Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Ruská kuchyně - žaludek versus peněženka v Petrohradě

TěremokPřestože se většina z nás nejspíš ztotožňuje s větou: „Jím, abych žil, nikoli žiji, abych jedl.“, v zahraničí obvykle chceme ochutnat i tradiční kuchyni. Ale jak to udělat, aby člověk neopouštěl restauraci jen s pár kopějkami v peněžence?

V Petrohradě vás lákají na něco dobrého prakticky na každém rohu. Ani se nenadějete a v jedné ruce už držíte letáček nedalekého sushi baru, v druhé reklamu na Burger King a z hlavy nemůžete dostat chraplavý ženský hlas, opakující větu: „Kofě dlja tibja, Coffeeshop Company.“

Pokud se ale chcete dobře a hlavně levně najíst, doporučuji navštívit podnik Stolovaja №1 (Столовая №1), Krošku kartošku (Крошка картошка), Těremok (Теремок) nebo Frikadělky (Фрикадельки). Ruská kuchyně vás pravděpodobně nezklame a vaše dovolená v Rusku bude o něco příjemnější.

 

Kroška Katoška

Frikadělky

Stolovaja №1

Číslo jedna

Stolovaja №1 má otevřeno 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Vždy je zde z čeho si vybrat. Jestliže si zajdete na snídani, kromě 10 druhů zeleninových salátů (25-35 RUB), jež jsou pro vás přichystány ve dne i v noci, vám zaměstnanci nabídnou 3 druhy kaší a mléčnou polévku (25-35 RUB), šunku, sýr, volská oka, vajíčka natvrdo, párky, zapěkanku (zapečený tvaroh s rozinkami; 45 RUB), draniky (2 bramboráky; 25 RUB) a zpravidla kuřecí nebo vepřovou kotletu (43-46 RUB). Kotletou Rusové nazývají mleté maso - něco jako náš holandský řízek.

V přílohách nikdy nechybí pohanka (17 RUB), těstoviny (18 RUB) a rýže (17 RUB). Někdy jsou v menu i brambory - vařené, americké (40 RUB) nebo bramborová kaše (28 RUB). Kolem půl jedenácté bývají sladké kaše vyměněny za polévky (43-65 RUB), z nichž jedna je vždy boršč (někdy s masem, jindy studený). Na pultě se objeví různé masité (53-120 RUB) a zeleninové pokrmy a většinou nechybí ani ryba (53-90 RUB) či játra (45 RUB).

Pokud vás honí mlsná, můžete si koupit některý ze zákusků. I zde jsou ceny stále ještě nižší než v petrohradských kavárnách, třebaže nejlevnější dortík vychází na 50 RUB.

Jídelna je rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou část. Majitelé si rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek hostů, avšak najít místo k sezení obvykle není problém. Pokud si chcete po jídle ještě chvíli posedět, využít bezplatného připojení k internetu nebo si jen tak číst knihu, nemusíte mít strach, že by vás někdo vyháněl.

Adresa: Něvská třída (poblíž Kazaňského chrámu); Ploščaď Vosstanija.

 

Něco pro milovníky brambor

Kroška kartoška je síť jídelen nabízejících převážně pokrmy z brambor. Největší zájem bývá o pečený brambor, do něhož si můžete nechat vetřít mleté vepřové maso, sýr, máslo s koprem či italskou směs.

Vzhledem k tomu, že oběd za 67 RUB je i na české poměry opravdu levný, dopřejte si ještě některou z nabízených náplní - krabí, kuřecí nebo vaječný salát se šunkou, tavený či tvrdý sýr, brynzu, lečo, houby, kaviár aj.

Koho by obří brambor zcela nezasytil, může si v jídelním lístku vybrat z několika druhů salátů (88-93 RUB), polévek (55-70 RUB), sendvičů (60-90 RUB), varenyků (48 RUB).

Adresa: Malaja Sadovaja (stanice metra Gostinnyj dvor), stanice metra Sennaja ploščaď aj.

 

Novodobý pohádkový domeček Těremok

Jedná se o restaurace a pouliční kiosky známé zejména svými bliny (tenkými ruskými palačinkami). Vybrat si můžete jak ze slaných (s různými druhy sýrů, masem, houbami, rybou, kaviárem či zelím; 43-149 RUB), tak sladkých (s medem, tvarohem, jablky, višněmi, kondenzovaným mlékem; 64-96 RUB). V menu samozřejmě nechybí ani několik druhů polévek (46-99 RUB) a salátů (82-95 RUB), pohanková kaše (82-137 RUB) na devět způsobů, klasické ruské syrniky, pelmeně (86 RUB) atd.

Těremok najdete opravdu na každém rohu. Jen Petrohrad disponuje padesáti restauracemi této značky, k tomu je třeba připočíst stejný počet pouličních kiosků, což svědčí o velké oblibě u místních obyvatel i turistů.

 

(Nejen) italská kuchyně ve Frikadělkách

Předními staviteli Benátek severu byli převážně italští architekti. Tak proč nepřipravit pro návštěvníky Frikadělek italské menu, řekl si jistě šéfkuchař této restaurace. Takže kromě klasického boršče nebo šči (52-75 RUB) si můžete objednat polévku minestrone (58 RUB). Kdo si nevybere z velké nabídky těstovin - lasagní (118 RUB), tagliatelle s lososem či mořskými plody (176 RUB), penne s rajčatovým pestem (148 RUB), špaget s houbami či rajčaty a česnekem (148-175 RUB), může ochutnat houbové rizoto (76 RUB). Na své si přijdou i milovníci kuřecího a vepřového masa nebo ryb.

Pokud strávíte noc ve městě a rádi byste někde posnídali, od 9 do 11 hodin zde nabízejí snídaňové menu. Vypadá téměř identicky jako v jídelně Stolovaja №1, ale počítejte s dvojnásobnými cenami (na petrohradské poměry však stále ještě nikterak vysokými).

Jestliže dorazíte mezi 12 a 16 hodinou, využijte výhodné nabídky obědového menu za 176 RUB, které v sobě zahrnuje polévku, salát, hlavní jídlo, čaj nebo džus a zákusek.

Adresa: 7. linie (stanice metra Vasiljeostrovskaja), nábřeží kanálu Gribojedova (stanice metra Něvskij prospekt) aj.

 

Autor: Hana Mrázková, průvodkyně zájezdů do Ruska, píše články o cestování pro cestovní kancelář Mundo.

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Kam zajít v Petrohradě?

Maslenica a Velikonoce v Petrohradu

Letiště Petrohrad (LED)

Mapa metra v Petrohradu

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.06.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.