Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Vodopády Ouzoud v Maroku

Maroko OuzoudNáhlý zvuk, jak něco dopadne na stůl, mě přinutí otevřít oči. Na staré dřevěné desky nejprve doskočí jedna opice, po ní druhá a menší, no a než se stačím vzpamatovat, je jich tam asi deset. Ležím ještě ve spacáku zachumlaná kousek od nich, ale opice se nezdají být mou přítomností nějak zvlášť vyrušeny. Jejich cíl je jediný: uloupit poslední kousky ovoce, které zbyly po včerejší večeři hostům restaurace. Pozoruji, jak skáčou z místa na místo a jak si sedají na okraj dřevěného ohrazení. Slunce začíná vycházet a osvětluje romantickou krajinu nejzajímavějších vodopádů v Maroku: Cascades d´Ouzoud.

A stejně jako život všude jinde, i ten zdejší má pár zákonitostí. Jednou z nich je každé ráno se opakující návštěva makaků. Každý den také obchodníci a majitelé malých krámků a restaurací vybalí své zboží ven a čekají na kolem procházející turisty. A že jich je zde opravdu mnoho, jsem měla šanci se přesvědčit. Vodopády Ouzoud se nacházejí v pohoří Středního Atlasu a bývají označovány za nejkrásnější a největší vodopády v Maroku. Své jméno dostaly podle oliv, které se v oblasti pěstují.

Vodopády jsou vysoké 110 metrů a jejich vody vytvářejí řadu tůněk a jezírek. V těch se také můžete vykoupat, případně si v místě, kam vodopády dopadají, zaplatit projížďku loďkou. Ta stojí jen pár dirhamů a je výborným osvěžením. Kolem vodopádů pak vede cesta pro pěší, po které můžete jít a prohlédnout si tuto přírodní zajímavost z různých stran. Vždy ale pamatujte na to, ať máte s sebou dostatek vody. Celé místo má příjemnou a pohodovou atmosféru, a během svých procházek tu narazíte na mnoho druhů místních živočichů.

Krámky a restaurace

Cestu k vodopádům lemuje plno hotýlků a kavárniček, kde si můžete dát lahodný mátový čaj, tradiční cous-cous nebo třeba tajin (pokrm připravovaný ve stejnojmenném keramickém hrnci). Když jsme takto poprvé přijeli my a scházeli cestu k místu našeho kempování, z nejednoho krámku se na nás ozývalo české „ahoj“, a to z úst Maročanů. Místní jsou přátelští a Čechy dobře znají, neboť ti patří mezi pravidelné návštěvníky této oblasti. „Jak se máš“?, ptá se mě mladý kluk a cení na mě bílé zuby. Hned také sahá do krámku a bere do rukou stříbrné šperky, se slovy, že jsou opravdu vynikající kvality.

S díky odmítám a pokračuji dále. Je moc příjemné, že vás tady nikdo do ničeho nenutí. Zboží sice nabízejí, některé kousky tady mají moc pěkné (a drahé), ale spousta prodavačů jen stojí u svého krámku a pozoruje nově příchozí turisty. Během chvilky se nám pod nohami motají psi, které už po několika výpravách důvěrně známe.

Každý, kdo tráví dovolenou v Maroku, uznává, že vodopády Ouzoud jsou začátkem toho „pravého“, exotického Maroka. Více než arabské jsou totiž berberské a noci zde můžete trávit pitím čaje, pozorováním jak se mohutné vody řítí směrem dolů a posloucháním berberského bubnování. A pokud ještě sejdete na plošinku, která se u nich nachází, během pozorování noční oblohy zažijete opravdovou romantiku.

 

Fotografie:

Maroko Ouzoud

Maroko Ouzoud

Maroko Ouzoud

Autor: Hana Dekojová, průvodkyně CK Mundo, která pořádá zájezd do Maroka i jiné exotické zájezdy

 

 

 

 

Čtěte také:

Letiště v Maroku

Čím se platí v Maroku

Průvodce Marokem

Zájezdy do Maroka

Doba letu do Maroka

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.01.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.