Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Lyon, mekka různých muzeí

 LyonCentrem rýnského departmentu je historií dýchající  francouzské město Lyon. Když k němu připočítáme i všechny příměstské části, je hned po Paříži druhým největším francouzským sídlem. Má více než 1,7 milionu obyvatel.  

Soutok řek Rhôny a Saôny město rozděluje do tří částí, pojítkem mezi nimi je 22 mostů.

Lyon založili už Římané jako důležitý říční přístav a hlavní město provincie Galie. Působení Římanů v současnosti připomíná zdejší Galořímské muzeum.

 

 

 

 

Svůj význam si Lyon ponechává dodnes, a to jak v oblasti dopravy, tak i v kultuře, školství, vědě i náboženství.

 

Lyon, en.wikipedia.org 

 

Převrácený slon, nebo nazdobená pusinka?

Nejkrásnější jsou procházky podél řek. Monumentální pamětihodností je katedrála svatého Jana Křtitele v románsko-gotickém slohu. Stavba trvala déle než tři staletí, počátek se datuje do roku 1165, dokončena byla v roce 1481. I u ní můžete obdivovat typický tvar francouzských gotických katedrál.

Druhou dominantu města tvoří katedrála Notre Dame de la Fourvière usazená na vrchu Fourvière nad lyonským Starým městem. Reprezentuje druhý oblíbený sloh francouzských svatostánků, novorománský styl z konce 19. století. Někteří škodolibí lidé tento architektonický skvost přirovnávají ke slonovi ležícímu na zádech, jiní tvrdí, že je to přezdobená pusinka. Posuďte během své návštěvy sami.

 

Lyon, en.wikipedia.orgBazilika Fourvière, autor fotky - By MickaëlG (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Poznejte dějiny plátna i filmu

Úzké uličky propojené pasážemi plné kaváren, velké množství středověkých a renesančních domů, takový je starý Lyon. Velký počet pasáží má své logické vysvětlení: Lyon byl v 15. – 18. století mekkou výrobců hedvábí a ti museli své zboží v pořádku přepravit od tkalcovského stavu až do skladiště. Chráněné pasáže jim v tom velmi pomáhaly.

Pokud vás přestane bavit pobíhat barevnými nádvořími, můžete navštívit některé z muzeí, kterých je tu opravdu požehnaně. Muzeum historie plátna nabízí například oděvy z šatníku francouzské královny Marie Antoinetty (1755–1793). Najdete zde i muzeum výtvarných umění představující vše od egyptských a římských archeologických artefaktů až po Picassovu tvorbu, ty nejžhavější trendy ukáže pro změnu Muzeum současného umění. Institut bratří Lumiérových vám zase podá komplexní svědectví o filmu.

 

Lyon

 

 

Příznivci tenisových tunajů uvítají v květnových dnech na antukových dvorcích ATP World Tour 250. Více informací čtěte o Lyon Open zde
   

 

Nabídka hotelů v destinaci Lyon na booking.com

 

La Résidence

Cena na noc pro dva - 2 820 Kč
 

Hôtel Saint-Paul

Cena na noc pro dva - 2 010 Kč

 


 

Transport, en.wikipedia.org

Plán veřejné dopravy, autor - Maximilian Dörrbecker (Chumwa) - creative common, mapa metra zde


Využijte levné autobusové dopravy společnosti Flixbus z Prahy do Francie

 


*Autor úvodní fotky - By Gonedelyon (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Mohlo by vás zajímat:

Další článek z města Lyon

Letiště Lyon (LYS)

Kam vycestovat na podzim? Zkuste Kodaň nebo Lyon

Vlakové nádraží Lyon-Saint-Exupéry

Kde se platí eurem?

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.01.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.