Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Co navštívit při cestě do toskánského města Arezzo

Arezzo je toskánské městečko, které si zamilují jak všichni příznivci umění, tak i obdivovatelé přírodních krás. Líbit se zde bude i dámám, neboť město je proslulé výrobou šperků, které se vyvážejí do celé Evropy.

 Trocha historie
Původní název města nebyl Arezzo, ale Arretium. Jednalo se o jedno z nejvýznamnějších etruských měst, které bylo proslulé díky obchodu, výrobě keramiky, výrobě bronzových nástrojů a dalších uměleckých děl. Z tohoto města také pochází nejznámější samostatná etruská památka - bronzová socha „Chiméra z Arreza“. Navzdory svému významu, se však Arretio nakonec stalo součástí Římské republiky a později Římské říše. Byli to Římané, kdo se zasloužil o stavbu zdejších chrámů, lázní a divadla.


Přestože bylo město za II. světové války vážně poškozeno a následně přestavěno, zachovalo se v něm mnoho jedinečných památek. Dnes má Arezzo téměř sto tisíc obyvatel a patří k nejstarším a nejbohatším toskánským městům.


Mnohé možná překvapí, kolik známých osobností z tohoto města pocházelo. Byl to například Guido z Arezza, který vytvořil notové písmo, básník Francesco Petrarca nebo umělec Giorgio Vasari. Pochází odtud také režisér Roberto Benigni, který natočil známý film La vita e bella (Život je krásný) oceněný Oscarem.

 

 

    Mapa - openstreetmap.org


Nejvýznamnější památky města
Centrem města je nepravidelné, široké, lehce se svažující náměstí Piazza Grande, na kterém najdete apsidu kostela Pieve Santa Maria, Palazzo del Tribunale ze 17. století s balustrádou a venkovním schodištěm, Palazzo della Fraternita a Palazzo delle Logge. Na východní straně náměstí můžete obdivovat vysoké středověké domy.


Město se nachází na mírném kopci, na jehož vrcholu stojí gotická katedrála Duomo San Donato s krásnými barevnými okny a pevnost Fortezza Medicea.
Kromě těchto památek však ve městě najdete spoustu dalších zajímavých míst - dominikánský klášter San Domenico, který patří k nejpůsobivějším řádovým stavbám 13. století, dům, kde žil Casa Vasari a další.

 

 

Přírodní krásy
Toskánsko všem doslova učaruje. Návštěvníci si většinou téměř ihned zamilují dokonalou přírodu a scenérie této oblasti. Město Arezzo se rozkládá ve stejnojmenné provincii, v místě, kde se setkávají čtyři údolí provincie - Val di Chiana, Valdarno, Valtiberina a Casentino. Tato čtyři údolí dodávají celé provincii Arezzo své nepopsatelné kouzlo. Konkrétně údolí Val di Chiana, původně nehostinné území bažin, je dnes jedním z nejkrásnějších míst Itálie. Ve městě jako takovém narazíte na rozlehlé vinice, nekonečné pastviny a spoustu zeleně.

 

      Ubytování v této lokalitě

      Tip na hotel: La Locanda di San Pier Piccolo Cena na noc pro dva - 1 100 Kč
      Tip na hotel: B&B La Casa Di Elide   Cena na noc pro dva - 1 250 Kč
      Tip na hotel: Santo Spirito Cena na noc pro dva - 1304 Kč

 

Proslulost Arezza
Městečko se proslavilo především díky výrobě keramiky a výrobě zlatých šperků. Neméně známé je však i díky svému trhu se starožitnostmi, který se koná každý první víkend v měsíci na hlavním náměstí Piazza Grande a v okolních uličkách.

Autor: Petra Müllerová

 

 

  Mohlo by vás zajímat:  
 

Pět největších jezer v Itálii

 
 

Seznam letišť v Itálii

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.