Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Diokleciánův palác ve Splitu

Foto, en.wikipedia.orgDiokleciánův palác v chorvatském Splitu byl postaven jako odpočinkové útočiště pro římského císaře Diokleciána. Je to jeden z největších římských paláců předkřesťanské éry. Opevněný komplex byl navržen architekty Filotasem a Zotikosem a postaven nad splitským zálivem.

V době, kdy probíhala výstavba paláce, nebylo kolem něj žádné město - celý Split vyrostl postupem času okolo tohoto paláce.

V roce 305 n. l. se císař Dioklecián přestěhoval do paláce poté, co odešel z veřejného života do ústraní. Po jeho smrti v roce 513 byl palác využíván jako kancelářské místnosti a rezidence panovníka.

Foto, en.wikipedia.org

 

Roku 615 v paláci našly útočiště zástupy uprchlíků z blízké Salony, zničené Avary. Nejbohatší se usadili v císařových komnatách, chudší ve věžích a nad branami. Lidé ze Splitu od té doby až do dneška obývají přízemí paláce.

Za léta se velmi změnil a z původních římských staveb je vidět už jen málo. Při mnoha středověkých stavebních aktivitách byly odstraněny kvádry a sloupy.

Dnes se v něm nachází cca 280 obytných domů.

 

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Základním stavebním materiálem této antické památky byl bílý vápenec, který je v oblasti středomoří dostupný a oblíbený. Výroba cihel probíhala ve Splitu a blízkém okolí. Zdi o tloušce dvou metrů zajištovaly stabilitu stavby a ochranu před nepřáteli.

Palác do dnešní doby přežil v relativně zachovalém stavu. V jeho úzkých uličkách najdete velké množství výtvarně a také hudebně orientovaných umělců. Palácový komplex je zapsán v seznamech světového dědictví UNESCO.

Nejlevnější ubytování ve Splitu na booking.com

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 02.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!