Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Zážitky z Kypru aneb návštěva Ayia Napa a Paralimni

Pokud se stejně jako já rozhodnete strávit svůj čas v okolí města Ayia Napa či nedalekého Paralimni, můžete se spolehnout, že se budete prodírat davy turistů, procházet kolem velkých hotelových komplexů s bazény a umělými trávníky. Jedná se totiž o oblast velmi turisticky navštěvovanou, oplývající širokou nabídkou služeb.

 

 

 

 

 

Co když ale toužíte prozkoumávat a objevovat?

Město Ayia Napa se pyšní krásnými plážemi lákajícími k opalování. Naleznete tady známé kamenné oblouky, jenž můžete spatřit v každé brožuře týkající se celého Kypru. Lehce přístupná jsou místa, kde si můžete zaskákat do vody avšak na vlastní nebezpečí (Ayia Napa Sea Caves).

 

 

Pokud dostanete chuť na chvíli klidu a trochu chůze, směrem z Ayia Napy do Paralimni je místo s názvem Capo Greco. Zde se lze volně procházet po skalnatém pobřeží, užívat si výhled na širé moře a schladit se mimo přeplněné pláže.

Memáte - li moc finančních prostředků nebo si nepotrpíte na dodržování jízdích řádů, využijte místní hromadnou dopravu. Musím zmínit, že autobusy poskytují moderní, klimatizované a vždy čisté prostředí. Neobávejte se, že nevystoupíte správně, řidiči hlásí nejvíce turisticky významné zastávky. Jízdné vás bude stát 1,50 euro na jakoukoli vzdálenost.

 

Ubytování ve městě Paralimni

 

Trinidad Complex

Cena na noc pro dva - 1 525 Kč
 

Isabella Apartment

Cena na noc pro dva - 1 220 Kč

 

Ubytování ve městě Ayia Napa

 

Chrysland Hotel

Cena na noc pro dva - 940 Kč
 

Monte Napa Apartments

Cena na noc pro dva - 2 520 Kč
 

Cordelia Hotel Apartments

Cena na noc pro dva - 705 Kč
 

A Maos Hotel Apartments

Cena na noc pro dva - 783 Kč
 

Skaros Apartments

Cena na noc pro čtyři - 788 Kč

 

Možná jsem vás trochu odradila právě zmínkou o davech turistů. Buďte ale klidní, pokud neradi zahálíte a rozhodnete se trochu prozkoumat okolí, určitě objevíte pláže s dostatkem prostoru na váš ručník. Pláže uvedené v průvodcích jsou opravdu ty nejvíce navštěnované a pokud už jste alespoň trošku zcestovalí, zjistíte, že vlastně není ani o co stát. Kypr je totiž obklopen velkým množstvím pláží ať už písčitými či kamenitými, které jsou stejně krásné, jen hůře přístupné.

 

 

Pujdete - li z Capo Greco dále směrem do města Paralimni. Určitě se zastavte v restauraci a baru jménem Sirena Bay. Toto místo je velmi nenápadné, ale zato velmi oblíbené mezi místními obyvateli. Spousta z nich vám řekne, že jen těžko budete na Kypru hledat něco podobného. Doporučuji toto místo navštívit ve všední dny, protože o víkendech se sem sjíždějí místní obyvatelé a je tu poněkud přeplněno.

 

 

V případě, že už vás povalování na plážích omrzelo, jistě využijete pestrou nabídku vodních radovánek. Od šlapadel, přes nafukovací atrakce, windsurfing až po skůtry. Nedaleko zmiňované restaurace najdete podnik Kapparis Waterfun, kde není problém některé z vyjmenovaných

Mapa ostrova Kypr

atrakcí vyzkoušet. Mezi oblíbené radovánky tady patří i jednodenní výlety lodí.

Kypr nabízí neskutečně rozmanitý výběr tradičních pokrmů. Mám ráda exotické ovoce a právě o jeho čerstvosti na Kypru není pochyb. Mezi nejvíce oblíbené ovoce patří citrusy, hroznové víno a hlavně melouny všech možných druhů. Konzumací melounů doplníte i důležitý pitný režim.

Každý, kdo na Kypr zavítá, by neměl vynechat takzvané Fish Meze. Jedná se o typickou kyperskou hostinu. Pokud se rozhodnete meze ochutnat, doražte hladoví a s dostatkem času. Kuchaři vám budou postupně připravovat to nejlepší, co restaurace nabízí. Určitě nepospíchejte a vyzkoušejte všechno, co vám přinesou. Kyperčané u takovéto hostiny stráví klidně i tři hodiny.

Dalším oblíbeným a typickým místním pokrmem je souvlaki a kebab. Jedná se o masový pokrm podávaný s chlebovými plackami (pitta) s tzatziki.

Na své si přijdou i příznivci kávy, kteří dozajista neopominou ochutnat tradiční kyperskou kávu. Jedná se o tradiční rozpustnou kávu akorát s rozdílnou přípravou. Na přípravu kyperské kávy je potřeba speciální varná konvička, do které se dá společně káva a voda. Směs je třeba neustále míchat a těsně pod bodem varu nalít do šálku a servírovat.

Mezi velmi oblíbené nápoje patří frappe, neboli ledová káva. Tu pijí kyperčané během celého dne.

Kypr také vyrábí své vlastní pivo jménem Keo. Pokud sem ale zavítají pivaři, co si potrpí na správně načepované pivo, určitě budou muset slevit ze svých nároků.

 

     Místní měna: Kyperská libra CYP

CYP = 44.55Kč, pro aktuální kurz klikněte zde

 

A na konec hlavní moto místních obyvatel zní: Siga siga, v překladu pomalu pomalu. Pokud tedy na Kypr zavítáte, zahoďte všechny starosti za hlavu a když vám ujede autobus, jednoduše si dejte frappe a počkejte s úsměvem na další.

Autor: Petra Mifkovičová

 

 

*Last minute dovolená na Kypru - přehled

  Doba letu na Kypr

  Seznam letišť na Kypru

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.