Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Rotterdam, největší evropský přístav

Holandsko, en.wikipedia.orgHistorie s moderní architekturou se mísí v obrovském přístavu nizozemského Rotterdamu. Dnes mu náleží označení největší evropský přístav, počítáme-li podle milionů tun přepraveného zboží. Kdysi mu patřil ale i titul největšího světového přístavu, ovšem předstihla ho Shanghaj, Ningdo-Zhoushan a Singapur.

Město přitom má přes 600 tisíc obyvatel, takže konkurovat některým velkým metropolím v tomto směru nemůže.

 

Vyhlídka na město i moře

Rotterdam si zachovává charakter přístavu. Původně byl malou rybářskou vesnicí, založenou ve 2. polovině 13. století, ale během staletí se stále rozrůstal. Zdejší přístavní komplex Europort (mapa) plný tisíců nákladních kontejnerů má v Evropě prvenství.

 

 

Vyzkoušejte si také okružní prohlídku přístavu, která vám podrobně přiblíží jeho život. A lodě a obory s nimi příbuzné budete v Rotterdamu objevovat na každém kroku. Při procházce do centra města byste neměli minout Námořní muzeum (mapa), které mapuje jak dějiny rotterdamského přístavu, tak i všechno, co souvisí se stavbou lodí a jejich historií.

 

Rotterdam

Mapa: zdroj - openstreetmap.org


Ovšem Museumpark v centru nabízí i spoustu dalších expozic. Těšit se můžete i na vyhlídky k pozorování města. Vyhlídková věž Euromast nabízí pohled na přístav z výšky 100 metrů a opravdu to stojí za to. Za pozornost stojí i most Erasmusbrug, které propojuje sever a jih města.

 

Rotterdam, en.wikipedia.orgMost Erasmusbrug, By fychu (Flickr: Erasmusbrug) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

 

O romantiku nepřijdete

Velké nálety probíhající během 2. světové války zde zničily řadu starých domů. Proto z někdejšího historického jádra zbyl pouze malinký zlomek staveb. Dodnes ale stojí například kostel svatého Vavřince, nebo dům Schielandshuis. Později je nahradily moderní výškové budovy.

Velký kontrast s typickými nizozemskými malými přízemními domečky. Ovšem o romantiku spjatou s historickými stavbami starého přístavního města naštěstí nepřijdete. Nabídne vám ji čtvrť Delfshaven. Nachází se zde typické uličky s malými obchůdky.

A nechybí zde ani příroda. Najdete ji v parku Schoonoord se spoustou starých stromů, nebo v arboretu Trompenburg.

 

Přístav, en.wikipedia.orgPřístav v noci, autor fotky - user:Quistnix, wikimedia creative commons 1

 

 

Zdroj videa: YouTube CC 4k Scapes, Rotterdam

 

Doprava

Mapa města 

Plán metraMapa metra Rotterdam

 

Letiště v Rotterdamu (RTM), letecké spojení z Prahy – výběr letů

RTM

 

Autobusové jízdenky Student Agency z Prahy do Rotterdamu začínají na 900 Kč (jeden směr)


Přehled ubytování v této lokalitě

 

ART Hotel Rotterdam

Cena na noc pro dva - 1 520 Kč
 

Rotterdam Marriott Hotel

Cena na noc pro dva - 2 890 Kč

 

Architektura, en.wikipedia.orgModerní architektura

 

Zajímavost: mužský tenisový turnaj kategorie ATP pojmenovaný Rotterdam Open se zde v místní hale Ahoj koná každoročně a to již od roku 1972. Turnaj probíhá v únorových termínech a hraje se na tvrdém povrchu.


  Logo ročníku 2014, ABN AMRO World Tennis Tournament


 

Autopujčovna on - line v Rotterdamu
   

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Vlakové nádraží - Rotterdam Centraal station

Letiště Rotterdam (RTM)

MHD - Rotterdam

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 04.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.