Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Co očekávat od guatemalské kuchyně

Střední Amerika je pestrý kraj. Velkou výhodou cestování v této části světa je to, že během poměrně krátké doby můžete poznat dost států. Od Mexika (Yucatánský poloostrov) po Panamu, je jich přesně 6. Vzdálenost z mexického Cancúnu do hlavního města Panamy je přitom jen něco málo přes 1500 km.

Přestože byste možná od sebe obyvatele jednotlivých zemí nerozeznali, rozdíly při překročení hranic jsou patrné vždy. A jedna z věcí, kterou je nejzábavnější pozorovat a především zažívat, bývá už tradičně místní kuchyně.Guatemalské pochoutky

Guatemalská kuchyně je silně ovlivněna kuchyní yucatánskou. To znamená, že i tady si můžete pochutnávat na vynikajících tortillách. Podávají se však trochu jinak, než v Mexiku. Maso je více mastné a k tortille podávané na ulici většinou nikdy nedostanete salát, limetku ani zelené bylinky (koriandr), což je na Yucatánském poloostrově naprosto běžné.

Guatemalské tortilly jsou však také lahodné. V Guatemale sežene i klasická jídla západního světa. Hamburger a hranolky ani pizza není ojedinělá nabídka restaurací, které se zaměřují na turisty. V každém i menším městě najdete pekárnu s dobrou nabídkou různého pečiva a většinou vám k tomu udělají i kávu. O dobrou snídani mezi místními tak máte postaráno.

U oceánu i Karibského moře si můžete pochutnávat na mořských plodech. Vynikající jsou klasické grilované ryby nebo tzv. Tapado, jídlo uvařené z plodů moře, které se prodává na karibské části.

 

Grilovaná ryba u pobřeží

Grilovaná ryba u pobřeží


Karibská kuchyně


Přestože Karibik není v Guatemale co se týče čistoty pobřeží žádná sláva, jídla tu mají speciální a výborná. Kromě výše zmíněné pochoutky narazíte rozhodně na pokrmy z kokosového mléka, oleje nebo mouky.Všude seženete pan de coco neboli kokosový chleba. Jsou to malé houstičky, které se vyrábí z kokosové mouky. Prodávají ženy na ulici i na pláži. Z takového druhu housek vám v některých restauracích udělají i hamburger a jeho chuť je opravdu nezvyklá.

 

Pekárna s velkým výběrem

Pekárna s velkým výběremLevné comedory

V celé Střední Americe fungují takzvané comedory. Jedná se o levné jídelny, kam chodí především místní. Někdy jsou s obsluhou, takže se tváří jako restaurace, jindy si jídlo vybíráte sami u pultu, kde ho i vidíte. Každopádně tady se za málo peněz pořádně najíte.

Nebojte se toho a pusťte se do jídla. Kuřata jsou všudypřítomná a doplňuje je většinou rýže (v karibské části je to kokosová rýže). V některých comedorech mívají jen jedno jídlo, které se často skládá opět z rýže a nějaké masové směsi. Nečekejte zázraky,ale pokud se potřebujete najíst, dokonale vás toto jídlo uspokojí.

 

Restaurace na karibském pobřeží

Restaurace na karibském pobřeží


Guatemalské pivní osvěžení


V Guatemale je nejlepší, osvěžit se pivem. Není drahé a ani špatné. Nejvíce se pije Gallo, Brahva a Cold, ale točené rozhodně nikde nečekejte. V místních hospodách prodávají lahvové litrovky, takže něco jako naše tupláky. Nebojte, skleničku vám k nim samozřejmě dají.

 

Pivo

Litrové lahvové pivo


Autor: Eva Bicanová

 

 

  Čtěte také:
 

Jedí Vietnamci kočky? Pro gurmány z Hanoje jsou vyhledávanou pochoutkou

 

Vložil/a: Daniel Česák 31.01.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.