Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Co si smíte vzít do příručního zavazadla v letadle

Je to již více než rok, co v EU jsou zpřísněna bezpečností pravidla týkající se příručních zavazadel a kapalin, přesto stále jsou na letištích zabavovány velké množství předmětů a tekutin.  Nyní se pokusím poradit, jak se vyhnout této stresující zkušenosti.

Zařídili jsme vám slevu 10% na pobyty v Itálii - ceny i pod 1tis. Kč za osobu/týden. Více zde. Také 10% na pobyty na Korfu (pod 20 €/apartman) či Krétě (pod 40 €/apartmán).


Co si tedy můžete do příručního zavazadla dát a v klidu projít bezpečnostní kontrolou?


Kolik příručních zavazadel si mohu do letadla vzít? Sice některá letiště povolují více než jedno, ale mnohá stále ne anebo to nepovoluje letecká společnost. Proto bych se radši držel pravidla, jedno příruční zavazadlo na jednu osobu. S touto problematikou by vám mohl pomoci náš článek "Rozměry příručních zavazadel u různých aerolinek".

V poslední době se také můžete setkat s tím, že vás zaměstnanci aerolinky přimějí, abyste předměty či nákupní tašky vložili do příručního zavazadla. Z toho vyplývá, že další předměty jako notebook, kamera apod. se musí vejít do příručního zavazadla a to nesmí překročit povolené limity. Samozřejmě věci, co se vlezou do kapsy, tam dávat nemusíte.

Můžete si vzít pití přes bezpečnostní kontrolu? Ne nemůžete.  Ani uzavřené v láhvi, čaje, kávu aj. A to i přesto že popíjíte z kelímku a je očividné, že kelímek brzo vyhodíte. Prvně dopíjíte a teprve potom přistupte ke kontrole. S tekutinami je to ale kapku složitější. Pravda je, že si nějaké tekutiny vzít můžete. Množství v nádobě nesmí být vyšší než 100ml a taková nádoba musí být ve speciálním plastovém pytlíku, který najdete na každém letišti. Bývá označen jako plastic bag. Pokud zde mluvíme o kapalinách jsou tím myšleny i krémy, pleťová mléka, oleje a parfémy. Toaletní potřeby, jako jsou spreje v tlakových nádobách, včetně holící pěny a deodoranty, všechny typy pasty, včetně zubní pasty, gely, včetně vlasových a sprchových gelu a jakékoliv jiné řešení, podobné konzistence je nutno zacházet jako s kapalinami. Ne pouze poživatelné tekutiny. Pro informaci, jakmile projdete letištní kontrolou, tak snad na každém letišti za letištní kontrolou jsou různé obchody, kde si nakoupíte jak pití, tak různou drogerii. Např. na letišti ORLY za bezpečnostní kontrolou jsem si nakoupil francouzská vína a bez problému jsem je dopravil k sobě domů.

A jak je to s léky? Můžete si vzít léky, ale jen tolik, kolik budete potřebovat po celou dobu zájezdu, i když to přesahuje limit 100 ml. Ale budete muset prokázat, že je takové množství potřeba.  Pokud se jedná o velké množství léku, je lépe mít tuto skutečnost projednanou s leteckou společností se kterou letíte a mít případně potvrzení od lékaře.

Další kapitolou je výživa pro dítě. Výživu si smíte vzít ale jen nutné množství pro dobu letu. Může se také stát, že budete požádání, abyste výživu ochutnali. Opět platí, že různé druhy zboží najdete za bezpečnostní kontrolou.

Předměty jako pilníček na nehty, nůžky, žiletky apod. si do příručního zavazadla nemůžete vzít. Za to například žehličku na vlasy, holítka s výměnnými břity ano. Mobilní telefon, fotoaparát nebo videokameru si vzít můžete, ale pamatujte, že při vzletu po Vás letuška může vyžadovat vypnutí těchto zařízení.


A co si opravdu do letadla ani jeho nákladového prostoru nesmíte dát? Tak třeba nukleární materiál, toxický materiál, zbraně, suchý led, magnetický materiál, vysoce hořlavé látky atd. Ale věřím, že toto zrovna normální lidi nezajímá :)

 

Doporučujeme všem cestovatelům naší aplikaci Cestovatelský deník, kde si může každý cestovatel vést zdarma své cesty. Získá tak přehled o počtu nacestovaných či nalétaných kilometrů, nebo se o své cesty bude moci podělit s přáteli. Nedílnou součástí deníku je také možnost si ke své cestě nahrát fotografie.

 

 
Mohlo by vás zajímat: Přeprava zvířat letadlem, čtěte zde
 


 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 20.07.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.