Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jónské ostrovy

Foto, en.wikipedia.orgJónské ostrovy tvoří jeden ze správních regionů  Řecka s výjimkou ostrova Kythira. Leží u západního pobřeží Řecka od Albánie až po Peloponés.

 

 

 


Sedm hlavních ostrovů:

Kerkyra (Korfu)

Paxos

Lefkáda

Ithaka

Kefallonia

Zakynthos

Kythira

Dále menší Othonské ostrovy leží severozápadně od ostrova Korfu:

Othoni

Erikussa

Mathraki

Pod ostrov Kefallonia pak administrativně patří pár obydlených ostrovů blízko řecké pevniny kraje Akarnania:

Kalamos (kousek od přístavního města Mytikas)

Kastos

Atokos

 

Celková rozloha Jónských ostrovů je 2 308 kilometrů čtverečních. Na rozdíl od ostrovů v Egejském moři mají daleko více vláhy a překvapují svou stále zelenou vegetací. Klasické řeky zde nenajdete, zato z  hor stéká spousta malých potůčků. Letní  deště tu mívají ráz krátkých a prudkých bouřek, někdy zde vane nepříjemný severovýchodní vítr nazývaný scirocco.

Souostroví je tvořeno zejména vápencovými a mořskými usazeninami. Ty vytváří v náplavních rovinách úrodnou půdu, na které se pěstuje ovoce, zelenina,  vinná réva a olivy. Je známé zdejší hroznové víno a hrozinky.

Melancholické  rybářské vesničky, odlehlá horská místa a pláže, zátoky mezi strmými skalami, netypická zeleň a vlhkost, klid a podmanivá příroda. To vše tvoří kouzlo Jónských ostrovů a činí z nich nejnádhernější ostrovy celého Řecka.

Nacházejí se však také na místě tektonického zlomu, proto jsou zde velice častá zemětřesení. Nejničivější zemětřesení z roku 1953 prakticky srovnalo na všech ostrovech většinu budov.

 

 

 

 


*Autor úvodní fotky - volné dílo

 

   
  Čtěte také:
 

Seznam letišť v Řecku

 

Přehled - řecké ostrovy

 

10 největších ostrovů světa

   

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 20.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.