Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Diokleciánův palác ve Splitu

Foto, en.wikipedia.orgDiokleciánův palác v chorvatském Splitu byl postaven jako odpočinkové útočiště pro římského císaře Diokleciána. Je to jeden z největších římských paláců předkřesťanské éry. Opevněný komplex byl navržen architekty Filotasem a Zotikosem a postaven nad splitským zálivem.

V době, kdy probíhala výstavba paláce, nebylo kolem něj žádné město - celý Split vyrostl postupem času okolo tohoto paláce.

V roce 305 n. l. se císař Dioklecián přestěhoval do paláce poté, co odešel z veřejného života do ústraní. Po jeho smrti v roce 513 byl palác využíván jako kancelářské místnosti a rezidence panovníka.

Foto, en.wikipedia.org

 

Roku 615 v paláci našly útočiště zástupy uprchlíků z blízké Salony, zničené Avary. Nejbohatší se usadili v císařových komnatách, chudší ve věžích a nad branami. Lidé ze Splitu od té doby až do dneška obývají přízemí paláce.

Za léta se velmi změnil a z původních římských staveb je vidět už jen málo. Při mnoha středověkých stavebních aktivitách byly odstraněny kvádry a sloupy.

Dnes se v něm nachází cca 280 obytných domů.

 

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Základním stavebním materiálem této antické památky byl bílý vápenec, který je v oblasti středomoří dostupný a oblíbený. Výroba cihel probíhala ve Splitu a blízkém okolí. Zdi o tloušce dvou metrů zajištovaly stabilitu stavby a ochranu před nepřáteli.

Palác do dnešní doby přežil v relativně zachovalém stavu. V jeho úzkých uličkách najdete velké množství výtvarně a také hudebně orientovaných umělců. Palácový komplex je zapsán v seznamech světového dědictví UNESCO.

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Doba letu do Splitu

 

Letiště Split (SPU)

 

Ve Splitu si dovolenou užijí doslova všichni

   


Vložil/a: Daniel Česák 02.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.