Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

ISTANBUL: město pohádky tisíce a jedné noci, které spojuje dva kontinenty

Foto, cs.wikipedia.orgIstanbul je město spojující dva světadíly – evropský a asijský. Snoubí se tu orientální nádech s evropskými prvky. Město pohádek tisíce a jedné noci nabízí nádherný pohled na památky připomínající velkolepost Osmanské říše.

Ačkoliv nejste muslimové, hlas muezzina (v dnešní době bývá často nahrazován hlasem z reproduktoru), který svolává z minaretu k modlitbě, navodí duchovní atmosféru vybízející k zastavení a zaposlouchání se do hlasu orientu.

 

Turci oslavují dobytí Konstantinopole jako velké vítězství

Ve čtvrtém století v místě původní řecké osady zakládá římský císař Konstantin město, které ponese jeho jméno. Sláva Říma se stává minulostí, Konstantinopol je jeho nástupkyní. Přečká poměrně v klidu celý středověk. Rok 1453 se zapsal do dějin Turků jako velké vítězství. Sultán Mehmed II. dobyl Konstantinopol, padla Byzantská říše. Pravoslavné město se mění na muslimské. Křesťanské chrámy jsou přestavovány na mešity.

 

 

Zásadní zlom přineslo 20. století, nejdříve se balkánské státy osamostatňují, roku 1923 je vyhlášena Turecká republika. První prezident Kemal Mustafa, známý pod jménem Atatürk (otec Turků), přiblížil Turecko tehdejší Evropě a odloučil církev od státu.

 

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Autor fotky - volné dílo

 

Istanbul: to není jen kebab

Když se řekne Istanbul, asi každý si vybaví kebab a kávu. Pravá turecká káva se připravuje jinak než známý český turek. Na její přípravu budeme potřebovat konvičku kónického tvaru – tzv. džezvu. Do studené vody přisypeme kávu, necháme třikrát projít varem a pak lijeme z výšky do šálků. Z jídle byste rozhodně neměli vynechat kumpir, pečenou bramboru plněnou sýrem a zeleninou. Milovníci sladkého by měli zkusit baklavu, tradiční tureckou cukrovinku.

 

TOP 10: místa, která stojí za to


1. HAGIA SOFIA

Chrám Boží moudrosti je neslavnější stavba ve městě. Původně patřil pravoslavné církvi, roku 1453 byl však přestavěn na mešitu, a to ve velmi krátkém čase, aby se v něm sultán mohl po velkém vítězství pomodlit. Dýchne na vás posvátná atmosféra připomínající slavnou historii.

2. TOPKAPI

Malé město, tvořené několika nádvořími, obehnané mohutnými hradbami. Odsud sultán řídil svou velkou říši, bavil se a odpočíval. Součástí paláce je i slavný harém, ve kterém se snoubí nádhera s luxusem. Nebyl to žádný nevěstinec, jak byste se mohli domnívat, byla v něm dodržována přísná pravidla.

3. BLUE MOSQUE

Modrá mešita, nazývaná též Sultanahmet, stojí naproti Hagie Sofie. Funguje dodnes a můžete se do ní podívat (ženy se šátkem zakrývající vlasy a ramena). Svou impozantností a architekturou si budete připadat, jako kdyby se tu zastavil čas. Má šest minaretů – to je nejvyšší možný počet. Sedmi se smí pyšnit jen mešita v Mekce.

4. BAZILIKA CISTERNA

Památka pocházející z Byzantské říše, která byla v minulosti zásobárnou vody pro město. Tvoří ji ohromné podzemí s 336 korintskými sloupy. Největší zajímavostí jsou dva sloupy, jejichž patky tvoří hlavy medúz obrácené netypicky hlavou dolu.

5. HIPPODROM

Centrum společenského a sportovního dění v minulosti bylo dnes na tzv. Koňském náměstí. Nacházejí se tu 3 sloupy – egyptský z Karnaku, hadí z věštírny v Delfách a Konstantinův, jehož původ neznáme.

6. GALATSKÁ VĚŽ

Známá je také jako Kristova věž. Pochází z roku 1348 a na svědomí ji mají Janované. S výškou 70 metrů byla ve své době nejvyšší stavbou ve městě. Nahoru se dostanete pěšky nebo výtahem. Nachází se zde restaurace a z věže je krásný výhled na Bospor a záliv Zlatý roh.

7. HÜRREM SULTAN HAMAM

Turecké lázně postavené roku 1556 na přání sultánovy milé - Hürrem - byly od roku 1910 zavřené. Až o sto let později se město rozhodlo je opravit. V roce 2011 byly slavnostně otevřeny široké veřejnosti a nabízejí služby v podobě balíčků tradičních lázeňských procedur.

8. PLAVBA LODÍ PO BOSPORU

Nádherný zážitek, který byste si neměli nechat ujít. Plavba přes Bosporskou úžinu vám nabídne pohled na všechny významné památky. Navíc budete přesně mezi dvěma kontinenty – na jedné straně Evropa a na druhé Asie.

9. GRAND BAZAAR

Příležitost ke smlouvání budete mít v největším krytém historickém trhu ve městě. Se svými početnými vstupy připomíná trochu bludiště. Není tu zrovna nejlevněji, výhodnější nákup však pořídíte v uličkách kolem.

10. MINIATÜRK

Připomíná Muzeum miniatur u Mariánských Lázní. Nenajdete tu však známé české hrady a zámky. Prohlédnete si tu například turecké památky a významné stavby jako Chrám Boží moudrosti, Sultanahmet či Bosporský most.

 

Hotely přes booking.com

Booking.com

Letenky z Prahy

Istanbul

Trasa přímého letu z Prahy do Istanbulu, letenky rezervujte na Kiwi.com, nejčastější spoje od: Pegasus a Turkish Airlines


 
Mohlo by vás zajímat: Cestopis z Istanbulu
 

Autor úvodné fotky - By Dersaadet (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons


 

Autor: Darina Kováčová

 

 

 

Čtěte také:

Letiště v Istanbulu

V Evropě vzniká největší letiště světa, od října bude v ...

Seznam letišť v Turecku

Doba letu do Turecka

Místní měna a placení

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.