Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Veřejná doprava (MHD) v Římě

 Italská metropole Řím má poměrně propracovaný integrovaný systém městské hromadné dopravy, který zahrnuje metro, autobusy a tramvaje. Jízdenky tedy platí v rámci celého systému a k dispozici jsou jak jednorázové, platné po dobu 100 min, tak i 24-, 48- a 72-hodinové varianty, ale také 7-denní jízdenka. Cestujete-li s dětmi, určitě uvítáte fakt, že děti do 10 let jízdenku nepotřebují.

 

 

Jízdenky je možné zakoupit v prodejnách tabáku a prodejních kioscích, označit je pak lze buď u vstupního turniketu do metra nebo přímo v autobuse či tramvaji. Lístky si můžete pořídit i v prodejních automatech nebo v barech či obchodních domech. Kromě již zmíněných dopravních prostředků platí i na některé železniční spoje v Římě. Každopádně celý systém je poměrně jednoduchý a snadno pochopitelný, protože v Římě neexistují žádné rozdíly v jízdních zónách či v době jízdy ve špičce či mimo dopravní špičku.

Aktuálně je v Římě téměř 340 autobusových linek, které zastavují na téměř 8 300 zastávkách. Flotila římských autobusů pak zahrnuje jak klasické konvenční, tak i elektrické nebo hybridní vozy.

Své cestování po Římě si můžete dobře naplánovat a získat kompletní přehled o odjezdech spojů díky aplikaci společnosti ATAC. Jistou nevýhodou je, že vzhledem k velmi hustému provozu v římských ulicích dochází poměrně často k dopravním zácpám, které vedou v mnoha případech ke zpomalení a zpoždění veřejné dopravy. Kdo chce tedy cestovat rychleji, ten by měl dát přednost metru, které vyjíždí ze stanice v cca pětiminutových intervalech.

Aktuálně ve městě fungují tři linky – A, B, C. Zelená trasa C je sice stále ve výstavbě, ale část stanic je v provozu. Metrem se pohodlně dostanete do všech atraktivních částí, jako je Colosseum, Forum a pahorek Paltin, kam vede modře značená trasa B, nebo do Vatikánu či k proslulé Villa Borghese, kam vás pro změnu odveze linka červeně značená A.

 

                                   

Linka metra A

Linka metra B

Linka metra C

                               
                                   

 

Mapa metra v Římě, autor plánku: Arbalete, creativecommons.org,

Wikimedia Commons

 

Pokud nechcete využít metro, jsou zde k dispozici i zdejší autobusy. Množství a systém autobusových tras se může jevit poněkud složitým, ale to je jen první dojem. Pravdou však je, že je označován za nejkomplikovanější v celé Evropě. Každá autobusová zastávka přináší jasný rozpis zastávek autobusů a pravda je, že četnost spojů je poměrně bohatá a intervaly jejich odjezdů jsou poměrně krátké.

Chcete-li využít pro cestování po Římě vlak, nejlepším místem pro nástup je hlavní vlakové nádraží Termini Station Rome, kde se nachází i hlavní autobusová zastávka římských autobusů. A mimochodem, jezdí odsud i vlaky a autobusy na letiště. Zajímavé jsou třeba vlaky Ferrovia Regionalale, což je malá regionální železniční síť. Městské vlaky se pak nazývají Ferrovie Urbane.

 

Poloha nádraží Termini, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Veřejnou dopravou však nemusíte cestovat jen po městských částech Říma, ale dostanete se i do jeho blízkého okolí či na předměstí, třeba na Tiburtina nebo Ostiense. Navštívit tak můžete populární Ostia Antica, dávný římský přístav, dnes oblíbenou turistickou atrakci.

Nicméně je nutné vzít v úvahu, že na některé spoje nelze jízdenky veřejné dopravy použít, což jsou vlak nebo autobus na římská letiště Fiumicino a Ciampino nebo vlaky do výletního přístavu Civitavecchia, který je současně hlavním přístavem trajektu.

Tramvaje mohou na někoho působit romantičtěji než autobusy či vlak, ale jsou poměrně malé a nedostanete se s nimi mimo Řím. Celkem zde funguje šest tramvajových linek s čísly: 2, 3, 5, 8, 14 a 19. V noci je jejich provoz nahrazen nočními autobusy. Ač se to nezdá, ve skutečnosti má Řím největší tramvajovou síť v Itálii.

Samostatnou kapitolou jsou pak zdejší vyhlídkové Hop On–Hop Off autobusy, které využívají zejména turisté, z nichž nejoblíbenější je bezpochyby Roma Cristiana, který proveze turisty po všech významných římských památkách. Tyto autobusy můžete využít s kartou Omnia, platnou 3 dny, která současně umožňuje cestovat ostatními veřejnými dopravními prostředky. Není to však jediná možnost, k dispozici jsou i další varianty, jako Roma Pass či Omnia Vatican Card, které nabízí i vstupy do některých významných místa jako jsou Colosseum, Vatikánská muzea či Bazilika sv. Petra.

 

 

 


 

 

Silniční síť kolem Říma (Roma)

J0mb and ColdShine [CC BY 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)]

 

     
    Mohlo by vás zajímat: Letiště v Římě
   

Letiště Řím Ciampino (CIA)

   

Letiště Leonarda da Vinciho Řím-Fiumicino (FCO)

    Čtěte také:
   

Hlavní vlakové nádraží -  Roma Termini

    Řím - informace pro cestovatele
    Kde se platí eurem?
     

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.08.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.