Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Jedí Vietnamci kočky? Pro gurmány z Hanoje jsou vyhledávanou pochoutkou

Jiný kraj, jiný mrav, říká se. Zatímco u nás si na talíř můžete poručit šťavnatý steak, Vietnamci si oblíbili jinou pochoutku – kočičí maso.

 

 

 

 

Kočičí maso jako vybraná lahůdka

 Kočka je u nás vnímána jako přítulný domácí mazlíček. V mnoha zemích není konzumace jejího masa legální, nicméně se nejedná o úplně exotický zvyk, který by byl Evropě vzdálený. Dosud je konzumace koček povolena třeba ve  Švýcarsku. Svého času také veřejně šokoval italský kuchař Beppe Bigazzi, když v ranním vysílání jisté show pojídání kočičího masa vřele doporučoval.

Ve Vietnamu oficiálně tato poživatina legální též není. Nicméně hanojské restaurace mají kočky na svém jídelním lístku stále častěji. Takové kočičí menu vyjde zájemce na cca 50 až 70 dolarů, tedy v přepočtu na více než 1 000 korun.

Důvodů, proč se  kočky v Asii dostávají stále častěji na talíř, je několik. Z tamního pohledu se jedná o vzácnost a zvědaví gurmáni mají potřebu si tuto pochutinu vyzkoušet. Asiaté jsou však také pověrčiví a to je další příčina, proč si chtějí dát mňoukající večeři. Věří totiž, že pokud na počátku lunárního měsíce toto maso sní, přinese jim to štěstí.

 


Jíst nebo nejíst, to je oč tu běží

Maso se konzumuje vařené, smažené i pečené. Podle těch, kteří měli možnost jej ochutnat, je v porovnání s tím psím jemnější a sladší. Kočičí maso je tak v gastronomických kruzích považováno za lahůdku.

Z evropského pohledu bychom se jistě mohli pohoršovat nad krutostí takového počínání. Vietnamci jsou zvyklí konzumovat zvířata, která na talíř z hlediska našeho kulturního kontextu jednoduše nepatří. Nicméně chudoba si v průběhu historie vyžádala svou daň. Vietnamci jsou tak zkrátka naučení zužitkovat jakékoli maso, ke kterému se dostanou, jak sami přiznávají.

Ostatně Evropa zažila obdobnou nouzi za druhé světové války, na stolech se tak ocitalo i v našich končinách ledacos. Ačkoli jsme dnes přece jen o něco dále a ve vyspělém 21. století bijí na poplach ochránci zvířat, zatím to příliš nevypadá, že by se jim mělo podařit tento zvyk do budoucna zcela vymýtit.

 

 

 

 

 

 

  Thajská kuchyně Salvádorská kuchyně
 
     
  Guatemalská kuchyně Yucatánská kuchyně
 
     

 

 

 

   
  Čtěte také:
  Viza do Vietnamu vyřídíte přes internet
  Vietnamci z hor
 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.01.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.