Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Kam zajít v Petrohradě?

PetrohradVíce jak 200 let byl Petrohrad, rusky Sankt-Petěrburg, hlavním městem  Ruska. Dnes je druhým největším městem země a žije v něm víc jak 5 milionů obyvatel.

 

Zaslouženě nese titul jednoho z nejkrásnějších měst Evropy, ne-li světa. Bohatou historii připomíná množství skvostných architektonických památek, které patří na Světový seznam UNESCO.

Petrohrad je domovem Puškina i Dostojevského a kulturním centrem, kde se rodil ruský balet.

 

Jak se sem dostanete? Můžete využít přímou leteckou linku Praha (PRG) - Petrohrad (LED) od Aeroflotu, nebo letět délší čas a levněji s přestupem např. link. na spoje zde.

Trasa letu

 Letenky z Prahy do Petrohradu můžete rezervovat např. na webu Kiwi.com

 

Založení města provázely ztráty mnoha životů dělníků, kteří na příkaz Petra Velikého sušili rozsáhlé močály, aby mohla proběhnout výstavba města. Mezi architekty, které car povolal na budování nového sídelního města, patřili umělci z Francie, Itálie i Švýcarska.

 

     
    Plán petrohradského metra najdete zde
     

Mapa, openstreetmap.org

 

Známé památky

Cílem bylo snoubit tehdejší módu barokních a rokokových tvarů s ruskou architekturou. Středověké památky tady rozhodně nenajdete, jelikož město vzniklo počátkem 18. století. To ale neznamená, že neoplývá bohatým historických duchem a památky jako Zimní palác, monument cara Petra I. Velikého nebo Katedrála svatého Izáka některým z vás vyrazí dech.

 

 

 

 

Katedrála svatého Izáka

Je těžké určit, která památka Petrohradu je nejznámější, ovšem nejčastěji bývá jako ikona považována Katedrála svatého Izáka. Stavěla se 40 let, ruku k dílu přidalo kolem 440 tisíc dělníků a jen její kopule je obložena 100 kilogramy čistého zlata.

Celkově bylo na výstavbu spotřebováno ještě dalších 200 kilogramů zlata a velké množství drahokamů, polodrahokamů a mramoru. Katedrála je hned po té moskevské nejvyšší na světě, tyčí se do výšky 100 metrů. Kdo se chce dostat dovnitř, musí počítat s dlouhým zástupem zájemců. Celkově úchvatný dojem z chrámu však kazí hustý silniční provoz, který obklopuje památku ze všech stran. 

 

   Chrám svatého Izáka


Zimní palác

Nechala ho postavit Alžběta, dcera Petra Velikého. Slavnou Ermitáž, slavné velké muzeum, založila Kateřina II. Veliká. Palácové náměstí, na kterém stojí Zimní palác s Ermitáží a Alexandrův sloup, je bezpochyby srdcem Petrohradu.

Typické pro Zimní palác je spojení bílé a zelené barvy. Umělecká sbírka galerie Ermitáž přesahuje tři miliony exponátů, ale pouze část z nich je určena pro oči veřejnosti. I tak by ale trvalo projít celou sbírku celý den, to jen za předpokladu, že by tempo bylo rychlé a prohlídka takřka bez zastávek. Velkým plusem palácového náměstí je, že po něm nemohou jezdit auta a tak zde postávají drožky, které přispívají k historické atmosféře místa. 

 

Zimní palác

  Zimní palác


Petropavlovská pevnost

Nejstarší budovou v Petrohradu je Petropavlovská pevnost, která je historickým jádrem města. Součástí je Chrám svatého Petra a Pavla, kde se nachází hrobky ruských panovníků. Na dalším unikátním místě, náměstí Děkabristů, se vzpíná měděná socha jezdce Petra Velikého.

Mezi další památky, které nesmí být opomenuty, patří bezesporu Chrám svaté Kateřiny, Palác Admirality, Triumfální oblouk

 

 

Pokud někdo zavítá do Petrohradu, rozhodně nesmí zůstat jen u architektonických památek. To, co lidem vyrazí dech, jsou známé petrohradské „bílé noci“. Díky relativní blízkosti k polárnímu kruhu nenastane tma, i přes to, že slunce zapadlo za obzor. K vidění této přírodní atrakce je zapotřebí letní návštěvy města, což je i období, kdy jsou všechny památky a pamětihodnosti otevřené a připravené na turisty. Zimní období je vhodné na návštěvy muzeí a galerií nebo na požitek z dech beroucího výhledu na zasněžené petrohradské památky.

 

Další zajímavosti

- každé září lze navštívit tenisový turnaj kategorie ATP 250 - St. Petersburg Open, více informací na oficiálním webu - www.spbopen.ru.

- Ladožské jezero je největším evropským jezerem, nachází se nedaleko města (mapa).

- aquaparky a zábavní parky, přehled na tomto odkazu

 

Aurora je ruský válečný křižník, poprvé byl spuštěn na vodu v roce 1 900 a od roku 1957 slouží jako muzeum ruského námořnictva. Loď byla poslána do boje v rusko-japonské válce, 1. světové válce a roku 1917 se křižník Aurora stal symbolem bolševické revoluce. Proslavil se výstřelem, který zahájil útok na Zimní palác, čímž začala tzv. Velká říjnová socialistická revoluce (VŘSR).

 

    Přehled ubytování v této lokalitě

Hotely

Art Avenue

Cena na noc pro dva - 830 Kč

Aglaya Hotel & Courtyard

Cena na noc pro dva - 1 273 Kč

Domina St.Petersburg

Cena na noc pro dva - 2 920 Kč

 
Mohlo by vás zajímat: Článek (cestopis) o stravování v Petrohadě
 

*Autor úvodní fotky - Pixabay

 

Autor: Natálie Petrová

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Travels and Cat Petrohrad

 

 

Čtěte také:

Z Prahy do Ruska (Petrohradu) za 3 190 Kč

Leťte levně do Ruska – Petrohrad nebo Moskva

Ruská kuchyně - žaludek versus peněženka v Petrohradě

Nejen poznávací zájezdy do Petrohradu - přehled

Veřejná doprava (MHD) v Petrohradu

Pujčovny automobilů on - line

Jak dlouho trvá let do Petrohradu

 

 

 
Vložil/a: Daniel Česák 15.01.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.