Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Chorvatsko není jen moře

ChorvatskoAč je to téměř k nevíře, ve svých čtyřiceti letech jsem nikdy nebyla v  Chorvatsku. Letos jsem si řekla, že nastal čas to změnit. Ale je pravda, že spíše než relaxace na pláži mě přitahovaly místní přírodní národní parky. Plitvičky, Krka – to jsou všeobecně známé pojmy a tak jsem toužila se tam také podívat.

Místo ubytování jsem zvolila spíše náhodně, a tak jsme do Starigradu dorazili plni očekávání. 

Zklamáni jsme rozhodně nebyli. Starigrad-Paklenica je poměrně malé přímořské letovisko s vlastním přístavem. Nabízí nádherně čisté moře, písčitooblázkové pláže, trošku chladnější vodu, ale hlavně...neskutečně nádherný skalní masiv, klenoucí se nad městečkem, který patří k národnímu parku Paklenica.

 

 

Po celou dobu pobytu ve mně přetrvávala myšlenka, že ty skály snad nemohou být skutečné, že je to nějaký obrovský obraz.

 

Chorvatsko

 

Po procházce Starigradem jsme zjistili, že jsme v místě, kde se natáčely slavné filmy o Vinnetouovi a nejen natáčely. Právě Starigrad - Paklenica bylo centrem, kde sídlil natáčecí štáb. Taky tu na ně stále vzpomínají a mají zde dokonce muzeum.

No a tak jsme nakonec valnou část naší dovolené strávili ve Starigradu. Národní park Paklenica nezklamal a nabídl lehkou procházku i možnost vylézt na některé skály.

 

Chorvatsko

 

My jsme zvolili cestu kolem jeskyně Manita peč přes Vikadov kuk a Zuljin kuk. Doporučuji spíše zdatnějším turistům. Ty ostatní může odradit, že na Zuljině kuku na ně čeká přechod za pomoci lan. Mě to tedy zaskočilo, ale po chvilce váhání zvítězila nechuť vracet se nad strachem z výšky :-)

 

Chorvatsko

 

Únava po celedenní turistice se pak nejlépe zahání v některé z místních hospůdek, které nabízí skvělé místní speciality a vynikající rakiji. No a pochopitelně i dobré pivo.

Skvělým zážitkem, který by si nikdo neměl nechat ujít, jsou celodenní výlety buď lodí, například kaňonem řeky Zrmanje, po které kdysi pádloval o život Old Shatterhand. Nás však zaujal hlavně tzv. off-road výlet Velebit Jeep Safari. Projeli jsme starými cestami v pohoří Velebitu a podívali jsme se na místa, kam bychom se sami nedostali.

 

Chorvatsko

Chorvatsko

 

Zkrátka a dobře, musím říct, že jsem byla nadšená. Na Plitvická jezera samozřejmě došlo taky, ale já jsem se zamilovala do Starigradu - Paklenice a hned bych se tam vrátila zpátky. Své si tu najde každý – milovníci koupání křišťálově čisté moře, milovníci trekingu spousty možností na výlety, cyklisté řadu více i méně náročných tras... Prostě co se komu líbí. Nebo se můžete jen tak procházet po pobřeží, kochat se výhledem na moře, na protější ostrov Pag nebo na hory.

 

Chorvatsko

 

A zapomenout nemůžu ani na historické památky jako je předrománský starochorvatský kostelík sv. Petra datovaný do  9.-10. století.

A pokud někdo touží po městě, Zadar je hned co by kamenem dohodil...

Autor: P.U.

 


Mohlo by vás zajímat:

S Flixbusem na prázdniny do Chorvatska ještě ...

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

Velká chorvatská letiště

Místní měna a placení

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.