Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava (MHD) v Helsinkách

Hlavní město  Finska Helsinky se rozkládá na jihu země. Je nejlidnatějším městem Finska – žije tu více než 620 tisíc obyvatel a zároveň je to největší finský přístav.

 

 

Helsinky ještě s několika dalšími blízkými městy tvoří „souměstí“ Velké Helsinky a tato oblast již má přes 1,3 milionu obyvatel. Pro takové množství lidí bylo třeba zajistit dostatečnou dopravní obslužnost.

Helsinské metro tvoří jedna rozvětvená linka, která má 17 stanic; jen šest z nich ale jezdí pod povrchem, a to hlavně v centru. Na okrajích města je metro vedeno po povrchu. Ve výstavbě je další úsek této linky – tím bude střed Helsinek spojen s městem Espoo. Pozor: jednorázová jízdenka platí od jejího zakoupení, ostatní od označení v turniketu.

 

Mapa linek metra, pro zvětšení klikněte na obrázek

 

K přepravě dále slouží síť tramvajových linek – těch je 15 a jezdí převážně v centru; běžná tramvajová jízdenka stojí 2,5 Eura, platí jen v tramvaji po dobu 60 minut.

Na všechny druhy dopravy platí takzvaná „jednoduchá jízdenka“, která stojí 2,7 nebo 3,2 Eura. Její platnost je také 60 minut. Dvouhodinová jízdenka stojí 4,3 Eura a za celodenní jízdné HSL zaplatíte 8 Euro. Pokud si při návštěvě finské metropole pořídíte Helsinky Card, budete v ní mít zahrnutou i městskou dopravu.

Další doprava je provozována autobusovými spoji a těch je přes sto.

V rámci souměstí zajišťují dopravu cestujících meziměstské rychlovlaky.

Obyvatelé Helsinek ve značné míře využívají k přepravě přívoz.

Jízdní řády najdete na http://www.reittiopas.fi/en. Informace o jízdenkách zde: http://www.hsl.fi/en/tickets-and-fares.

 

 

   
  Mohlo by vás zajímat:
 

Helsinky a jižní Finsko

 

Letiště Helsinky (HEL)

  Doba letu do Helsinek
   

 

 

 


 


Vložil/a: Daniel Česák 22.08.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.