Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vše, co byste měli vědět o Lyonu

Lyon, en.wikipedia.orgDruhé největší  francouzské město má bohatou historii a v současnosti je významným průmyslovým a obchodním centrem s mnoha vysokými školami a vědeckými ústavy. Lyon je proslulý z dřívějších dob zejména výrobou hedvábí, dnes je to labužnické město pyšnící se svou zvláštní kuchyni.

Je to i důležitý dopravní uzel, neboť městem prochází páteřní železniční trať Paříž-Lyon-Marseiile, kříží se tu několik dálnic a za městem bylo vybudováno mezinárodní letiště. Zajímavostí je, že v Lyonu má sídlo mezinárodní centrála Interpolu, televize Euronews a další důležité instituce.

 

Lyon, en.wikipedia.orgLyon v noci

 

Charakteristika Lyonu

Lyon býval kdysi hlavním městem římské Galie a z těchto dob se zachovalo několik památek. Historické centrum Lyonu bylo dokonce zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO.

 

 

Historie se zde citlivě snoubí s ultramoderní architekturou. Na jedné straně tvoří dnešní panorama mrakodrapy, a na straně druhé působivá bazilika ze 20. století. Město se snaží o citlivé skloubení moderního pojetí života s historickými památkami, což je patrné například právě na městských domech ze 16. století ve Starém Lyonu, kde můžete obdivovat zdobené fasády a elegantní nádvoří.

Proslavený je dominikánský klášter La Tourette se svým spartánským pojetím, což je vizitka známého architekta Corbusiera.


Nejbližší aeroport: Letiště Lyon-Saint Exupéry

Web: www.lyonaeroports.com

Kód: LYS

Mapa - trasa letu z Prahy do Lyonu

Mapa: Trasa letu z Prahy do Lyonu, přehled letů ve vyhledávači Kiwi.com, na této trase zajišťuje přímé spojení dopravce AirFrance, doba letu 1h 40m

 


 

Autobusové spojení mezi Prahou a Lyonem zabezpečuje např. dopravce Eurolines, na cestě do cíle počítejte s přestupem v Paříži

Lyon, en.wikipedia.orgBřeh řeky Rhone

 

Pamětihodnosti

Starý Lyon tvoří úzké uličky s kavárničkami a skrytými pasážemi. Středověké a renesanční domy jsou krásně ozdobené malbami a věžičkami, které jsou pečlivě udržovány. 

Typickým znakem městských domů ze 15. a 16. století jsou traboules, což jsou pasáže, spojující paralelní ulice skrz labyrint barevných nádvoří. Pozoruhodné jsou klenuté stropy a jedinečná spirálová schodiště.

Jižní části starého města dominuje bazilika sv. Jana a rovněž bazilika Panny Marie z Fourviere. Za pozornost stojí Galořímské muzeum, Archeologický park, Muzeum výtvarných umění aj.

 

                                     Další zajímavá muzea

Musee Miniature et Cinema

Návštěvu tohoto muzea ocení obzvlášť příznivci filmového plátna

www.museeminiatureetcinema.fr

Museum of Contemporary Art Muzeum umění

www.mac-lyon.com/mac

Musee des Sapeurs Pompiers Hasičské muzeum

http://museepompiers.com

Musee Africain

Muzeum černého kontinentu

www.musee-africain-lyon.org

     

 

Okolí

Lyonu se také přezdívá Brána jihu. Směrem na sever od města začíná proslulá vinařská oblast Beaujolais a jižně zase neméně známá Côtes du Rhône. Na západ od města začíná Francouzské středohoří a na východ předhůří Alp.

 

Lyon, en.wikipedia.orgPanorama Lyonu, foceno z baziliky Notre-Dame de Fourviere

Nejkrásnější výhled na celé město je z nedaleké hory Fourviere, na kterou se dostanete lanovkou. Jsou zde také římská divadla a bazilika Notre-Dame-de Fourviere.

 

Lyon, en.wikipedia.orgBazilika Notre-Dame-de Fourviere

 

Plán veřejné dopravy v Lyonu

 

Mapa

Zdroj: openstreetmap.org, mapa města


Přehled levného ubytování v této lokalitě

Lyon

 


*Autor úvodní fotky - By Mardochee1 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Autor fotky - Břeh řeky Rhone - By Jean-Marc Brivet (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Autor fotky - Bazilika Notre-Dame-de Fourviere - By MickaëlG (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Autor fotky - Panorama Lyonu - By Otourly (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Autor fotky - Lyon v noci - By Mihaigalos (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Mathieu MAXIME PROD, Lyon

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Lyon, mekka různých muzeí

Letiště Lyon (LYS)

Se Smartwings nově z Prahy do Lyonu

EasyJet končí s linkou Praha-Lyon

Letenky na lince Praha - Lyon

*Last minute zájezdy do Lyonu

Přehled francouzských měst

Pujčovna aut přes internet

Nádraží Lyon-Saint-Exupéry

MHD - Lyon

 

 

 


 

 

                                             Další francouzská města
  Paříž Nice Nantes Štrasburk Bordeaux  
  Rennes Mety Cannes Marseille Lille  
  Antibes Orleáns Carcassonne Toulon Lyon  
             

 

 Vložil/a: Daniel Česák 09.02.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.