Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce řeckým ostrovem Kythira

Ostrov Kythira ležící mezi Egejským a Jónským mořem, nazývaný i Afroditin ostrov lásky, se zjevuje jako malý ráj. Poloha ostrova je právě tam, kde se východ a západ sbíhají ve Středomoří, a kde si kultury kříží cesty.

 

 

Pohled do minulosti

Kythira byla obydlená již před 3 000 lety v době minojské i mykénské. Byl to těžce zkoušený ostrov. Drancoval ho pirát Hayreddin Barbarossa, jeho obyvatelé zažili vládu Benátčanů, Rusů v alianci s Turky, Francouzů i Angličanů.


Kythira se v 19. století stala útočištěm mnoha Kréťanů. Během druhé světové války ji okupovali Italové i Němci. Všechno to mělo vliv na současnost ostrova.

Ostrov si však dodnes zachoval klidný ráz i přesto, že na něm vybudovali malé letiště.

 

     
 

                      Čtěte také: Letiště Kythira (KIT)

 
     

 


Mapa - openstreetmap.org


Na ostrově převažuje mírné středomořské klima. Průměrná roční teplota je 19 ° C, což činí ostrov jedním z nejteplejších míst v  Řecku.

Podél pobřeží je obecně suché podnebí, ale zbytek ostrova pravidelně osvěžují dešťové přeháňky. Pro ostrov je charakteristická tzv. prevenza. Je to hustá mlha, která jak rychle vznikne, stejně náhle zmizí. Nejžhavější letní dny často ochlazuje Meltemi, čerstvý mořský vánek.

 

Na tajemně a jedinečnosti přidává ostrovu jeho rozmanitost, památky kulturního dědictví, mýtus, tradice a divoká krása krajiny.

Na ostrově je kolem 60 městeček a vesnic, hlavním městem ležícím na jihu ostrova je Chora. Charakteristická je aristokratickými byty a nádhernými zámky. Nad střechami domů se tyčí benátský hrad. Při vstupu do města je archeologické muzeum.


Na Kythiru je možné dostat se trajektem z přístavu Pireus v Aténách, což trvá přibližně 7 hodin nebo letecky z Atén přímo na letiště na Kythiře.

 

Co zde můžeme vidět a navštívit?

Kythira je stále více vyhledávaným turistickým místem díky své kráse okolní přírody a možnostem, které poskytuje - od vodních sportů, lenošení na pláži, po treking, procházky přírodou, skalolezectví, rybolov, potápění či poznávání místní kultury a tradic.

Mezi nejvíce navštěvované přírodní krásy patří rokle Mylopotamos s vodopádem Fonissa, vodní mlýny v Karavas a prameny v Milata a Viaradika. Stejně krásné jsou i pláže ostrova, na severu jsou to zejména Agios Nikolas, Fourni, Lorenz či Piatsa a Kaladi, na jihu zase Halkos, Melidoni či Sparagario.

Pokud navštívíte tento nádherný Afroditin ostrov lásky, rozhodně by vaše kroky měly vést do Kapsali, Livadi, Mylopotamos, AgiePelagie, Platia Ammos či Potamos.

Dobrodružství a zábavu můžete zažít v Kapsali - zábavním centru ostrova s tavernami přes den, které se v noci mění na zábavní podniky.

Hradní opevnění KatoChora a přírodní krásy - rokle, vodní mlýny a jeskyni Agia Sophia uvidíte ve vesničce Mylopotamos.

V turistickém centru AgiaPelagia najdete různé hotely, taverny u moře a obchůdky se suvenýry. Odpočinek si můžete dopřát na pláži, kde z jedné strany máte moře a z druhé jezero obklopené skalami.

Pro všechny příznivce nakupování je jako stvořené obchodní centrum Potamos na severu ostrova, které je nejnavštěvovanějším místem hlavně pro svůj živý, barevný trh plný vůní. Stojí zde kostel Illariotissa, ve kterém se nachází soška Panny Marie přivezena z Jeruzaléma.

 

Přehled ubytování na ostrově Kythira


Během letních měsíců můžete na ostrově zažít několik různých festivalů a oslav, které udržují autentickou lidovou kulturu. Organizované jsou buď u příležitosti oslav svatých, nebo je připravují místní komunity.

Nezapomeňte ochutnat fatourada, což je místní alkoholický nápoj s příchutí skořice, rozedes - sladkosti z mandlí a medu, diples - lehké těsto ochucené skořicí a medem, anebo suchary dělané z extra panenského olivového oleje a šalvěje.

Ze suvenýrů si určitě domů přineste domácí med, olivový olej či mýdlo.

Jsou místa, která navštívíme jen jednou v životě, ale jsou i takové, na které se toužíme vrátit opět. Ostrov Kythira je jedním z nich. Chytí vás za srdce a doslova se vám dostane pod kůži tak, že ho budete chtít znovu navštívit a kochat se jeho krásami.

 

 

     
                   Předpověď počasí - Kythira  
     

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, FreKoMovie Kythira

 

 

   
  Čtěte také:
 

Řecké města a letoviska

 

Přehled - řecké ostrovy

 

Seznam letišť v Řecku

   

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 06.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.