Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Itálie     

Salento - zapomenutý kout Itálie

trulli-puglia-ulivoV podpatku Apeninské boty, na poloostrově Salento, se v regionu jménem Apulie rozkládá malebný kraj skrytý ve stínu frekventovaných turistických cest. Skoro to vypadá, že tato dodnes převážně zemědělská oblast je nejlépe střeženým  italským tajemstvím.

Chcete-li svou dovolenou strávit v místě, kde se můžete procházet krasovým územím, koupat se v moři a ještě vychutnávat ducha starých časů v kombinaci s nefalšovanou středomořskou atmosférou, je pro vás Salento zemí zaslíbenou.

 

 

 

 

Všechny, kteří si své prázdninové radovánky nedovedou představit bez ráchání ve vlnách, musíme nutně potěšit,že tento poloostrov omývají hned dvě moře – z východu Jadranské a ze západu Jonské, pyšnící se označením ,,Karibik Středomoří“. Ostatně o tom, že špinavého brouzdaliště se opravdu bát nemusíte, svědčí fakt, že většina zdejších letovisek, hnusí se třeba Gallipoli, Rivabella, Torre Suda, Santa Maria di Leuca nebo Otranto, se honosí mezinárodním hodnocením Bandiera Blu (modrá vlajka), které se každoročně uděluje za či sté a krásně moře. Vydejte se na toulky po pobřeží, které se táhne přes tři sta kilometrů, a udiví vás, jak je rozmanité. Nejen pro milovníky přírody okouzlí čelním skalnaté břehy, karasové jeskyně, romantické zátoky, ale i pláže všech velikostí.

 

   
                               Předpověď počasí v této lokalitě
   

 

 

 

Salento se však neomezuje na krásnou přírodu a moře. Na své si tu přijdou i příznivci kultury a historie. Protože v dávných dobách čelili místní obyvatelé více i méně úspěšně četným arabským, tureckým a řeckým vpadům, odrazily se vlivy těchto civilizací i ve zdejší architektuře.

 

Tip na pěkný hotel v této lokalitě: Suite Palace Castromediano Cena na noc pro dva - 2 425 Kč

 

Mezi nejzajímavější místa poloostrova patří starobylé přístavní město Gallipoli postavené na skalním ostrově v Jonském moři, hlavní město  stejnojmenné provincie Lecce považované pro svou svéráznou architekturu za jednu s perel italského baroka nebo malebné pohádkové městečko Otranto. V neposlední řadě stojí za pozornost i lázeňské letovisko Santa maria di Leuca, z jehož vyhlídky můžete pozorovat, jak se mísí dvoubarevné vody Jonského a Jaderkého moře.

trulli-villageNaprostý unikát, kterým se region pyšní, představují starobyle stavby zvané trulli. Malé pohádkové domky s kuželovitou střechou jsou poskládané z kamínků a nemají nikde na světě obdoby. Trulli jsou zřejmě vůbec nejstarším dosud užívaným typem obydlí a jejich původ se datuje patrně do megalitických dob. Název trullo pochází z řečtiny a označuje kupoli.

Tyto stavby najdete buď roztroušené v krajině jako hospodářská stavení, nebo naopak namačkané na sebe v souvislé zástavbě bývalé chudinské čtvrti, jako je tomu v městečku Alberobelo. To se díky unikátním stavbám ocitlo na soupisu chráněných památek UNESCO.

Zdobené zdi jednotlivých domků jsou často až přes metr silné,takže v létě se v nich i v největších vedrech drží příjemný chládek. V zimě silné zdi naopak nasají teplo a hřejí ještě dlouhé hodiny po uhašení ohně. Přestože jsou všechny tyto stavby postaveny přísně v jenom stylu, neobjevíte mezi nimi dvě stejné. Z více než tisíce trull v městečku Alberobelo má každá své originální a nezaměnitelní detaily. I když čtvrť domků s kupolí působí jako skanzen, překvapí vás, kolik života se v jejich kamenných zdech skrývá. Lidé zde bydlí, provozují řemeslné dílny nebo vedou krámky.

 

 

Přestávky mezi mořský mi radovánkami a toulkami podmanivou krajinou doporučujeme věnovat požitkům, které skýtá místní vyhlášená kuchyně. Její základ tvoří dary moře a ryby, kterým sekunduje famozní zelenina v podobě lilků, artyčoků, brokolice, cukin, rajčata a dalších. Pokud holdujete mořských specialitám, rozhodně nevynechte pokrm připravený z robotnice. Místní kuchaři ji umějí zručně připravit na mnoho rozmanitých způsobů.

salento - mapa

Ubytování

Pokud by jste rádi strávili dovolenou v tomto regionu, zkuste se podívat na aktuální nabídku ubytování našeho partnera jeho na webu www.consultour.cz. Navíc každý kdo je u nás registrován smí požadovat slevu až 10%, max. 1 000,- Kč. Více o tom, jak slevu získat najdete zde.

Ubytování je možné v soukromých apartmánech, ve vybavených turistických střediskách (villaggia), v agroturistických hostelech, a ve větších městech i v hotelech.

Doprava

Na poloostrov Salento se dostanete letedlem s Wizzair – létá do Bari každou středu a neděli.

O levných letenkách nejen do Bari vás pravidelně informujeme na našem webu. Pokud se registrujete u nás zdarma, budeme vám zasílat informace o akčních letenkách za cenu i pod 500,- vč. tax.

 

 

salento

Salento

salento

 

 

* Přehled last minute dovolených v Salentu  Letiště v Itálii

  Italská města  Italské oblasti

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.04.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.