Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vše, co byste měli vědět o Bílých Karpatech

Bílé Karpaty jsou rozsáhlou oblastí při jihovýchodní hranici České a  Slovenské republiky. Jedná se o pohoří s nejvyšším vrcholem Velká Javořina (970m), ale především jsou Chráněnou krajinnou oblastí Bílé Karpaty a biosférickou rezervací UNESCO.

 

 

Z přírodovědného hlediska jsou květnaté karpatské louky pozoruhodné především bohatostí rostlinných společenstev s vysokým zastoupením kriticky ohrožených druhů rostlin. Díky tomu patří k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Dalším neméně cenným prvkem jsou rozsáhlé lesní komplexy v centrální a severní části pohoří s celou řadou typických prvků karpatské květeny i fauny. Jde o nádhernou ukázku harmonického soužití člověka s přírodou. Tisíce hektarů unikátních květnatých luk s nejbohatším výskytem orchidejí ve střední Evropě.

Území Bílých Karpat se rozkládá na Hodonínsku, Uherskohradišťsku a Zlínsku. Najdete zde opravdu unikátní přírodu, malebnou krajinu, množství památek a dochovaných lidových obyčejů, zkrátka spoustu možností pro strávení letní nebo zimní dovolené.

 

 

                Mapa - openstreetmap.org

 

K nejznámějším památkám, které jsou v této oblasti turisty hojně navštěvovány, patří větrný mlýn v Kuželově, novogotický zámek Nový Světlov v Bojkovicích s parkem a muzeem s vlastivědnou expozicí, památky lidové architektury na Horňácku a Uherskobrodsku, Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici, salaš Travičná u Radějova, historické vinné sklepy Petrov-Plže u Strážnice, stavby Dušana Jurkoviče v Luhačovicích (největší moravské lázně), Luhačovická přehrada či zřícenina románského hradu v Brumově.

 

Luhačovice  

 

V Bílých Karpatech se dodnes setkáváme s živou tradicí lidových krojů, písní a tanců, především prostřednictvím různých kulturních akcí. Mezi nejoblíbenější patří Jízda králů ve Vlčnově, Mezinárodní folklórní festival ve Strážnici, Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou nebo Mikulášský jarmark ve Valašských Kloboukách.

Cyklisté jistě ocení dálkovou Beskydsko-karpatskou magistrálu či některé z regionálních tras.

Pokud se do Bílých Karpat vydáte v zimě, hned několik lyžařských středisek naleznete v severní polovině tohoto pohoří – na Uherskobrodsku (Lopeník-Mikulčin vrch, Strání-Velká Javořina, sjezdovka v Nezdenicích), v Luhačovickém Zálesí (Petrůvka) a v oblasti jižního Valašska (Jelenovská a Královec). Asi nejvíce možnosti vám místo nabízí pro běžecké lyžování, krásné trasy naleznete prakticky ve všech částech Bílých Karpat.

V neposlední řadě se k tomuto regionu váže silná tradice v oblasti gastronomie. Pečená kachna, valašské frgály, kyselica, škvarkové pochoutky, halušky, střapačky, lahodná vína od místních vinařů nebo švestky ve formě povidel či slavné slivovice lákají návštěvníky z mnoha koutů naší republiky.

 

Autor: Iva Grácová

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Tradice, léčba a slavná architektura v Luhačovicích

Letem světem něco málo faktů o Zlíně

Dovolená v ČR - přehled

ZOO a zámek Lešná

Lázně Kostelec

 

logo

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.