Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cykloturistika     

Poznej Moravský kras ze sedla kola

Moravský kras patří k nejkrásnějším koutům  České republiky. Nachází se v Jihomoravském kraji, konkrétně v okrese Blansko.

 

Známý je především díky propasti Macocha, hluboké 138 m a řadou vápencových jeskyní. Celá tato oblast je porostlá většinou borovicovými a smrkovými lesy protkanými spoustou pěších a cyklistických stezek, značených i neznačených. Terén je zde kopcovitý, takže prudké výšlapy se střídají se sjezdy. Kolo je jedinečným dopravním prostředkem, díky němuž se i v Moravském krasu dostanete všude.

 

 

 

 

 

Kde se ubytovat

Nejvíce příležitostí je v okresním městě Blansku. Odtud je to pouhých 5 km do srdce Moravského krasu, kterým je vchod do Punkevní jeskyně a hotel Skalní mlýn, který se díky ubytování i stravování může stát skvělou základnou v době vaší dovolené. Necelé dva kilometry odsud je další zajímavá jeskyně, zvaná Kateřinská.

 

  Tip na ubytování:  Hotel Skalní Mlýn Cena na noc pro dva - 1 628 Kč
  Tip na ubytování:  Penzion Na Gruntě Cena na noc pro dva - 680 Kč
  Tip na ubytování:  Penzion Rakovec Cena na noc pro dva - 620 Kč

 

Zhruba 10 km od Skalního mlýna je obec Jedovnice, která je další variantou pro „zřízení“ základny. Jedovnice je známa především rybníkem Olšovec, na kterém se konají pravidelně závody motorových člunů. Přímo na břehu rybníka je příjemný kemp, kde se můžete ubytovat v chatkách. Denně odtud můžete vyrážet na cyklovýlety po kraji.

 

Trasa z Jedovnice do Křtin

Křtiny jsou malou obcí známou zejména díky poutnímu kostelu Pany Marie. Je to vynikající památka barokní architektury postavená podle projektu J.Santiniho v letech 1728-1750. Z Jedovnice

se můžete do Křtin vydat buď po okresní silnici, nebo lesními cestami. V obou případech je to kolem deseti kilometrů. Kromě monumentálního kostela můžete jižně od Křtin navštívit Křtinské údolí s nově zpřístupněnou jeskyní Výpustek.

 

Z Jedovnice na Macochu 

Tato trasa vede po málo frekventované, ale dobře udržované asfaltové silnici. Nejprve se svezete s kopce a po třech kilometrech se napojíte na silnici, která vede od Skalního mlýna do Sloupu. Vy se vydáte vlevo směrem na Skalní mlýn, ale kousek před Kateřinskou jeskyní odbočíte doprava a po zdolání cca 4 km stoupání přijdete k Hornímu můstku propasti Macocha. Zde si můžete zamknout kolo a sejít k Dolnímu můstku. V době letních veder je to příjemné ochlazení, díky stínu stromů a vlhkosti, která vychází ze dna propasti, kudy protéká ponorná říčka Punkva.

 

Zajížďka do Sloupu 

Při zpáteční cestě po sjezdu od Horního můstku neodbočíte na Jedovnici, ale budete pokračovat rovně přes obec Ostrov až do Sloupu, kde je rovněž nádherný kostel. Cestou pojedete kolem známé jeskyně zvané Kůlna. Od nám již známé křižovatky je to do Sloupu zhruba deset kilometrů. Sloupsko je známé Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi, které jsou vedle Punkevních jeskyní nejrozsáhlejší a také nejdéle zpřístupněné jeskyně Moravského krasu a jsou přístupné po celý rok.

 

 

 

 

 

 

     
   

Čtěte také: Velká jezera a přehrady na Jižní Moravě

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.