Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Římský monument – Koloseum

KoloseumKdyž se řekne Řím, jednou z prvních věcí, které každého člověka napadnou, je Koloseum. Tato proslulá stavba se nachází v centru Říma a jedná se o největší amfiteátr bývalé římské říše, který byl dostavěn roku 80 n. l. za císaře Tita. V něm se konaly gladiátorské zápasy, na které se mohlo přijít podívat až 50 000 lidí.

 

Dnes můžeme Koloseum znát jako jednu z nejpopulárnějších turistických atrakcí  Itálie.

 

Koloseum

 

Památka s dlouhou historií

Historie této památky sahá až do starověku do roku 70-72, kdy její stavba začala. Koloseum nechal postavit císař Vespasianus, ale bylo dokončeno až roku 80 za vlády císaře Tita. Původně se stavba jmenovala Flaviánský amfiteátr, protože císař pocházel z Flaviovské dynastie. V roce 217 bylo Koloseum poškozeno ničivým požárem a až do roku 240 nedošlo k jeho úplné opravě, a i v dalších letech se konalo pár úprav. Spoustu let se aréna používala k pobavení diváků gladiátorskými zápasy a lovy zvířat. Aréna byla dokonce nazývána Římskou arénou smrti a tou přestala být v 6. století, kdy se již tyto podívané nekonaly.

 


  Mohlo by vás zajímat: V Římě naleznete 2 letiště - Ciampino a Fiumicino


Další historická stopa Kolosea vede do středověku, kdy se jeho využití radikálně změnilo. Po ukončení gladiátorských zápasů se z arény stal hřbitov. Dokonce se zde nacházel i kostel a ubytovny, které byly pronajímány. V roce 1349 amfiteátr zasáhla další přírodní katastrofa a to zemětřesení. Kvůli němu se značná část Kolosea zhroutila a většina jeho popadaných kamenů putovala na stavbu jiných budov po celém Římě. Ve 14. století se do stavby přistěhoval náboženský řád, který zde pobýval až do 19. století.

 

Video: Památky Říma

Zdroj: YouTube CC, Jana a její svět,  S Janou na cestách | Řím

 


Po středověku se mělo Koloseum předělat na továrnu na vlnu, ale tento plán nebyl nikdy zrealizován. Stejně tak padl i nápad, aby se v amfiteátru pořádaly býčí zápasy. Poté se stavba renovovala a dnes ji každý zná jako proslulou římskou památku, kterou každoročně navštíví miliony turistů. V roce 2007 byla tato památka dokonce zvolena jako jeden z Nových sedmi divů světa.

 

Koloseum


Koloseum jako bohatá vegetativní oblast

Koloseum je sice známo jako významná památka s velkou historickou hodnotou, ale také se jedná o oblast, kde se daří spoustě rostlin. V roce 1871 došlo k likvidaci tamní vegetace za účelem zachování zdiva, kterému hrozilo poškození. Díky tomu zde bylo označeno více než 400 druhů rostlin. Semena různých exotických rostlin byla na místo přenesena zvířaty, která se v Koloseu během her vyskytovala.

 

 

V současné době je interiér Kolosea stále poškozen a místo původních 50 000 lidí se jich zde vejde pouze několik stovek. Cena za vstup dovnitř pro dospělého činí 12 eur a po setmění se turisté mohou pokochat i osvětlenou stavbou.

          Mohlo by vás zajímat: Cestopis z Říma, čtěte zde

Koloseum

Autor: Nikola Vildová
   
   

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.03.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.