Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Chystáte se cestovat jen s příručním zavazadlem? A víte co si zabalit?

Všechny kouty světa jsou rázem dostupnější, alespoň cenově, zvládnete-li si zabalit pouze do příručního zavazadla. Víkend s ním si dokáže představit asi každý, ale co třeba týdenní nebo klidně čtrnáctidenní dovolená? A věřili byste, že někomu jeden batoh a malá kabelka vystačí i na celé léto? I pro vás může být cestování dostupnější a také o dost pohodlnější, dokážete-li se vměstnat do jediného batůžku. Ptáte se jak na to? Tak čtěte dál!


 

První krok?

Ten by měl směřovat na stránky letecké společnosti, s níž se chystáte letět. Tam si snadno ověříte, jak velké zavazadlo je dovoleno vzít na palubu zdarma. Obvyklé rozměry jsou 55x40x20. Váhový limit nemusí být stanoven vůbec, ale často je do 10 kg. K příručnímu zavazadlu je většinou možné převážet zdarma ještě jedno menší. Mělo by jít o kabelku, notebook nebo například fotoaparát. Informace o rozměrových a váhových limitech zavazadel jsou vždy uvedeny na stránkách přepravce, případně na letence. Někdy je povolená velikost omezena také sezonou.

 

Typ zavazadla hraje roli

Kdybych si chtěla pořídit nové příruční zavazadlo na delší cesty, volila bych univerzální velikost do 55 cm výšky, a 40 a 20 cm do obou šířek. To by mělo projít u všech nízko-nákladových dopravců jako je easyJet, Ryanair a další. Osobně dávám přednost batohu, ale pokud se nechystáte vyrážet na treky a přespávat v hostelech, stejně dobře vám poslouží i taška přes rameno. Čemu bych se za každou cenu snažila vyvarovat, je kufr, zejména ten skořepinový. Proč? Kvůli váze i objemu. Textilní zavazadlo snadno přeplníte, zmáčknete a je lehké na rozdíl od kufru, který již sám o sobě něco váží a těžko se bude přizpůsobovat obsahu.


 

 

Duše minimalisty je výhodou, nikoli nutností

A teď už k samotnému obsahu zavazadla. Kouzelnou formulkou pro úspěšné balení je redukce. Redukujte, kde můžete. Týká se to nejen množství, ale i způsobu balení. Na internetu je možné najít spoustu triků na balení oblečení i kosmetiky. Zmiňme například ruličkový systém, který se mi dobře osvědčil. Podaří-li se vám oblečení zabalit do útlých ruliček, zabere méně místa překvapivě se ani příliš nepomačká. Zakoupit se dají i speciální boxy, které usnadňují balení a organizaci v příručním zavazadle. Jeden stojí kolem sto korun.

 

Kosmetické tipy

Určitě víte, že do letadla si kromě ostrých předmětů, hořlavin a sprejů nesmíte brát ani tekutiny nad 100 ml. Jak tedy vyřešit potřebnou kosmetiku? Místo sprchového gelu si pořiďte kvalitní tuhé mýdlo. To samé udělejte i s šamponem na vlasy. Tuhé šampony jsou bezobalové, přírodní a výživné. Navíc vydrží opravdu dlouho. Jeden tuhý šampon v hodnotě 150 až 300 Kč používám až půl roku. Ostatní kosmetiku zredukujte na minimum. Na parfém si pořiďte flakonek do kabelky a deodorant kupte tuhý nebo ve formě solného krystalu. Nezapomeňte kosmetiku balit do igelitových sáčků s uzávěrem.

 

Ušetřete ještě více místa

Třeba tím, že na místo několika věcí přibalíte jen jednu univerzální. Zapomeňte na deštníky (stejně by nemusely projít kontrolou), pláštěnka poslouží stejně dobře. Místo obyčejných ručníků si pořiďte rychleschnoucí tenké ručníky, které zaberou minimum místa. Dobrým tipem je také velký šál, pašmína nebo lehká košile. Hodí se nejen jako improvizované šaty k moři nebo večerní přikrývka. Užijete je zejména při návštěvách katedrál a kostelů, kde je vyžadováno vstupovat se zahaleným dekoltem, koleny i rameny.

 

 

Myslete i na životní prostředí

Co mi v batohu nikdy nechybí, je dřevěný (event. plastový) příbor, menší box na jídlo a opakovaně použitelná lahev na pití. Nezapomínám ani na látkovou tašku na případné nákupy. Přece bychom nechtěli cestovat stylem „po nás potopa“.

A jak cestujete vy? Máte nějaké vlastní tipy a rady? 

 

 

Jak se balím na cesty

Zdroj videa: YouTube CC, Jana a její svět

 

 

Čtěte také:

Přeprava zvířat letadlem

Co si smíte vzít do příručního zavazadla v letadle

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 07.02.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Plánujete se potápět v zahraničí? Nezapomeňte si sjednat pojištění potápění. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!