Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Jak na časová pásma na zeměkouli

Foto, cs.wikipedia.orgNaše planeta je rozdělena na jednotlivé zóny, kde se používá totožný standardní čas. Na tento systém se přešlo z ryze praktických důvodů. Původně totiž platil čas sluneční, který se ale napříč územími lišil.

Mapa světa s aktuálním časem

Tyto úseky se jmenují časová pásma a rozkládají se asi na 15 ° přislušného poledníku. Přičemž určujícím pro výpočet je ten nultý, ty další se od něj odvozují na základě odchylek.

 

 

Na nultém poledníku platí UTC, tedy Coordinated Universal Time (koordinovaný světový čas), stanovovaný ve specializovaných časových laboratořích, které mají k dispozici atomové hodiny. Těch musí být hned několik, naměřené údaje se totiž mohou lišit a výsledek se potom z nich vypočítává, což má na starost Mezinárodní úřad pro míry a váhy.

 

Foto, cs.wikipedia.org

 

 

Mohlo by vás zajímat:

1875 Kč sleva na webu Booking.com

Plánování letů bude jednoduší. Google uvedl do provozu nový vyhledávač letenek

Flightradar24, aneb sleduj pohyb letadel na monitoru

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.