Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     
Levné ubytování Hlídat ceny ubytování Levné letenky Hlídat ceny letenek Lyžařské pobyty levně

Vše, co byste měli vědět o Lyonu

Lyon, en.wikipedia.orgDruhé největší francouzské město má bohatou historii a v současnosti je významným průmyslovým a obchodním centrem s mnoha vysokými školami a vědeckými ústavy. Lyon je proslulý z dřívějších dob zejména výrobou hedvábí, dnes je to labužnické město pyšnící se svou zvláštní kuchyni.

Je to i důležitý dopravní uzel, neboť městem prochází páteřní železniční trať Paříž-Lyon-Marseiile, kříží se tu několik dálnic a za městem bylo vybudováno mezinárodní letiště. Zajímavostí je, že v Lyonu má sídlo mezinárodní centrála Interpolu, televize Euronews a další důležité instituce.

 

Lyon, en.wikipedia.orgLyon v noci

 

Charakteristika Lyonu

Lyon býval kdysi hlavním městem římské Galie a z těchto dob se zachovalo několik památek. Historické centrum Lyonu bylo dokonce zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO.

 

 

Historie se zde citlivě snoubí s ultramoderní architekturou. Na jedné straně tvoří dnešní panorama mrakodrapy, a na straně druhé působivá bazilika ze 20. století. Město se snaží o citlivé skloubení moderního pojetí života s historickými památkami, což je patrné například právě na městských domech ze 16. století ve Starém Lyonu, kde můžete obdivovat zdobené fasády a elegantní nádvoří.

Proslavený je dominikánský klášter La Tourette se svým spartánským pojetím, což je vizitka známého architekta Corbusiera.


Nejbližší aeroport: Letiště Lyon-Saint Exupéry

Web: www.lyonaeroports.com

Kód: LYS

Mapa - trasa letu z Prahy do Lyonu

Mapa: Trasa letu z Prahy do Lyonu, přehled letů ve vyhledávači Kiwi.com, na této trase zajišťuje přímé spojení dopravce AirFrance, doba letu 1h 40m

 

Autobusové spojení mezi Prahou a Lyonem zabezpečuje např. dopravce Eurolines, na cestě do cíle počítejte s přestupem v Paříži

Lyon, en.wikipedia.orgBřeh řeky Rhone

 

Pamětihodnosti

Starý Lyon tvoří úzké uličky s kavárničkami a skrytými pasážemi. Středověké a renesanční domy jsou krásně ozdobené malbami a věžičkami, které jsou pečlivě udržovány. 

Typickým znakem městských domů ze 15. a 16. století jsou traboules, což jsou pasáže, spojující paralelní ulice skrz labyrint barevných nádvoří. Pozoruhodné jsou klenuté stropy a jedinečná spirálová schodiště.

Jižní části starého města dominuje bazilika sv. Jana a rovněž bazilika Panny Marie z Fourviere. Za pozornost stojí Galořímské muzeum, Archeologický park, Muzeum výtvarných umění a několik další muzeí.

 

Okolí

Lyonu se také přezdívá Brána jihu. Směrem na sever od města začíná proslulá vinařská oblast Beaujolais a jižně zase neméně známá Côtes du Rhône. Na západ od města začíná Francouzské středohoří a na východ předhůří Alp.

 

Lyon, en.wikipedia.orgPanorama Lyonu, foceno z baziliky Notre-Dame de Fourviere

Nejkrásnější výhled na celé město je z nedaleké hory Fourviere, na kterou se dostanete lanovkou. Jsou zde také římská divadla a bazilika Notre-Dame-de Fourviere.

 

Lyon, en.wikipedia.orgBazilika Notre-Dame-de Fourviere

 

Plán veřejné dopravy v Lyonu

Mapa města

Mapa

Zdroj: openstreetmap.org

Přehled levného ubytování v této lokalitě

Lyon

 


*Autor úvodní fotky - By Mardochee1 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Autor fotky - Břeh řeky Rhone - By Jean-Marc Brivet (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Autor fotky - Bazilika Notre-Dame-de Fourviere - By MickaëlG (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Autor fotky - Panorama Lyonu - By Otourly (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Autor fotky - Lyon v noci - By Mihaigalos (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

Mohlo by vás zajímat:

Lyon, mekka různých muzeí

Letiště Lyon (LYS)

Se Smartwings nově z Prahy do Lyonu

EasyJet končí s linkou Praha-Lyon

Letenky na lince Praha - Lyon

 

 

 


 

 

                                             Další francouzská města
  Paříž Nice Nantes Štrasburk Bordeaux  
  Rennes Mety Cannes Marseille Lille  
  Antibes Orleáns Carcassonne Toulon Lyon  
             

 

 Vložil/a: Daniel Česák 09.02.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Levné ubytování

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »
rSearch - hlídat ceny letenek

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!