Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cykloturistika     

Mutěnice – cestování Kyjovskou pahorkatinou

Průběh trasy - Mutěnice – Jarohněvický rybník – Dubňany – Milotice – Svatobořice – Budovníky – Mistřín – Šardice – Za dvorkem – Hovorany – Čejč – Mutěnice.

Větší část trasy jsou zpevněné polní cesty. Trochu náročnější může být stoupání na Budovníky nebo projížďka vinicemi.

Délka trasy – asi 50 kilometrů.

 

 

 

 

Mutěnice jsou  vinařská obec nacházející se ve zvlněné Kyjovské pahorkatině, v níž můžeme spatřit nejen sady, remízky a vinice, ale i nádherné žluté lány řepky a slunečnice. Občas spatříme i zbytky po někdejší těžbě uhlí, která se soustřeďovala především do Dubňan. Možná nás překvapí i dosud fungující čerpadla ropy.

 

Ubytování v Mutěnicích

 

Zárybnický Sklípek

Cena na noc pro dva - 731 Kč
 

San Marco - Na Brněnské ulici

Cena na noc pro dva - 679 Kč
 

Penzion Na Dědině

Cena na noc pro dva - 1 064 Kč

 

Průběh trasy

Začátek trasy je v Mutěnicích, odkud směřujeme do Dubňan. Milovníci vína zajisté cestou nevynechají odbočku do vinných sklepů Pod Dubňanskú horú, kde si můžou prohlédnout i ukázku vinařství z dob našich pradědečků. V jednom ze sklepů se totiž i v současné době vyrábí víno bez vody a elektřiny.

Dubňany někoho možná překvapí moderním designem, který se vymyká celému vinařskému rázu krajiny. Navíc mají také historii průmyslovou, která je spojena s hornictvím. Můžete si zde prohlédnout expozici hornictví a sklářství, která se nachází na městském úřadu.

Nádherný výhled do údolí a atmosféru vinařských kolonií nabízí Milotická sklepní osada, která se rozkládá na návrší mezi vinicemi.

Chcete- li spatřit perlu jihovýchodní Moravy, zavítejte na zdejší barokní zámek, u něhož se nachází i velký francouzský park a bažantnice. Ze zámku pak vede "hraběcí" cesta přes Liščí kopec.

Jste – li milovníci nádherných rozhledů, nenechte se odradit táhlým stoupáním a odbočte podél vinohradů. Budete odměněni nádherným pohledem na okolí Pálavy a masiv Bílých Karpat.

Stezka dále směřuje do Šardic. Cestou míjíme odbočku do přírodní rezervace Hovoranské louky, která připomíná stepi současné Sibiře. Čejčická kotlina je území, kde kdysi bývalo jezero. Největší zajímavostí obce je sirný pramen Heliga, který byl v minulosti využíván k lázeňským účelům.

Pokračujeme dál a pomalu se vracíme do výchozího místa našeho výletu – Mutěnic.

 

 

Mutěnice, By Stanislav Doronenko (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

 

 

   
  Čtěte také:
 

Seznam českých lázní

 

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

 

Velká jezera a přehrady na Jižní Moravě

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.