Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Evropská města     

Dubrovník - krásné město Evropy

dubrovnikMěsto na jihovýchodě starého kontinentu, Dubrovník je již osvobozen od zarputilých omezení z minulosti, nyní nabízí nečekané bohatství - komfortní hotely, hrady, výtvarné umění, hudbu a stylové restaurací.

Dubrovník je  chorvatské přístavní město, které se nachází na jihu Dalmácie na úpatí vápencového pohoří. Patří mezi nejcennější památkové komplexy v jihovýchodní Evropě; proto byl již v r. 1979 zařazen do celosvětového seznamu kulturního dědictví organizace UNESCO.

Město je centrem sportů, zejména vodních, především na poloostrově Lapadu západně od starého města, kde je velká hotelová a rekreační oblast. Nejexkluzivnější hotely jsou v jižní části, na předměstí Ploče.

Nejcennější památkou je ucelený fortifikační systém města, který se zachoval neporušený. Tvoří jej 1 940 metrů hradeb z 8. až 17. stol, které jsou místy až 6 metrů silné, dále 15 obranných věží, z nichž nejmohutnější je válcová Minčeta. Přímou součástí opevnění byla pevnost sv. Jana (Sveti Ivan) u přístavu.

 

 

Dubrovnik

Koupání

Dubrovník má řadu možností pěkného koupání. V blízkosti brány Ploče (na jihovýchodní straně města) je městské, pěkně upravené koupaliště Banje - hrubý písek a drobnější oblázky. V sezóně bývá dosti plné. Jeho předností je krásný výhled na staré město. Na poloostrově Lapad v zátoce Sumartin je hlavní městské koupaliště - hrubý písek (od starého města vzdáleno 3,5 km, jezdí sem městský autobus linka č.4 od brány Pile), je zde restaurace a dva cafe-bary, sprchy. Stín poskytuje okolní vegetace.

Osvěžení při toulkách starým Dubrovníkem může přinést vykoupání ve volném moři na skalnatém poloostrůvku Danče (v blízkosti ženského kláštera Na Dančama), za branou Pile (bezplatná možnost).

 

   Tip na ubytování:

 

Hotel Vis

Cena na noc pro dva - 1 400 Kč
 

Hotel Tirena

Cena na noc pro dva - 2 402 Kč
 

Hotel Ariston

Cena na noc pro dva - 2 220 Kč

 

Kultura

Nachází se zde stálé divadlo - Divadlo Marina Držiće, dále symfonický orchestr, několik komorních těles, folklorní soubory Lindjo a Lado.

Největší kulturní akcí jsou Dubrovnické letní hry (Dubrovačke ljetne igre) v srpnu, kterých se účastní špičkové divadelní soubory a koncertní tělesa z Chorvatska i ze zahraničí, přijíždí též mnoho sólistů vynikající umělecké úrovně.

 

V současné době je možno v Dubrovníku navštívit tato muzea a galerie:

Dubrovnické muzeum - Knížecí palác (Knežev dvor)
Muzeum dominikánského kláštera (Muzej dominikanskog samostana)
Akvárium (Akvarijum)
Městské hradby (Gradske zidine)
Námořní muzeum (Pomorski muzej)
Muzeum františkánského kláštera (Muzej franjevačkog samostana)
Klenotnice katedrály (Riznica katedrale)
Etnografické muzeum Rupe (Etnografski muzej Rupe)
Muzeum kláštera Sigurata (Muzej samostana Sigurata)
Synagoga (Sinagoga)
Umělecká galerie - muzeum moderního umění (Umjetnička galerija - muzej suvremene umjetnosti)

 

   
                             Předpověď počasí v této lokalitě
   

 

Letiště

Letiště Dubrovnik se řadí k nejrušnějším letištím v zemi Chorvatsko. Letiště se nachází ve vzdálenosti 15 km od města Dubrovník. IATA kód používaný k identifikaci letiště je DBV. Letiště má pouze jeden terminál.

Letiště Dubrovnik používají nízkonákladové letecké společnosti převážně pro mezinárodní lety. Mezi letecké společnosti létající do DBV patří Aer Lingus, Blue1, bmibaby, easyJet, flybe, GermanWings, Jet2 a další. Celkově létá na letiště DBV 12 nízkonákladových leteckých společností.

Autobusová společnost Libertas Dubrovnik zajišťuje dopravu do centra Dubrovníku. Některé autobusy ale jedou pouze do Cavtatu, vzdáleného od letiště asi 5 kilometrů. Z Cavtatu se do Dubrovníku dostanete snadněji, protože zde jezdí častěji. Dalším způsobem je taxík, který má stanoviště před budovou Terminálu. Po každém linkovém příletu letadla odjíždí do Dubrovníku autobus kyvadlové dopravy Atlas.
Je zde parkoviště pro 200 aut. Nachází se hned vedlo budovy Terminálu. Prvních patnáct minut parkování je zdarma. Společnosti Avis, Budget, Dollar, Hertz a Sixt umožňují půjčení automobilu. Na letišti je směnárna, banka a pošta.

 

Webkamera

webcamera

dubrovnik

dubrovnik

dubrovnik

 

 

 

Čtěte taky:

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

Seznam letišť v Chorvatsku

 

 

   
  Mohlo by vás zajímat:
 

Co vzít do Chorvatska, kuny nebo eura?

 

Chorvatsko není jen moře

 

Jak dlouho trvá let do Chorvatska

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.03.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.