Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tip na víkend     

Tip na výlet s kočárkem: hora Říp

Ilustrační fotoJaro nám pěkně vrcholí a tak jsme pro vás vybrali jeden tip na výlet, který je vhodný i pro maminky s dětmi (s kočárky) nebo cyklisty. Tip nás zavede do Ústeckého kraje, a to na horu Říp. Říp je velmi dobře dostupný nejen z Prahy či Mělníka. Pod horou, nebo spíše hůrkou, Říp najdete město Roudnice nad Labem.

Říp je známý spíše svým národním významem, než tím, jak vlastně vypadá. Hora Říp není nijak zvlášť vysoká (459 m n. m.), přesto je jasně patrná ze Středočeského kraje nebo také z Prahy. Odkud tedy výstup na horu začít?

Doporučujeme dojet do obce Krabčice. Parkoviště najdete nedaleko úpatí hory - viz mapa zde. Parkovné je 50 Kč na celý den. Jiná možnost není. Po červené značce začnete stoupat na Říp. Zpočátku je cesta velmi jednoduchá a naskytnou se vám vyhlídky na města Mělník, nebo Litoměřice. Povrch je zpočátku asfaltový (silnice). Jakmile dojdete k samotnému úpatí hory, prudce začne narůstat převýšení. Před samotným vrcholem narazíte na tzv. Mělnickou vyhlídku. Odtud můžete spatřit velmi zřetelně město Mělník s jeho vinicemi a zámkem. Od Mělnické vyhlídky už není vrchol daleko, ale čeká vás ještě pěkně ostré stoupání.

Na vrcholu

Naštěstí na samotném vrcholu najdete funkční občerstvení. Takže se budete moci zchladit pivem či kofolou, energii vám pomůže doplnit i zdejší klobása. Počítejte s tím, že ceny jsou o malinko vyšší, než tomu je např. dole pod Řípem. Na samotném vrcholu hory stojí také rotunda sv. Jiří.  O této rotundě jsou první zmínky již z roku  1126 n. l.

Když už budete na vrcholu hory, sejděte ještě na Roudnickou vyhlídku, stojí za to. Z této vyhlídky můžete spatřit, jak už název napovídá, město Roudnice nad Labem, dále Litoměřice. V dálce uvidíte také zříceninu hradu Hazmburk, nebo Milešovku, nejvyšší horu Českého středohoří (836 m n. m.).

Řípská pouť

V obci Krabčice probíhá každoročně (ke konci dubna) pouť. Najdete zde spoustu atrakcí, stánků a doprovodných hudebních skupin. Např. v letošním roce bylo možné si zakoupit za 590 korun let vrtulníkem okolo hory Říp. Více informací najdete na tomto webu.

Informace na závěr

Vydáte-li se na vrchol s kočárkem či na kole, počítejte  s krátkým úsekem s nerovným terénem - kamenný povrch. Zbytek cesty je betonový. Výstup je krátký, ale určitě se zapotíte. Na kole to určitě nevyjede každý.

 

Pošlete nám váš tip na výlet z vašeho kraje na email info@radicestujeme.eu! Děkujeme.

 

Fotografie

Cesta na ŘípObčerstvení na vrcholuRotunda sv. Jiří

 

 

 

Další tipy na výlet čtěte zde

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 02.05.2012


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.