A to o to víc, když vidíte, jak jsou místní na svá díla pyšní.

 

Veselé domy, veselí lidé

V celé Střední Americe nenajdete tak barevná a veselá města, která by vás dokázala naladit do pozitivní nálady, jako města v Salvadoru. A jakoby ovlivnila i místní obyvatele. Lidé ze Salvadoru jsou příjemní, veselí a usměvaví. S každým se dají rádi do řeči a svou dobrou náladu šíří do širokého okolí.

 

Horské městečko pod nejvyšší horou

La Palma vyniká nade všechna salvadorská města jednak svou barevností a jednak svou lokací. Leží těsně pod nejvyšším vrcholem Salvadoru, Cerro El Pital, který má nadmořskou výšku 2730 metrů.

 

 Výstup na Cerro El Pital


Jedná se zároveň o horu, která je jednou z nejsnáze dostupných v celé zemi. Přístupová silnice vede z vedlejší vesnice San Ignacia a vine se pěkně pomalu a pěkně příkře nahoru. Potom vás čeká už jen hodinu a půl cesty vzhůru a můžete hrdě prohlásit, že jste zdolali nejvyšší horu Salvadoru. Výhledy z ní jsou dechberoucí, ale musíte mít štěstí na jasné počasí. Jinak vaše oči spočinou pouze na peřině z mraků.

 

 Výhledy

 

Autor: Eva Bicanová


 

Čtěte také: Kde všude se mluví španělsky?

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.