Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vše důležité, co byste neměli minout v Istanbulu

IstanbulNavštívila jsem Istanbul, největší turecké město s více než osmnácti miliony obyvatel. Zaujalo mě především historické centrum města, jehož atmosféru bych vám ráda přiblížila.

Historie města sahá až do antiky, jak je známo Istanbul, neboli Konstantinopol, se rozkládá na dvou kontinentech. Právě v evropské části najdete nejvíce památek.

Ráda bych alespoň lehce nastínila město, které mě oslovilo obrovským prostorem, neuvěřitelným množstvím uliček, domů a lidí.

 

 

V centru turecké metropole nejspíše budete trochu bloudit. Všude je spousta turistů, nejlepší je ubytovat se v centru. Tedy, nepodcenit velikost Istanbulu. Když budete mít štěstí, seženete pokoj s výhledem na město. Jedna střecha vedle druhé... Je to nevšední pohled.

 

Základní fakta

Leží na dvou kontinentech: v Evropě a Asii, rozděluje je úžina Bospor

Rozloha: 5 466 km²

Nadmořská výška: 40 m n. m.

Obyvatelstvo podle náboženství: muslimové , křesťané, židé


Město letecky obsluhují dvě mezinárodní letiště:

Pojmenování:  Atatürkovo letiště

Web: www.ataturkairport.com

Kód: IST
a

Pojmenování:  letiště Sabiha Gökcen

Web: www.sabihagokcen.aero

Kód: SAW 

Istanbul - PRG

Trasa letu z Prahy, přímé linky mezi Prahou a tureckou metropolí zajišťuje Pegasus a Turkish Airlines, letenky můžete rezervovat např. na webu Kiwi.com

 

Istanbul

 

Samozřejmě, že jsem navštívila dříve největší křesťanský kostel na světě, který nese název Haghia Sophia

U mnoha památek jsem se setkala prodavači, kteří byli často velmi neodbytní. Snaží se prodat vše možné i nemožné. 

Zaujaly mě restaurace, ve kterých jsem jídlo nejdříve viděla, a poté zakoupila. Za skleněným pultem stojí prodavač, který vám naservíruje přesně to, co se vám vzhledově nejvíce líbí. Nemusíte se tedy bát, že byste nerozuměli jídelnímu lístku, ten ve většině restaurací vůbec nepotřebujete. V každé restauraci je opravdu mnoho personálu. Při pohledu na osm mužů obsluhující dva stoly, z nichž šest absolutně nemá co na práci, vás napadne jediné slovní spojení - umělá zaměstnanost. 

 

Mapa města Istanbul

    Mapa města

 

Nabídka z booking.com

Zendy Suite Hotel 

Cena na noc pro dva - 822 Kč

Double DD Hotel

Cena na noc pro dva - 887 Kč

 

Všude vám nabídnou tureckou kávu, která je dobrá a navíc levná. Většinou vám ji po jídle nabídnou zdarma. Podobně je to se zeleným čajem.

Velmi nepříjemně na mě působilo velké množství žebráků, a především žebrajících ušmudlaných malých dětí bez bot. Svědkem jsem byla také situace, kdy tatínek posadil dívku na chodník, sebral jí boty, a večer... večer měl nejspíše vyděláno.

 

 
Další tipy na výlet v Istanbulu čtěte zde
 

 

Velký bazar - Grand bazar

Návštěvě tohoto bazaru je třeba vymezit celé odpoledne. Dočetla jsem se o nekonečném smlouvání o cenách, které mě prý ve Velkém bazaru čeká. Nic z toho se ale nekonalo. Pokud navrhnete cenu, která se obchodníkům opravdu nelíbí, ani nezkoušejí smlouvat. Nejspíše mají zákazníků dost. Věci na Velkém bazaru ve mně vzbuzují dojem "cetek", a spíš ho chápu jako zajímavou atrakci.

Mnohem více mě zaujal Spice bazar. Koření, koření, všude samé koření a ty barvy! Pro všechny gurmány opravdový ráj. Vše můžete ochutnat, ale za chvíli už máte v chutích takový guláš, že si nakonec stejně nepamatujete, co jste to zakoupili. Návštěva bazaru stojí za to. 

Pro ty, co bez nákupů nemohou být... Zanakupovat si můžete také v obrovském nákupním centru Istanbul Cevahir. Všude jsou však stejné obchody, které naleznete i u nás, a cenově je to také velmi podobné. Jistě se v Istanbulu najdou jiná místa, kde můžete strávit nevšední odpoledne.

 

Istanbul

 

Vyhlídková plavba

Pokud se do Istanbulu vydáte, byla by obrovská škoda neprojet se na vyhlídkovém trajektu. Je možné nastoupit prakticky kdekoliv u pobřeží. Projíždí Bosporem, pod oběma mosty, dále průlivem mezi Murmanským a Černým mořem. Po jedné straně Evropa, po druhé Asie. Je to zajímavý pocit.

 

Istanbul

 

 

Osobně se do Istanbulu znovu nechystám. Několika denní pobyt zde není finančně příliš náročný. Naleznete tady ubytování za příznivou cenu, nezaskočí vás ani ceny městské dopravy. Prodloužený víkend je časově dostačující k návštěvě hlavních památek. 

 

Istanbul

Istanbul

Istanbul

Istanbul

Istanbul

 

Konstantinův sloup, Sulejmanova mešita, Haghia Sophia, Tulipánová mešita, Velký bazar a Spice bazar. To jsou místa, která byste neměli vynechat, a jejich návštěva vám bude stačit k tomu, abyste si udělali obrázek o historii celého tohoto velkolepého bludiště.

Autor: Ivana Havelková

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, HAJER design, Průvodce - Istanbul


 

Další příbuzné články:

Istanbul, Cařihrad nebo Konstantinopol?

Pegasus: Praha - Istanbul za 2 460 Kč

Výhodná letenka do Istanbulu

Na dovolenou do Turecka - Istanbul za 3 190 Kč!

ISTANBUL: město pohádky tisíce a jedné noci

S Wizz Air nově do Istanbulu

*Přehled last minute dovolených v Istanbulu

V Turecku zaplatíte tureckou lirou, eury i dolary

Jak dlouho trvá let do Istanbulu?

Černé moře - informace

 

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.