Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Paříž se svojí železnou dominantou

Paříž, en.wikipedia.orgSídelním městem krále se Paříž stala už roku 987 za vlády panovníka Huga Kapeta (†956). Obrovský rozvoj metropole má ale na svědomí hlavně král Filip II. August (1165–1223). Jeho zásluhou se objevuje v ulicích dlažba, rodí se městské hradby i královský palác Louvre.

V pozdním středověku ale stavební aktivity nečekaně končí. Město rozkvétá znovu do krásy teprve v renesanci, kdy zde na trůn usedá král František I. (1494–1547) a zlatý věk znamená především období patřící králi Slunce Ludvíkovi XIV. (1638–1715).

 

Paříž, en.wikipedia.org

Panorama města

 

Eiffelovu věž označil za obludný komín

Paříž, en.wikipedia.orgPřerod města ve skutečně moderní centrum ale přináší až 19. století, kdy se zde staví železnice a modernizují se čtvrtě na pravém i levém břehy Seiny. Konají se zde světové výstavy. Paříž se mění v mekku umělců, módy a zůstává jí až dodnes, kdy je domovem pro 2,2 miliony obyvatel.

Při procházce městem samozřejmě neminete Eiffelovu věž vystavěnou v roce 1889. Do roku 1931 byla nejvyšší budovou světa tyčící se do výšky 324 metrů. Kolos, na jehož výrobu se spotřebovalo 7 300 tun železa, vzbudil ve své době velké vášně.

Spisovatel Guy de Maupassant (1850–1893) ho označil za „černý, obludný tovární komín a ďábelský podnik kotláře posedlého velikášstvím,“ a podobný názor jako on měli i Alexande Dumas mladší nebo Émile Zola. Naštěstí si ale Pařížané svoji železnou dominantu uhájili a nakonec i zamilovali.

 

Zdroj: openstreetmap.org

 

Paříž, en.wikipedia.org

Léto v Paříži, autor fotky: By User:Pasztilla aka Attila Terbócs (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

 

Zdroj videa: YouTube CC, Beautiful 4K And HDR Videos Paříž


 
Katedrála se stavěla dvě staletí

Ovšem Eiffelova věž samozřejmě není jediným bodem, kde byste se měli v Paříži zastavit. Louvre, původně pevnost určená k ochraně města před nájezdy Vikingů, dnes skrývá umělecké sbírky včetně proslulé Mony Lisy.

Slavné vítězství Napoleona I. Bonaparta (1769–1821) v bitvě u Slavkova v roce 1805 připomíná 50 metrů vysoký Vítězný oblouk, ke kterému míří vyhlášený bulvár Champs-Elysées.

Na ostrově Cité, nejstarší části města, upoutá pozornost mohutná gotická katedrála Notre Dame. Její základní kámen byl položen v roce 1163 a budování svatostánku trvalo celá dvě století. Romantici zase ocení procházku po Montmartre. Každý si zkrátka přijde na své.

 

Paříž, en.wikipedia.orgMuseum Louvre, autor obrázku - Benh LIEU SONG

 

Nabídka ubytování v Paříži přes portál booking.com

 

Letenky z Prahy  do Paříže (CDG) přes Kiwi.com, na této trase létá dopravce Easyjet

CDG

Easyjet


Další varianta letu z Prahy do Paříže je s přistáním na letišti Paříž (Ory), na této lince létá např. dopravce Transavia France, přehled tarifů na Kiwi.com, doba letu: 1h 45m

Ory


 
Mohlo by vás zajímat: Cestopis z Paříže
 

 

*Autor úvodní fotky -  By Wladyslaw (Taxiarchos228) (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Autor fotky - Panorama města - Jplavoie, creative commons

       
      Mapa pařížského metra zde
       

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.01.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.