Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

ČSAD - jízdní řády

ČSADČeskoslovenská státní automobilová doprava byl plný název státního dopravce, který zajišťoval přepravu autobusovou a nákladní. Můžete se s tímto označením setkat ještě dnes, někteří soukromí nástupci si po privatizaci v devadesátých letech jméno ponechali. A mimo to začaly fungovat i společnosti, které s oním původním provozovatelem nemají společného nic.

Historie tohoto odvětví je u nás poměrně pestrá, vůbec první doklady o podnikání v silniční dopravě máme už ze šestnáctého století, kdy vznikla pod záštitou rodu Taxisů poštovní síť.

Osmnácté století předznamenalo výstavbu silnic a v bouřlivém století devatenáctém rozvoj pokračoval. Vynález prvního čtyřdobého spalovacího motoru otevřel cestu k tomu, aby v tehdejším Rakousko-Uhersku roku 1906 mohla vzniknout i doprava autobusová. První linky se vydaly do „ostrého” provozu až o dva roky později, a to na trase Pardubice-Holice a z Pardubic do Bohdanče. Jezdily tu čtyři vozy z dílny slavného dua Laurin & Klement. Měly dřevěnou karoserii, cestu si razily rychlostí „ohromujících” šestadvaceti kilometrů v hodině a chlubily se spotřebou cca dvaašedesáti litrů na sto kilometrů.

 

 

Československá státní automobilová doprava oficiálně vznikla roku 1946, jelikož bylo nejprve potřeba převzít majetkovou podstatu zestátněných podniků. Sídlo měla v Praze a chod obstarávalo ústřední ředitelství. Už o rok dříve byl na celé odvětví uvalen státní monopol, v padesátých letech se však centralizované řízení neukázalo jako příliš šťastná volba. Roku 1953 tak proběhla reorganizace znamenající rozdělení na devatenáct podniků dle jednotlivých krajů. Další změny následovaly v letech šedesátých, kdy se přikročilo k vyčlenění samostatných podniků podle okresů. Ty podléhaly okresním národním výborům.

 

 
Nepromeškejte slevy a akce na autobusové jízdenky jako byla např. tato - "Do Polska s Flixbusem za 50 Kč"
 


Zmíněné řešení se udrželo až do doby, než byla instituce jako taková víceméně rozpuštěna. Stalo se tak v roce 1994 na základě nového zákona o silniční dopravě, ten umožnil vstup konkurenčních soukromých subjektů. Z bývalých odnoží ČSAD se ve většině případů staly akciové společnosti.

 

ČSAD Kladno - Jízdní řády

ČSAD Liberec - Jízdní řády

ČSAD Slaný - Jízdní řády

ČSAD Havířov - Jízdní řády

ČSAD Frýdek Místek - Jízdní řády

ČSAD Uherské  Hradiště - Jízdní řády

ČSAD Kyjov - Jízdní řády

ČSAD Tišnov - Jízdní řády

ČSAD Hodonín - Jízdní řády

ČSAD Plzeň - Jízdní řády

ČSAD Jihotrans - Jízdní řády

ČSAD Vsetín - Jízdní řády

ČSAD Česká Lípa - Jízdní řády

ČSAD Ústí nad Orlicí - Jízdní řády

ČSAD Jindřichův Hradec - Jízdní řády

ČSAD Ostrava - Jízdní řády

ČSAD Benešov - Jízdní řády

ČSAD Karlovy Vary - Jízdní řády

ČSAD Kyjov - Jízdní řády

 

 
Mohlo by vás zajímat: Vyhledávače autobusových spojů, čtěte zde
 


Podobné články:

Nabídka Flixbus – jízdenky do Evropy za 10 €

Levné autobusové jízdenky do Německa

S Flixbusem na prázdniny do Chorvatska

Jednosměrné vnitrostátní jízdenky od Flixbusu za 25 Kč

Polskibus: Jednosměrné jízdenky od 13 Kč

Autobusem Eurolines za polovinu

Eurolines: Jízdenky 1+1 zdarma do konce října

Vyhledej si autobusový spoj

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.