Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Louvre – Muzeum uměleckých pokladů

Snad každý zná slavné muzeum zvané Louvre, které se nachází Paříži v palácovém komplexu Palais du Louvre.

Veřejné muzeum bylo v Louvru otevřeno až za Francouzské revoluce roku 1793. Jedná se o jedno z největších muzeí světa a můžeme v něm nalézt spoustu uměleckých skvostů, kvůli kterým Louvre stojí za návštěvu.

 

Informace načerpejte taky na oficiálním webu - www.louvre.fr/en

 

Starověký Egypt, Řecko, Řím, středověk a další historické epochy

Louvre se dělí na osm různých oddělení, která jsou stále rozšiřována. V prvním oddělení se nachází egyptské starožitnosti. Toto oddělení bylo uvedeno roku 1827 a jeho správcem byl Jean-François Champollion. Ten roku 1822 jako první rozluštil egyptské hieroglyfy a zajímal se o egyptskou civilizaci. V tomto oddělení najdeme například svitky papyru, každodenní artefakty, mumie nebo náboženské objekty.

 


Jedním z dalších oddělení v Louvru jsou Blízkovýchodní starožitnosti. Tato sekce byla založena roku 1881 a dělí se na tři kategorie – Levant, Mezopotámii a Persii. Představuje přehled blízkovýchodní kultury, civilizace a prvních osad.

Další oddělení muzea se nazývá Řecké, římské a etruské starožitnosti. To bylo otevřeno roku 1793 a nachází se v něm umělecké kousky datované od neolitu až do 6. století. Také se jedná o jedno z nejstarších oddělení celého muzea a můžeme zde nalézt spoustu překrásných římských soch nebo jedinečnou řeckou keramiku.

Úplně nejnovější oddělení, které bylo založeno roku 1893 a otevřeno roku 1905, je Islámské umění. Nachází se zde přes 5 000 děl, mezi které patří keramika, sklo, kovové výrobky, slonovina, koberce atd.

 

Zdroj videa: YouTube CC, zero project, řecké sochy - Louvre

 

 

V Louvru mají i sochy své vlastní oddělení. Všechny skulptury vytvořené před rokem 1850 patří do této sekce. Původně se jednalo o malou sbírku, která obsahovala pouze sto soch, protože zbytek se nacházel ve Versailles. Sbírka se rozrostla roku 1847, kdy se oddělení ujal Léon Laborde, který ho obohatil o spoustu nových kousků.

Dalším oddělením jsou Dekorativní umělecké předměty. V této kategorii se nachází veškerá umělecká díla zaujímající dobu od středověku do poloviny 19. století. Původně se zde nacházela pouze díla, která spadala pod královský majetek, ale postupně se sbírka rozšířila a dnes zde můžeme nalézt předměty z doby renezance nebo i romantismu.

Významnou část muzea zaujímají malby. V Louvru se nachází více než 7 500 maleb, které se datují od 13. století do roku 1848. Celé oddělení je řízeno dvanácti správci a většina děl je namalována právě francouzskými umělci. Nalezneme zde díla slavných umělců, mezi které patří např. Raphael, Michelangelo nebo Leonardo da Vinci. Velkou slávu zde sklízí hlavně da Vincova známá malba – Mona Lisa.

Posledním oddělením muzea Louvre jsou Kresby, rytiny a tisk. Zde se nachází veškerá díla vytvořena na papíře, s kterými se musí zacházet velmi opatrně a šetrně. Mimo kreseb, rytin a tisků se v této sekci objevují i knihy.

Louvre je zkrátka umělecký ráj, kde si každý přijde na své a objeví zde své oblíbené umělce a díla. Lze se zde vzdělávat, poznávat různé kultury a jedná se o vskutku krásný umělecký zážitek.

 

   


Autor: Nikola Vildová

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Co navštívit v Paříži

Na skok v Paříži: místa, která nesmíte vynechat

Na otočku do Paříže z Vratislavi za 1 080 Kč

Paříž ztrácí šmrnc, ale stále ji musíte milovat

Doba letu do Paříže

Letiště v Paříži a okolí

 

 

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.